Usuwanie plam z atramentu

Co zrobić, jeśli na Twojej ulubionej bluzce znalazła się plama z atramentu? Co wtedy, gdy ta bluzka była śnieżnobiała, a plamy bardzo wyraźnie się odznaczają? Czy są jakieś szanse pozbyć się jej całkowicie? Jak usunąć plamy z atramentu? Bez paniki. Przeczytaj domowe sposoby pozbywania się plam z atramentu.

plamy z atramentu
fot. flickr.com/photos/b1gw1ght

1BIAŁE TKANINY

Aby pozbyć się plamy z atramentu z białej tkaniny należy przemywać plamę 5%-owym roztworem amoniaku.

Po pozbyciu się plamy należy wyprać tkaninę.

2KOLOROWA BAWEŁNA

Zanim przystąpimy do czyszczenia, pod plamę musimy podłożyć starą, bawełnianą szmatkę.

Do czyszczenia plam z atramentu na kolorowej bawełnie używamy soku z cytryny lub zmywacza do paznokci. Podczas czyszczenia, często przesuwamy szmatkę, aby pod plamą była sucha.

Po wyczyszczeniu pierzemy tkaninę.

3KOLOROWA WEŁNA

Plamy na kolorowej wełnie usuniemy przez przelewanie przez splamione miejsce gorącego mleka i soku z cytryny lub przez czyszczenie szmatką nawilżoną spirytusem.

4KOLOROWY NATURALNY JEDWAB

Tę bardzo delikatną tkaninę czyścimy ciepłym spirytusem lub ciepłym mlekiem, poruszając się od krawędzi plamy do środka.

5SZTUCZNE TKANINY

Plamę zamaczamy na 10 minut w ciepłym mleku. Następnie tkaninę należy płukać w ciepłej wodzie.

6DYWAN Z WEŁNY

Na plamy szpecące dywan najlepsze będzie połączenie octu, spirytusu i mleka.

Czyścimy watą nawilżoną octem spirytusowym, a następnie pod plamę kładziemy wsiąkliwą szmatkę i przelewamy przez dywan gorące mleko. Na koniec przecieramy spirytusem.

7DYWAN ZE SZTUCZNEJ TKANINY

Jeśli plama jest świeża, to jej nadmiar ściągamy bibułą lub watą. Po takim zabiegu plamę przysypujemy solą kuchenną i pozostawiamy na około 20 minut, po czym odkurzamy dywan, aby zebrać sól.

8SKÓRA CIAŁA

Jeśli wylaliśmy atrament na dłonie lub inną część naszego ciała, pozbędziemy się tej plamy sokiem z surowego pomidora. Dla lepszego efektu, splamione miejsce możemy delikatnie przecierać pumeksem. Plamy po atramencie powinny zniknąć szybko i bez śladu.

c