Czy mogłabyś się obyć na długo bez swojego laptopa? Obecnie to chyba niemożliwe. Korzystamy z nich w kontaktach ze znajomymi, wyszukując repertuary kin i teatrów, a także szukając porad dotyczących… utrzymania naszych kochanych sprzętów w czystości. Zatem jak wyczyścić laptopa samemu? Po przeczytaniu naszych porad wyłącz laptopa i do dzieła!

Co należy wyczyścić w laptopie?

Laptop składa się z pięciu elementów, które należy czyścić przynajmniej raz w roku, aby żyło mu się długo i niewadliwie. Należą do nich:

  • obudowa,
  • ekran,
  • klawiatura i gładzik,
  • porty (czyli miejsca, w które wtykamy kable USB i kabel zasilania)
  • wentylator, o ile, oczywiście, mamy do niego dostęp.

Czyszczenie wentylatora wiąże się z koniecznością delikatnego rozłożenia go, jednak może być remedium na problemy z przegrzewającym się komputerem.

Czym należy czyścić laptopa?

Potrzebować będziesz kilku rzeczy, które pomogą Ci uporać się z zabrudzeniami:

  • izopropanol – brzmi groźnie, a to tylko rodzaj alkoholu, który jest obojętny dla większości tworzyw sztucznych, szybko wietrzeje, nie pozostawia smug ani osadu i pozwala z łatwością wyczyścić zabrudzenia. Można zaopatrzyć się w niego w dobrych sklepach z elektroniką. Jednym z preparatów, który go zawiera jest Cleanser Ipa;
  • woda destylowana lub woda butelkowana – unikać należy wody z kranu, jako że zawiera ona szereg minerałów, które pozostawić mogą osad;
  • ściereczka „bezpyłowa” – czyli taka która nie pozostawia kłaczków, nie strzępi się, można użyć takiej samej jak do czyszczenia okularów.

Od czego zacząć czyszczenie laptopa?

Co najważniejsze, upewnij się, że komputer jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania. Przygotuj roztwór mieszając ze sobą przygotowaną wcześniej wodę i alkohol w proporcji 1:1. Namocz ściereczkę w przygotowanym roztworze i zacznij myć. Ściereczka powinna być raczej wilgotna niż mokra. Pamiętaj, aby nie pryskać roztworem bezpośrednio na komputer, a jedynie na ściereczkę.

Co dalej?

Sprzątanie zawsze powinno być wykonywane w odpowiedniej kolejności. Podobnie rzecz się ma z laptopem:

  1. obudowa – z pomocą namoczonej w roztworze ściereczki wytrzyj dokładnie obudowę laptopa. Jeżeli znajdą się na niej okruszki, warto je wcześniej strzepnąć. Można do tego użyć suszarki nastawionej na zimne powietrze. Unikniesz w ten sposób ewentualnych zarysowań. Przez obudowę rozumiemy nie tylko zewnętrzną część komputera, ale także tę, która ukazuje się nam po otwarciu go.
  2. ekran – przy czyszczeniu ekranu przyjmujemy podobną zasadę jak przy myciu okien: świeżo nasączoną wilgotną ściereczką przecieramy ekran od góry do dołu i z boku na bok, okrężne ruchy pozostawić mogą niechciane smugi.
  3. klawiatura i gładzik – tu znowu użyć możemy suszarki, która pozwoli na usunięcie ewentualnych okruszków czy paproszków. Można także po prostu odwrócić komputer do góry nogami i wytrząsnąć zalegające śmietki. Następnie, ponownie nawilżoną delikatnie roztworem ściereczką, przetrzyj klawisze i gładzik.
  4. porty i wentylator – i znowu z pomocą przychodzi nam suszarka nastawiona na zimne powietrze. Można też użyć skompresowanego powietrza, jednak suszarka sprawdzi się równie dobrze. Wydmuchujemy nagromadzony brud z portów i laptop gotowy.

Przed ponownym włączeniem komputera należy upewnić się, że jest on całkowicie suchy. Warto też, jeszcze przed rozpoczęciem sprzątania, przeczytać informacje zawarte w instrukcji producenta, gdyż może się okazać, że Twój laptop jest wyjątkowym przypadkiem i potrzebuje szczególnego traktowania.

Być może czyszczenie laptopa stanie się nową świecką tradycją obok mycia okien i trzepania dywanów na wiosnę i święta? Polecamy nasz sprawdzony sposób.

Oceń nasz artykuł: