Wiele słyszy się o diecie bezglutenowej, a także o uczuleniu na gluten. Obecnie przychodnie zalecają podanie małym dzieciom kaszki w celu wykluczenia uczulenia na gluten. Zdaje się, że w odróżnieniu od diety kopenhaskiej, kapuścianej czy innej tego rodzaju, dieta bezglutenowa może być wskazana dla naszego organizmu. Pomożemy Ci przejść na taką dietę. Postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Dowiedz się jak najwięcej

Gluten jest białkiem zawartym m.in. w pszenicy, owsie, życie i jęczmieniu. W przypadku celiaklii spożywanie produktów zawierających gluten wywołuje reakcję obronną organizmu, który zaczyna atakować własne jelita. Występuje także nietolerancja czy niska tolerancja na gluten i wtedy po spożyciu zawierających go produktów czujesz się źle. Warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Poznać swojego potencjalnego wroga jak najlepiej.

Czy na pewno nie zawiera glutenu?

Jeżeli rzeczywiście przestrzegać musisz diety bezglutenowej, dokładnie czytaj skład kupowanych produktów. Małym druczkiem często podawane są składniki, o których nawet byś nie pomyślała. Dlatego też wracamy do punktu pierwszego – edukacji. Dowiedz się jak najwięcej o produktach zawierających lub wykorzystujących gluten w dowolnym etapie ich produkcji. Przetworzone jedzenie jest wręcz kopalnią ukrytego glutenu, dlatego najpierw sprawdź czy na pewno jest go pozbawione, zanim zasiądziesz do jedzenia.

Nie tylko jedzenie

Gluten może być składnikiem nie tylko produktów spożywczych, ale także lekarstw. Przeczytaj dokładnie ulotki i skład przyjmowanych leków i upewnij się, że nie zawierają glutenu. Podobnie postąpić należy w przypadku kosmetyków. Dotyczy to nie tylko mydła czy szamponu, ale także płynu do kąpieli czy tuszu do rzęs. Używając ich możesz nieświadomie wchłaniać gluten przez skórę.

Podziel się

Dobrze jest znaleźć kogoś z tym samy problemem. Łatwiej wam będzie wymieniać się doświadczeniami, podtrzymywać na duchu, czy śmiać z siebie nawzajem. Ta druga osoba będzie wiedziała o czym mówisz narzekając na tęsknotę za ulubionym makaronem czy szminką.

Bądź przygotowana

Planowanie i dobra organizacja pomoże Ci zapobiec wielu problemom. Trzymaj produkty bezglutenowe z dala o tych zawierających gluten, aby uniknąć kontaminacji. Przygotuj sobie awaryjne szybkie i sprawdzone przepisy (o których następnym razem) na różne okazje i bądź pewna, że posiadasz produkty potrzebne do ich wykonania. Trzymaj paczkę bezglutenowych ciastek czy innej przekąski na nieprzewidziane okazje, nie będziesz wtedy męczyć się czekając na powrót do domu.

Skup się na tym, co możesz jeść

A wcale nie ma tego mało. Produktów niezawierających glutenu jest pewnie porównywalnie dużo do tych, które go zawierają. Bezpieczne dla Ciebie będą m.in.:

  • ryż, kukurydza, tapioka, kasza gryczana,
  • ryby i mięsa (zwróć uwagę na ewentualną panierkę),
  • nabiał (uważaj jednak na jogurty z dodatkami),
  • mąki w tym: ziemniaczana, kukurydziana, ryżowa, graham, sojowa ( i kilka innych),
  • owoce i warzywa (sprawdź skład mieszanek owocowych i warzywnych, a także produktów wykonanych na ich bazie jak dżemy, przetwory),
  • olej, oliwa, masło i margaryna, a także smalec,
  • niektóre rodzaje pieczywa (zawsze przeczytaj skład w poszukiwaniu składników zawierających gluten),
  • alkohole z wyłączeniem piwa (zawiera jęczmień),
  • kawa, herbata, napoje gazowane i oczywiście woda,
  • większość przypraw,
  • kakao w czystej postaci (unikaj napojów z automatów).

Wymieniliśmy tylko niektóre z dostępnych Ci produktów. Jest ich całe mnóstwo, dlatego też Twoja dieta wcale nie musi być uboga i mało urozmaicona. Wręcz przeciwnie, może poszerzyć Twoje horyzonty i doznania smakowe. Następnym razem przedstawimy Ci przykładowe dzienne menu bezglutenowe nie zapominając o czymś słodkim na deser.

Oceń nasz artykuł: