Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia, chcesz być zdrowszy, pogodniejszy, bardziej spokojny i opanowany; gdy pragniesz jak najlepiej wykorzystywać każdy dzień swojego życia, zaczynaj dzień od Powitania Słońca.

Medytacja Powitanie Słońca składa się z 12 płynnie następujących po sobie ćwiczeń. Na każdą z pozycji poświęcamy około 5 sekund, ale można też wykonywać je nieco szybciej. Pozycje są ściśle związane z fazami oddechu – przy rozciąganiu zawsze wykonujemy wdech, przy zginaniu wydech. W ten sposób rozciągniemy całe nasze ciało, łącznie z klatką piersiową. Panowanie nad oddechem pozwoli nam bardziej panować nad własnymi emocjami, w tym także nad stresem.

Powitanie Słońca jest układem opartym na jodze. Najlepiej wykonywać go rano, o wschodzie słońca, z twarzą zwróconą ku słońcu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wystarczy wewnętrzna wizualizacja tarczy słońca.

Ćwiczenie Powitania Słońca jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Wystarczy wspomnieć, że oprócz polepszenia sprawności ruchowej i oddechowej, poprawiają stan narządów wewnętrznych, regulują trawienie i wchłanianie dobroczynnych substancji. Oczyszczają także organizm z toksyn i wzmacniają go, przez co jesteśmy bardziej odporni na stres, lepiej się wysypiamy i mamy więcej energii. Przygotuj się na prawdziwy zastrzyk sił witalnych!

Pozycja 1: Stajemy z prostymi plecami i złączonymi stopami. Na wysokości splotu słonecznego składamy dłonie jak do modlitwy. Oddychamy spokojnie: głęboko, przez nos, ale nie forsownie. (Staraj się skoncentrować na swoim ciele. Rozluźnij się i poczuj, jakie sygnały Ci ono wysyła.)

Pozycja 2: Wdychamy powietrze i jednocześnie unosimy ramiona ku górze, wychylając się do tyłu.

Pozycja 3: Wykonując wydech, robimy skłon w przód. Jeśli jest to możliwe, kładziemy dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotykamy kolan.

Pozycja 4: Robimy wdech i jednocześnie wykonujemy przysiad podparty (prawą nogę zginamy w kolanie, stopę stawiamy pomiędzy dłońmi; lewą stopę wysuwamy jak najdalej do tyłu, nie dotykając kolanem do ziemi). Głowę unosimy do góry.

Pozycja 5: Wydychając powietrze dostawiamy prawą stopę do lewej. Kolana nie powinny dotykać ziemi, tułów należy utrzymać w linii prostej.

Pozycja 6: Wstrzymując oddech opuszczamy ciało na podłoże, opieramy się na czole, dłoniach, klatce piersiowej, kolanach i stopach. Pośladki, uda i brzuch unosimy do góry.

Pozycja 7: Wykonując wdech opuszczamy biodra na podłogę. Wspieramy się na rękach i unosimy klatkę piersiową i głowę.

Pozycja 8: Podczas wydechu, należy podnieś biodra i pośladki, jednocześnie prostując nogi. Opieramy się na stopach i rękach. Głowę chowamy pomiędzy ramiona.

Pozycja 9: Biorąc wdech wykonujemy przysiad podparty (tak jak w pozycji 4, lecz tym razem lewa noga jest ugięta w kolanie a prawa wyciągnięta jest do tyłu). Głowę unieś do góry.

Pozycja 10: Robiąc wydech dostawiamy lewą stopę do prawej. Prostujemy nogi i wykonujemy skłon w przód tak jak w pozycji 3.

Pozycja 11: Podczas wdechu unosimy ramiona w górę i wychylamy się jak najmocniej do tyłu.

Pozycja 12: Robimy wydech, opuszczamy ramiona i składamy dłonie na wysokości splotu słonecznego.

Kilka zasad o których należy pamiętać wykonując Powitanie Słońca:

  • Powitanie Słońca powinno wykonywać się o świcie na świeżym powietrzu, z twarzą zwróconą ku Słońcu. Jeżeli jest to niemożliwe należy wyobrażać sobie wschód słońca.
  • Po wyćwiczeniu osobno z każdej pozycji, należy cały cykl powtórzyć dwukrotnie. Po tygodniu zwiększa się ilość powtórzeń do 4. Po kolejnym tygodniu wykonujemy 6 cyklów rano i 6 wieczorem.
  • Bardzo ważne jest przyporządkowanie każdej z pozycji do odpowiedniej fazy oddechu.
  • Cykl 12 pozycji powinien być wykonany płynnie, bez przerw, a ruchy ciała powinny być zrelaksowane.
  • Medytacji Powitanie Słońca nie powinny wykonywać kobiety powyżej 3 miesiąca ciąży, w czasie miesiączki, a także osoby cierpiące na przepuklinę, zakrzepicę żylną, nadciśnienie tętnicze oraz cierpiące na bóle kręgosłupa
Oceń nasz artykuł: