Szukasz bardziej ekologicznego sposobu na umycie swojego samochodu? Podpowiadamy jak się do tego zabrać.
Mycie samochodu na podjeździe przed domem lub przed klatką nie jest najlepszym pomysłem. Woda ze środkami czyszczącymi, których używasz spływa do ścieku, który z kolei spływa tam, gdzie reszta ścieków, zdarza się, że ujście znajdują w jeziorze lub rzece, czego chcemy uniknąć. Ten sposób nie stanowi problemu tylko wtedy, gdy używasz preparatów przyjaznych środowisku, o czym też opowiemy.

Pomoc specjalisty

Samodzielne mycie samochodu może spowodować zużycie aż 400 litrów wody, podczas gdy wizyta w profesjonalnej myjni to około 80-160 litrów. Korzystanie z usług myjni nie jest być może najbardziej „zielonym” sposobem mycia pojazdu, jednak jeżeli do wyboru masz tylko te dwa, myjnia zdecydowanie wygrywa.

Mycie samochodu bez wody

Brzmi dziwnie, prawda? A jednak jest możliwe. Potrzebne będą szmatki do wytarcia samochodu oraz środek do spryskania, który pozwoli usunąć osiadły brud. W ten sposób nie musisz używać wody, a przecież środek do mycia spreparować możesz samodzielnie. Oprócz samochodu, na tym sposobie skorzysta także Twoja sylwetka. Właściwe, dokładne umycie całego pojazdu będzie niezłą gimnastyką, która zastąpi ćwiczenia.

Jak zrobić środek do mycia samochodu?

Już kilkakrotnie wspomnieliśmy o samodzielnie przygotowanych preparatach do mycia, teraz czas na przepisy. Potrzebne Ci będzie niewiele czasu, trudu i pieniędzy, aby je przygotować. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym środkiem jest roztwór wody i octu w proporcjach pół na pół umieszczony w butelce ze spryskiwaczem. Jeśli jednak ten specyfik nie radzi sobie z trudnymi do usunięcia plamami, spróbuj:

  • masło orzechowe po raz pierwszy – parkowanie pod drzewem wiąże się często z pojawieniem się na samochodzie lepkich, trudnych do usunięcia zabrudzeń. Wystarczy posmarować je masłem orzechowym i pozostawić na chwilę, a następnie przetrzeć miękką szmatką i dla ostatecznego błysku roztworem wody i octu;
  • masło orzechowe po raz drugi – jest ono także idealnym rozwiązaniem do usunięcia czarnych plam ze smoły, którą często naprawiane są nasze drogi. Postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami;
  • ocet – sprawdzi się dobrze przy usuwaniu zwłok robaków zabitych podczas jazdy. Pamiętaj, aby nierozcieńczonego octu nie pozostawiać na dłużej, może uszkadzać lakier. Dlatego też nasącz nim delikatną ściereczkę, potrzyj zaschnięte robaki, a następnie przetrzyj suchą szmatką i nawoskuj.

Wyznacz limit zużytej wody

Jeśli jesteś wierny „wodnemu” myciu samochodu, wyznacz limit wody, którą możesz do tego celu zużyć. Zobaczysz, że mając rzeczony limit w pamięci, będziesz rozsądniej gospodarować posiadanymi zasobami bez straty dla efektu końcowego.

Zainwestuj w myjkę parową

Mycie samochodu myjką parową jest stosunkowo nowym sposobem, który jednak oszczędza wodę i nie wymaga użycia środków chemicznych. Jednorazowy zakup może wydawać Ci się drogi, ale pamiętaj o rozlicznych możliwościach użycia takiej myjki oraz płynących z tego korzyściach: zmniejszenie zużycia wody i czasu, brak konieczności użycia środków chemicznych.

Nie masz już teraz żadnych wymówek, żeby nie skorzystać z ekologicznych sposobów mycia samochodu. Masz już potrzebną do tego wiedzę, a przynajmniej część zaproponowanych narzędzi znajdzie się w każdym domu. Życzymy powodzenia!

Oceń nasz artykuł: