Lodówka to zdecydowanie jedno z tych urządzeń, bez którego nikt z nas nie wyobraża sobie kuchni. Kiedy stajemy przed dylematem, jaką lodówkę wybrać, okazuje się, że opcji jest naprawdę dużo. Z jednej strony może to utrudnić nam podjęcie decyzji, z drugiej – daje wiele możliwości. Jak wybrać właściwą lodówkę?

lodówka

Chyba pierwsze z pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć, jest takie, czy szukamy lodówki do zabudowy czy wolnostojącej Wszystko zależy od indywidualnych gustów.

Klasa energetyczna

Lodówka jest jednym z tych urządzeń, które pracują całą dobę. To jeden z powodów, dla których warto zainwestować w urządzenie w odpowiedniej klasie energetycznej. Nawet jeśli taki wydatek początkowo może wydawać się większy, różnica w cenie bardzo szybko się zwróci. Klasa energetyczna to parametr, który informuje, ile dane urządzenie zużywa prądu w odniesieniu do normy ustalonej przez Unię Europejską. Jej przedział obejmuje poziom od najbardziej oszczędnych urządzeń A+++ do D (w przypadku lodówek) lub nawet G (w przypadku chłodziarek i lodówek do przechowywania win). W zależności od pojemności lodówka klasy A++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh. Łatwo policzyć, ile oszczędności w skali roku może to przynieść.

Niektóre modele lodówek pozwalają także na dodatkową oszczędność energii, np. przy pomocy funkcji wakacje, która automatycznie zmniejsza moc i temperaturę chłodzenia, lub funkcji kontroli otwartych drzwi, która uruchamia sygnał dźwiękowy, gdy drzwi są zbyt długo uchylone.

Jaka pojemność?

Pojemność lodówki zależy od liczby członków rodziny oraz od częstotliwości robienia zakupów. Zakłada się, że dla jednej osoby odpowiednia będzie lodówka 120-litrowa, a na każdego kolejnego domownika dolicza się ok. 30 l do części chłodzącej. Większość chłodziarkozamrażarek ma zamrażarki na dole, jednak zdarzają się też modele z zamrażarkami na górze – te lepiej sprawdzają się, kiedy schylanie się, by sięgnąć do szuflad, powoduje problemy. Jeśli masz dużą rodzinę, możesz wybrać dwudrzwiowy model side by side, który charakteryzuje się dużymi pojemnościami – ponad 300-litrowymi chłodziarkami i zamrażarkami od ok. 150 do ponad 200 litrów (różne modele lodówek możesz przejrzeć tutaj: http://www.indesit.pl).

Bogate wnętrze

Warto też zwrócić uwagę na udogodnienia, jakie oferuje nowoczesna technologia. Na stałe do specyfikacji chłodziarek weszła już chyba funkcja samorozmrażania, ale równie przydatna jest technologia No Frost, która zapobiega zbieraniu się i osadzaniu szronu na ściankach lodówki. Warto też wybrać model, który pozwala na samodzielnie zaaranżowanie wnętrza – zarówno poprzez możliwość wyjmowania i wkładania półek, jak i sprytną półkę Flexi Shelf. To składana na pół środkowa półka, dzięki której w lodówce bez problemu zmieszczą się nawet bardzo wysokie naczynia i pojemniki.

Nowoczesne lodówki oferują także inne udogodnienia, takie jak ekrany LCD pozwalające na sterowanie funkcjami chłodziarki lub pełniące funkcję notatnika. Niektóre modele mają poza tym praktyczne kostkarki do lodu i dystrybutory wody.

Jak widać, na rynku jest wiele różnorodnych modeli lodówek, dzięki czemu na pewno uda się dobrać taką, która spełni potrzeby wszystkich domowników.