Czy mogłabyś się obyć na długo bez swojego laptopa? Obecnie to chyba niemożliwe. Korzystamy z nich w kontaktach ze znajomymi, wyszukując repertuary kin i teatrów, a także szukając porad dotyczących... utrzymania naszych kochanych sprzętów w czystości. Po przeczytaniu naszych porad wyłącz laptopa i do dzieła!

czyszczenie-laptopa
http://www.flickr.com/photos/nearthecoast
 1. Co należy wyczyścić?
  Laptop składa się z pięciu elementów, które należy czyścić przynajmniej raz w roku, aby żyło mu się długo i niewadliwie.
  Należą do nich:
  » obudowa,
  » ekran,
  » klawiatura i gładzik,
  » porty (czyli miejsca, w które wtykamy kable USB i kabel zasilania),
  » i wreszcie wentylator, o ile, oczywiście, mamy do niego dostęp.
  Czyszczenie wentylatora wiąże się z koniecznością delikatnego rozłożenia go, jednak może być remedium na problemy z przegrzewającym się komputerem.
 2. Czym należy czyścić?
  Potrzebować będziesz kilku rzeczy, które pomogą Ci uporać się z zabrudzeniami:
  • izopropanol - brzmi groźnie, a to tylko rodzaj alkoholu, który jest obojętny dla większości tworzyw sztucznych, szybko wietrzeje, nie pozostawia smug ani osadu i pozwala z łatwością wyczyścić zabrudzenia. Można zaopatrzyć się w niego w dobrych sklepach z elektroniką. Jednym z preparatów, który go zawiera jest Cleanser Ipa;
  • woda destylowana lub woda butelkowana – unikać należy wody z kranu, jako że zawiera ona szereg minerałów, które pozostawić mogą osad;
  • ściereczka „bezpyłowa”, czyli taka która nie pozostawia kłaczków, nie strzępi się, można użyć takiej samej jak do czyszczenia okularów.
 3. Co teraz?
  Co najważniejsze, upewnij się, że komputer jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania. Przygotuj roztwór mieszając ze sobą przygotowaną wcześniej wodę i alkohol w proporcji 1:1. Namocz ściereczkę w przygotowanym roztworze i zacznij myć. Ściereczka powinna być raczej wilgotna niż mokra. Pamiętaj, aby nie pryskać roztworem bezpośrednio na komputer, a jedynie na ściereczkę.
 4. Po kolei
  Sprzątanie zawsze powinno być wykonywane w odpowiedniej kolejności. Podobnie rzecz się ma z laptopem:
  a) obudowa - z pomocą namoczonej w roztworze ściereczki wytrzyj dokładnie obudowę laptopa. Jeżeli znajdą się na niej okruszki, warto je wcześniej strzepnąć. Można do tego użyć suszarki nastawionej na zimne powietrze. Unikniesz w ten sposób ewentualnych zarysowań. Przez obudowę rozumiemy nie tylko zewnętrzną część komputera, ale także tę, która ukazuje się nam po otwarciu go.
  b) ekran – przy czyszczeniu ekranu przyjmujemy podobną zasadę jak przy myciu okien: świeżo nasączoną wilgotną ściereczką przecieramy ekran od góry do dołu i z boku na bok, okrężne ruchy pozostawić mogą niechciane smugi.
  c) klawiatura i gładzik – tu znowu użyć możemy suszarki, która pozwoli na usunięcie ewentualnych okruszków czy paproszków. Można także po prostu odwrócić komputer do góry nogami i wytrząsnąć zalegające śmietki. Następnie, ponownie nawilżoną delikatnie roztworem ściereczką, przetrzyj klawisze i gładzik.
  d) porty i wentylator- i znowu z pomocą przychodzi nam suszarka nastawiona na zimne powietrze. Można też użyć skompresowanego powietrza, jednak suszarka sprawdzi się równie dobrze. Wydmuchujemy nagromadzony brud z portów i laptop gotowy.
  Przed ponownym włączeniem komputera należy upewnić się, że jest on całkowicie suchy. Warto też, jeszcze przed rozpoczęciem sprzątania, przeczytać informacje zawarte w instrukcji producenta, gdyż może się okazać, że Twój laptop jest wyjątkowym przypadkiem i potrzebuje szczególnego traktowania.

  Być może czyszczenie laptopa stanie się nową świecką tradycją obok mycia okien i trzepania dywanów na wiosnę i święta? Polecamy nasz sprawdzony sposób.