Usuwanie plam z herbaty

Plamy z herbaty są wyjątkowo nieestetyczne, ponieważ delikatnie odbarwiając materiał sprawiają wrażenie, że jest on znacznie starszy niż w rzeczywistości. Mogłoby się wydawać, że właściciel zaplamionych mebli jest wyjątkowo niechlujną osobą. Aby plamy na materiałach po rozlanej herbacie nie były w ogóle widoczne, zastosuj jeden z poniższych domowych sposobów. Powodzenia!

Plamy z herbaty
fot. flickr.com/photos/nonoq8

1BIAŁY OBRUS

Biały obrus i plama z herbaty bardzo często występują razem. W takim wypadku musimy skropić ją skokiem z cytryny i spłukać zimną wodą.

2WEŁNA

Plamę osuszamy bibułą i czyścimy (nie szorując) za pomocą płynu powstałego przez zmieszanie 1/2 szklanki spirytusu denaturowanego i 1/2 szklanki białego, wytrawnego wina lub octu.

3DYWAN ZE SZTUCZNEJ TKANINY

Plamę polewamy odrobiną zimnej wody mineralnej (lub kranową, jeśli nie jest wapienna) i czyścimy (nie pocierając) szmatką, zwracając uwagę, aby szmatka była zawsze czysta.

4BAWEŁNIANE OBICIA MEBLI

Plamy na bawełnianych obiciach mebli czyścimy gliceryną, a następnie przemywamy szmatką nawilżoną letnią wodą.

5JEDWABNE OBICIA MEBLI

Choć należą do rzadkości, to jednak, jeśli nabędziemy mebel wykończony jedwabiem warto wiedzieć, jak go wyczyścić z tak popularnego zabrudzenia jak plamy po herbacie czy kawie.

Plamę przecieramy surowym żółtkiem z jaja kurzego, zmieszanym z odrobiną ciepłej wody. Jeśli ten sposób nie zadziała, nawilżamy tampon z waty odrobiną spirytusu denaturowanego i czyścimy nim plamę.

Na koniec przemywamy szmatką nasączoną letnią wodą.

6OBICIA ZE SZTUCZNEJ TKANINY

Plamy z herbaty na obiciach mebli wykonanych ze sztucznej tkaniny czyścimy tamponem nasączonym wodą z dodatkiem mydła. Po wyczyszczeniu od razu płuczemy wodą.