Mimo tego, że w sklepach mamy obecnie do wyboru różnego rodzaju efektowne świeczki zapachowe w rozmaitych kształtach i kolorach, w wielu mieszkaniach na dnie szuflady ciągle leżą te stare, długie, tradycyjne. Mało atrakcyjne, często wypalone do połowy, kiedyś jednak niezbędne w sytuacji awaryjnej, np. w czasie przerwy w zasilaniu (dziś w tym celu posłuży z powodzeniem ekran laptopa…). Jak więc wykorzystać stare świeczki, jeśli z sentymentu szkoda nam je wyrzucić?

Stare świeczki w łupince

Starą świeczkę obcinamy na tyle, aby zmieściła się do łupiny po orzechu. Tego typu cudeńka pięknie prezentują się np. w miseczce z wodą. Taka dekoracja to wyjątkowa ozdoba zarówno świątecznego stołu, jak też uroczystej kolacji czy też – grilla w ogrodzie. Najlepiej, kiedy świeczek mamy kilka. Możemy je wtedy ustawić w różnych miejscach i zrezygnować zupełnie z innego oświetlenia.

Stare świeczki w butelce

Stylowe świeczniki możemy stworzyć, umieszczając świeczki w kolorowych lub ciemnoszklistych butelkach. Wymaga to oczywiście wycięcia w każdej butelce denka, chyba że szyjka butelki jest na tyle szeroka, że zdołamy przecisnąć przez nią świeczkę. Wówczas gotową dekorację zapalamy za pomocą zapalarki. Równie dobrze możemy wetknąć świeczkę w szyjkę i pozostawić ją na zewnątrz. Wnętrze butelki wcześniej dekorujemy, np. suszonymi kwiatami czy drobnymi kamyczkami.

Stare świeczki w filiżance

Do stworzenia oryginalnego świecznika możemy użyć starych, nieużywanych filiżanek. Resztę miejsca wewnątrz naczynia możemy wypełnić według uznania, np. suszonymi płatkami kwiatów. Taki oryginalny, świecący serwis prezentuje się o niebo lepiej, niż jedna filiżanka wetknięta w drugą, upchnięte gdzieś w rogu szafki.

Stare świeczki w skorupce

Niezwykle ciekawie prezentują się świeczniki ze… skorupek po jajkach. Takie skorupki wkładamy do pojemniczków na jaja i możemy nimi udekorować np. wielkanocny stół. Oczywiście musimy pamiętać, że tego typu ozdoba to raczej jednorazowa dekoracja. Jeśli będziemy chcieli użyć jej po raz kolejny, najlepiej będzie wymienić skorupki na świeże…

Stare świeczki w muszelce

Końcówki po wypalonych świeczkach możemy także umieścić w muszelkach. Trzeba jednak uważać, aby muszla nie przechyliła się na bok, warto ją więc czymś podeprzeć, np. inną muszelką, odwróconą dnem do góry.

Stare świeczki w skórce

Oryginalne świeczki możemy zrobić, umieszczając je także w skórkach po owocach, np. po pomarańczy czy cytrynie. Nie tylko pięknie wyglądają, ale wypełniają dom cudownym aromatem.

Wszystkie tego typu świeczniki możemy zrobić na dwa sposoby. Najprościej jest oczywiście umieścić małą końcówkę wypalonej już po części świeczki w wybranym przez siebie pojemniku (butelka, muszla, skorupka itp.). Możemy ją także stworzyć samodzielnie przy pomocy roztopionego wosku bądź przetopionych starych świeczek, z których formujemy wnętrze świecznika.

Oceń nasz artykuł: