Firanka powinna być ozdobą każdego okna. To, jak będzie ona wyglądała, zależne jest od naszego upodobania oraz wystroju mieszkania. Dziś mamy do wyboru przeróżne kroje oraz wzory. Najważniejsze jednak, aby firanka była czysta. I tu niestety często zaczynają się schody, bowiem te koronkowe ozdoby narażone są na działanie promieni słonecznych, przez co żółkną, a także często się brudzą, ponieważ zbiera się na nich kurz. Wówczas śnieżnobiała firanka traci swój urok. W takiej sytuacji bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja i systematyczne pranie. Zatem jak prać firanki, aby ich nie zniszczyć i aby nadal były śnieżnobiałą ozdobą pokoju?


Jak prać firanki w pralce?

Choć te delikatne ozdoby mieszkania wymagają specjalnego traktowania, nie musicie za każdym razem prać firanek ręcznie – możecie wybrać wygodniejszy i łatwiejszy sposób, jakim jest pranie firanek w pralce. Musicie jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które zapobiegną zniszczeniu tkanin.

Po pierwsze, jeżeli producent nie zaleca inaczej, firanki pierzcie w pralce w maksymalnej temperaturze 30 stopni.

Po drugie, włóżcie je do specjalnego woreczka przeznaczonego właśnie do prania delikatnych dekoracji okiennych, a jeżeli nie dysponujecie takim, wykorzystajcie białą poszewkę na poduszkę.

Po trzecie, nie wypełniajcie pralki po same brzegi – w przypadku odświeżania zasłon zalecamy wypełnić jedynie połowę bębna – tak, by woda swobodnie przepływała przez materiał.

Po czwarte, jeżeli Wasz sprzęt posiada taki program, wybierzcie ustawienia “pranie firanek”, który prawdopodobnie pozbawiony będzie wirowania. Jeżeli natomiast Wasza pralka nie posiada wyżej wskazanego programu, wybierzcie ten możliwie najdelikatniejszy – maksymalnie 30 stopni oraz brak wirowania, które może bezpowrotnie uszkodzić tekstylia.

Po piąte, zanim wrzucicie firanki do pralki, porządnie je namoczcie. Jak to zrobić? Wlejcie do miski, brodzika lub wanny wodę, której temperatura nie będzie przekraczała 40 stopni. Jeżeli Waszym ozdobom daleko jest do śnieżnej bieli, możecie dodać do wody odrobinę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, a następnie przez około godzinę moczyć. Po wstępnym namaczaniu tkanin firanki radzimy wrzucić do pralki i ustawić na specjalny program. Ale uważajcie – nie każdy rodzaj zasłon przetrwa taki zabieg. Spójrzcie poniżej, jak prać firanki makarony z koralikami, jak prać firanki z woalu, te z metalowymi kółkami czy z przelotkami, a także, jak prać firanki z rozmaitych materiałów, jak nylon, tergal czy stylon.

Przeczytaj również: Jak i czym wybielić firanki?

Jak prać firanki makarony z koralikami?

Istnieje wiele rodzajów firanek, a wśród nich tak fantazyjne, jak firanki makarony z koralikami. Jak je prać, skoro pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to to, że się poplączą, a koraliki uszkodzą? Owszem, z obawy przed zniszczeniem ozdoby, możecie wyprać ją ręcznie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrzucić ją do pralki! Jak prać firanki makarony z koralikami? Przede wszystkim w temperaturze 30 stopni. Ale najważniejsze jest jednak to, aby zapobiec splątaniu nitek. W tym celu polecamy związać makarony wstążką tak, by na całej długości znalazło się około 6 wiązań lub zapleść makarony w warkocz i dokładnie sznurkiem związać jego koniec. Nieważne, czy wybierzecie pierwszy, czy drugi sposób – radzimy dodatkowo firanki makarony prać w specjalnym woreczku lub białej poszewce, zabezpieczającej przed zniszczeniem koralików, jaki i całej tkaniny.

Jak prać firanki z woalu?

Woal to bardzo efektowny materiał, oczywiście pod warunkiem, że jest śnieżnobiały. Jak uzyskać taki efekt, a przede wszystkim – jak prać firanki z woalu, aby ich nie zniszczyć? Na początku polecamy wyżej omówione namaczanie tkanin, następnie albo pranie ręczne, albo w pralce.

W przypadku drugiego, dużo bardziej wygodnego rozwiązania, radzimy zastosować się do wcześniej wspomnianych sposobów, czyli ustawić pralkę na 30 stopni oraz na specjalny program do pranie firanek, następnie wsypać do dozownika proszek do białego, a dla lepszego efektu warto dosypać odrobinę sody oczyszczonej. Firanki powinny zostać przez Was złożone oraz umieszczone w siateczkowym woreczku lub poszewce.

