Zapalenie skóry twarzy, nazywane też łojotokowym zapaleniem skóry twarzy to choroba, która powoduje nieestetyczne zmiany skórne i poważnie uprzykrza życie . Może pojawić się u osób w każdym wieku - zarówno u niemowląt, jak i osób dojrzałych. Największe ryzyko zachorowania mają te osoby, w których rodzinach występowały tego typu zaburzenia. NIeodpowiednia pielęgnacja lub brak leczenia łojotokowego zapalenia skóry prowadzi do zaognienia choroby i nasilenia zmian na skórze. Skąd bierze się ŁZS twarzy? Jak sobie z nim radzić? Oto odpowiedzi na te pytania.

zapalenie skóry twarzy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy - przyczyny

Wciąż nie do końca wiadomo skąd się bierze ŁZS. Jest ono zaliczane do przewlekłych chorób dermatologicznych o podłożu zapalnym. Zapalenie skóry twarzy nie jest zaraźliwe, ale według wielu naukowców może być przenoszone drogą dziedziczenia. Co powoduje tę chorobę? Wśród przyczyn łojotokowego zapalenia skóry twarzy najczęściej wymienia się:

  • drożdżaki z rodzaju Malassezia
  • zaburzenia hormonów płciowych
  • nieprawidłowa, uboga odżywczo dieta
  • stres
  • zanieczyszczenia środowiska
  • dziedziczenie choroby

Łojotokowe zapalenie skóry - objawy

ŁZS atakuje nie tylko twarz, ale także inne obszary skóry, takie jak: owłosiona skóra głowy, granica między włosami a nieowłosioną skórą, nasada rzęs, brwi,obszar za uszami, okolice pępka, łokcie, kolana czy pachwiny. U niemowląt zwykle występuje w postaci tzw. ciemieniuchy, a więc tłustej łuski pokrywającej główkę dziecka. Zapalenie skóry twarzy objawia się natomiast w nadmiernym łuszczeniu się skóry i nienaturalnych rumieńcach. Skóra łojotokowa jest pokryta czerwonymi i różowymi plamami, na których pojawia się łuszcząca łuska. Plamy mogą zmieniać rozmiar i położenie w zależności od temperatury, zastosowanej pielęgnacji i stopnia nasilenia choroby. Pogorszeniu stanu skóry sprzyja także osłabienie układu immunologicznego.

Leczenie zapalenia skóry twarzy

ŁZS to choroba przewlekła, dlatego wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Dermatolog dobiera rodzaj terapii w zależności od nasilenia choroby i obszaru skóry, na którym pojawiają się zmiany. Ze względu na nie do końca poznane przyczyny tej choroby, leczenie jest głównie objawowe. Lekarz dobiera odpowiednie szampony, maści i kremy, które redukują powstałe zmiany skórne oraz działają przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Leki pozwalają opanować rumień, pozbyć się świądu, a w wielu przypadkach - całkowicie zniwelować nieestetyczne, łuszczące się plamy. Dermatolog może też skierować do endokrynologa lub dietetyka, jeśli podejrzewa że przyczyna ŁZS może tkwić w zaburzeniach hormonalnych lub nieodpowiednim sposobie odżywiania.

Pielęgnacja skóry łojotokowej

Skóra łojotokowa jest nadwrażliwa i skłonna do podrażnień. Mydło oraz zwykłe kosmetyki dostępne w sklepach i drogeriach mogą nasilić istniejące objawy zapalenia skóry twarzy i doprowadzić do powstawania kolejnych. Dlatego oprócz leczenia zaleconego przez dermatologa, do codziennej pielęgnacji skóry należy używać dermokosmetyków o łagodnym działaniu, pozbawionych parabenów i alkoholu. Do oczyszczania skóry twarzy najlepiej stosować naturalne, pozbawione mydła produkty. Po każdym umyciu twarzy, należy nałożyć na skórę krem lub serum do skóry łojotokowej,np. Kerium DS od La Roche Posay. Staranny dobór nieuczulających składników przyniesie ukojenie napiętej skórze, zredukuje świąd i zaczerwienienie. Podobnie jak leki dostępne na receptę, dermokosmetyki wykazują działanie przeciwgrzybicze i regulują wydzielanie łoju. Do pielęgnacji w ciągu dnia, warto używać także wody termalnej, która chroni skórę przed podrażnieniami i zapobiega rozprzestrzenianiu się wolnych rodników.