Pierwsze urządzenie mechaniczne służące do mycia naczyń pojawiło się już w 1924 roku. Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie zmywarka to często podstawowe urządzenie w domu, jednak dylemat zmywarka kontra zmywanie ręczne dzieli ludzi na dwie grupy. Czy posiadanie zmywarki się opłaca? Czy bardziej ekonomiczne jest mycie ręczne? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety – warto się im przyjrzeć i zastanowić nad własnymi preferencjami. Sprawdź, który sposób wybrać!

zmywarka

Pobór wody

Nowoczesne zmywarki mają wiele zalet, a największą z nich jest zdecydowanie niższy pobór wody. Warto podkreślić, że zmywarka używa wody zimnej, a co za tym idzie – tańszej. Mycie ręczne wiąże się z dużo większym zużyciem, w dodatku droższej ciepłej wody. Średnio zmywarka wykorzystuje ok. 10 l, podczas gdy jedno zmywanie ręczne może zużyć nawet do czterech razy więcej!

Pobór prądu

Zmywarka pobiera mało wody, ale musi ją samodzielnie podgrzać, dlatego do pracy potrzebuje energii elektrycznej. W wielu polskich domach do ogrzewania wody do ręcznego mycia naczyń używa się pieców gazowych – wówczas nie zużywa się energii elektrycznej. Jeśli jednak ogrzewanie jest elektryczne, również podczas zmywania ręcznego dochodzi do poboru energii. Warto pamiętać, że nowoczesne zmywarki o wysokiej klasie energetycznej mają tryb ekonomiczny zużywający dużo mniej prądu. Jeśli Twój operator nalicza niższe opłaty za korzystanie z energii nocą, włączanie zmywarki wieczorem też zmniejszy rachunki.

Koszty ekstra

Oczywiście zakup zmywarki jest dużym wydatkiem, ale używane zgodnie z zaleceniami i odpowiednio serwisowane urządzenie zwróci się po kilku latach i posłuży przez długi czas. Nie można zapomnieć o koszcie detergentów: tabletek, nabłyszczaczy i soli. Aby zmniejszyć cenę zmywania w zmywarce, przetestuj tańsze produkty – może okazać się, że są równie dobre, jak te wiodących marek. Koszty mycia ręcznego są niższe: co jakiś czas musisz kupić rękawiczki, gąbki i płyn do mycia naczyń.

Wysokość rachunków

Jeśli masz zmywarkę, wiesz, ile mniej więcej wyniosą rachunki – w końcu urządzenie zużywa zawsze tyle samo wody. Co prawda zmywarka pobiera prąd, ale można powiedzieć, że jego koszt rekompensowany jest niższym zużyciem wody. Niestety przy myciu ręcznym ta kwota jest za każdym razem inna – w zależności od tego, jak brudne naczynia myjesz (czy są to garnki, czy kubki) i ile razy dziennie

Cenne zdrowie

Zmywanie naczyń ręcznie powoduje przesuszanie rąk i naraża na szkodliwe działanie detergentów, a użycie rękawiczek sprawia, że skóra szybko się poci. Dodatkowo częste stanie w niewygodnej pozycji nad zlewem nadwyręża kręgosłup. Zmywarka jest funkcjonalnym rozwiązaniem, które pozwala zachować zdrowie skóry rąk i kręgosłupa.

Czas to pieniądz!

Koszty obu rozwiązań są zbliżone, jednak wybierając zmywarkę, zyskasz coś szczególnego: czas, który jest bezcenny. Przy czteroosobowej rodzinie i codziennym przygotowywaniu wielu posiłków zmywarka przynosi spore oszczędności pieniężne i czasowe. Zmywanie naczyń może zająć nawet do godziny dziennie, podczas gdy załadowanie i rozładowanie zmywarki zajmuje średnio dziewięć minut! Dziennie może nie być to tak bardzo zauważalne, ale w perspektywie miesiąca zyskujesz nawet jeden dzień!

Znajdź zmywarkę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom, np. na hotpoint.pl. Pamiętaj, że zwrot „czas to pieniądz” ma tutaj duże znaczenie, ponieważ oszczędzając czas na myciu ręcznym, zyskujesz go na inne czynności!