Jak prać firanki z metalowymi kółkami?

Odświeżanie firanek z metalowymi kółkami wbrew pozorom nie powinno stanowić dla Was problemu, ponieważ wystarczy umieścić je we wspomnianym już wielokrotnie woreczku lub poszewce na poduszkę. Dzięki temu unikniecie nie tylko przetarć na materiale, spowodowanych kontaktem z metalowymi kółkami, ale i uchronicie bęben pralki od urazów mechanicznych. Wiecie już, jak prać firanki z metalowymi kółkami? To banalnie proste! 🙂

Jak prać firanki z przelotkami?

Przyznajemy, że pytanie, jak prać firanki z przelotkami, jest podchwytliwe, ponieważ przelotki to nic innego, jak metalowe kółka! Dlatego, jeżeli zastanawiacie się, jak odświeżyć tkaninę, w której tkwią metalowe elementy, spójrzcie na powyższy akapit! 🙂

Jak prać firanki sznurkowe?

Pranie firanek sznurkowych, choć wydawać by się mogło, że jest czynnością dosyć skomplikowaną, tak naprawdę jest równie prosta, co odświeżanie wszystkich poprzednich rodzajów firan. Jak prać firanki sznurkowe? Podobnie jak makarony, czyli najważniejsze jest związanie sznurków w warkocz lub wykonanie na całej długości materiału kilku supełków ze sznurka.

Jak prać firanki z nylonu, tergalu albo stylonu?

Wiele zależy od materiału. Jeśli macie firankę z tworzywa sztucznego takiego, jak nylon, tergal albo stylon, powinniście najpierw wytrzepać tkaninę z kurzu, który się na niej zgromadził, a następnie zanurzyć ją w wannie z ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Jeśli firanka mocno pożółkła, możecie dodać odrobinę wybielacza. Pod żadnym pozorem nie wolno firanki prać w automatycznej pralce, ponieważ z racji tego, że tkanina jest zbyt delikatna, może się zniszczyć. Nawet podczas prania ręcznego musicie uważać i nie trzeć tkaniny zbyt mocno. Gdy firanka zostanie wyprana, radzimy dobrze ją wypłukać, używając do tego dużej ilości wody. Do ostatniego płukania możecie dodać trochę płynu do płukania tkanin, dzięki temu firanka nie będzie się elektryzować. Kiedy skończycie płukanie, nie wykręcajcie firanki w rękach, tylko rozwieście nad wanną, aby sama ociekła z wody.

Jak prać firanki z lnu oraz bawełny?

Firanki z lnu oraz bawełny pierze się podobnie, czyli również w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, jednak do płukania należy dodać krochmalu ryżowego lub wody z gumą arabską. Oba specyfiki mają na celu usztywnienie tkaniny. Następnie należy je rozwiesić, by same wyschły. Gdy już wyschną, trzeba będzie je wyprasować, jednak pamiętajcie o tym, by nastawić żelazko na odpowiednią temperaturę.
Jeśli macie dużą liczbę firanek do prania, możecie skorzystać ze specjalnych punktów pralni i prasowalni firanek, wówczas nie będziecie musieli tracić czasu, ani męczyć się przy praniu i prasowaniu sami.

Jak prać firanki żeby nie prasować – czy tak się da?

Rozległy materiał, który poza tym, że jest ciężki, to w dodatku nie mieści się na desce do prasowania, przez co zbiera kurz z podłogi to prawdziwa zmora wiosennych porządków. Przychodzimy Wam na ratunek i odpowiadamy na pytanie, jak prać firanki, żeby nie prasować! Czy tak się da? Oczywiście! Musicie tylko zastosować się do poniższych wskazówek:

  • firanki przed wrzuceniem do bębna pralki zawsze składajcie w kostkę, a następnie umieszczajcie je w woreczku do prania firanek lub poszewce poduszki,
  • nie przeładowujcie pralki – bęben powinien być załadowany jedynie w połowie, a nawet ⅓,
  • wybierajcie zawsze specjalny program do prania firanek lub ten z temperaturą prania 30 stopni,
  • wirowanie, jeżeli jest konieczne, powinno być ustawione na max 400 obrotów,
  • jeżeli firana nie jest wykonana z grubego i ciężkiego materiału – powieście ją jeszcze mokrą na karniszu – nie tylko sama wyschnie, co sama się wyprasuje :),
  • jeśli natomiast tkanina jest ciężka, złóżcie ją na pół i powieście na suszarce do prania.

 

Oceń nasz artykuł: