Panel logowania

Ostatnie posty na forum

O:Boli Cię ząb? Mamy na to sposób!
Goldi 06-07-14 20:18
O:KURZAJKI - powiedz im "NIE" raz na zawsze!
jadwiga 09-06-14 13:26
O:Pierwsza pomoc na kaca :)
izabela 29-05-14 12:16
O:Boli Cię ząb? Mamy na to sposób!
Jerzy C. 25-03-14 13:00
O:jakie oświetlenie pasuje do salonu
haga 23-02-14 17:00
Please enable Core Design Scriptegrator plugin.


Domowe sposoby na ZAPALENIE ZATOK

Często się zdarza, że zatoki sprawiają sporo problemu, ponieważ są podatne na zapalenia i bóle, które nasilają się podczas schylania. Leczenie bywa bardzo żmudne, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok. Są jednak pewne domowe sposoby, opisane poniżej, które mogą pomóc.

ból zatok
flicker.com/photos/aleksey05

Zatoki często są narażone na powstawanie stanu zapalnego. Wiąże się to z zamknięciem naturalnych ujść do jamy nosa, a także zaburzonym transportem śluzu. Zatkane zatoki mogą przybierać różną postać. Możemy mieć do czynienia z:

  • Ostrym zapaleniem zatok, które pojawia się dość gwałtownie i zwykle utrzymuje się do czterech tygodni.
  • Podostrym zapaleniem, które trwa nieco dłużej, bowiem zwykle od czterech do dwunastu tygodni.
  • Nawracającym ostrym zapaleniem zatok, czyli jak sama nazwa wskazuje przypadłością, która powraca, najczęściej cztery razy w roku, choć zdarza się, że pojawia się częściej. Takie zapalenie zwykle mija po upływie siedmiu do dziesięciu dni.
  • Przewlekłym zapaleniem zatok, które zazwyczaj jest efektem źle leczonego ostrego lub podostrego zapalenia.
  • Zaostrzeniem przewlekłego zapalenia zatok, czyli jedną z cięższych postaci, ponieważ towarzyszą jej takie objawy, jak gorączka i nasilony ból zatok. Leczenie tej przypadłości trwa znacznie dłużej niż w innych przypadkach.

Zapalenia zatok nie należy bagatelizować, nawet jeśli mamy do czynienia z najlżejszym typem, bowiem wszelkie zaniechania mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a w efekcie leczenie będzie i tak konieczne, z tym, że będzie ono trwało dłużej.

Jak sobie radzić z bólem zatok?

Jednym z popularnych sposobów jest inhalacja. Do głębokiego talerza wlewamy gorącą wodę i dodajemy olejek sosnowy (kupisz w aptece/sklepie zielarskim) po czym wdychamy ten napar. Można również użyć olejku sosnowego podczas gorącej kąpieli. Olejkiem sosnowym można również smarować bolące nozdrza, taki sposób może przynieść ulgę w bólu zatok.

Inhalacja nocna

W pomieszczeniu, w którym śpimy stawiamy garnek z gorącą wodą, w którym dodajemy odrobinę ziela rumianka i jodynę (parę kropel). Cały wywar - uprzednio gotujemy, mieszając co parę chwil, do momentu wygotowania wody. Tak przygotowany napar - wypełnia pomieszczenie, w którym śpimy, rano budzimy się bez jakichkolwiek objawów! Dobrze jest co jakiś czas rozgrzewać zatoki w taki sposób. W marketach można nabyć urządzenia nawilżające powietrze - również mogą być skuteczne w przypadku bólu lub zapalenia zatok.

Gorące okłady

Mogą zadziałać, lecz zdecydowanie polecamy zacząć od inhalacji. Do materiałowego woreczka wsypujemy podgrzane na patelni: gorczycę lub piasek lub sól, przykładamy taki okład do czoła. Dobrze po takiej kuracji unikać wyziębienia/zmiany temperatur, dlatego najlepiej przeprowadzać zabieg wieczorem, tuż przed zaśnięciem.

Z zatokami nie ma żartów, ich nie leczenie może przerodzić się w groźne choroby, trwale uszkodzić nasze zdrowie. Dlatego każdorazowo zalecamy udać się do lekarza rodzinnego, który postawi trafną diagnozę i ustali właściwy sposób leczenia.
Podziel się ze znajomymi!


Zadaj pytanie na forum
Uzyskaj poradę, zadając pytanie naszym użytkownikom!