Porządne i zadbane zimowe buty zapewnią Ci komfort. Zima jest szczególnie dotkliwą porą dla Twoich stóp, gdyż średnia temperatura spada poniżej zera, a ciągłe opady śniegu (czasem śniegu z deszczem…) narażają Twoje buty na przemoczenie. Bez odpowiedniej ochrony możesz odmrozić sobie stopy! Dlatego nie ryzykuj, zainwestuj w porządne buty zimowe, po czym uważnie przeczytaj, jak dbać o buty i czyścić je zimą. Jak mówią, “lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Jak pastować skórzane buty?

Przystępując do pastowania butów, upewnij się, że są one suche. Wcieranie pasty w mokrą skórę może je zniszczyć.

Pastę do butów dobieramy zgodnie z odcieniem skóry – czarną do czarnych butów, brązową do brązowych (można też kupić pastę bezbarwną, do każdego rodzaju skóry). Miękką gąbeczką, szmatką lub szczotką wcieramy pastę. Odstawiamy buty na jakiś czas, po czym polerujemy je – najlepiej suchą szmatką.

Jeśli chcesz, aby skóra dobrze wchłonęła pastę, najlepiej wypastuj buty wieczorem, a poleruj dopiero rano.

Jak czyścić białe buty?

Zabrudzenia na butach z białej skóry najlepiej czyścić wodą z mydłem. Jeśli mimo to zostaną odbarwienia, można spróbować przemywać brudne miejsca ciepłym mlekiem. Na najtrudniejsze zabrudzenia pozostaje biała pasta koloryzująca – uważajmy jednak, aby nie dawać jej zbyt dużo, bo buty będą wyglądały na “sztucznie wybielone”.

Jak czyścić zamszowe buty?

Zamsz jest ostatnio bardzo modny, dlatego trzeba wiedzieć, jak czyścić buty z zamszu.

Aby usunąć plamy z błota, wytrzyj je zwykłą gumką do ołówków. Natomiast tłuste plamy na zamszu można próbować wyszczotkować po wcześniejszym zasypaniu plamy talkiem.

Jeśli Twoje zamszowe buty straciły witalność i kolor, możesz spróbować przywrócić im dawny wygląd na kilka innych sposobów:

a) ciepłe mleko – nabierz na szmatkę lub miękką gąbeczkę trochę ciepłego mleka i delikatnie wcieraj w zamsz. Taki zabieg powinien skutecznie usunąć zabrudzenia z zamszu.

b) skórka chleba – możesz również spróbować usunąć zabrudzenia z zamszu przecierając go kawałkiem skórki od chleba.

c) para wodna – trzymaj przez chwilkę buty nad garnkiem z gotującą się wodą. Następnie wytrzyj zabrudzenia czystą szmatką.

Jak suszyć przemoczone buty zimowe?

Wielu producentów butów zastrzega, aby suszyć buty w temperaturze pokojowej. W ten sposób buty schną dłużej, ale jest pewne, że nie zdeformują się ani nie zepsują. Dlatego sprawdź, jaki sposób suszenia został polecony dla Twoich butów (ta informacja zazwyczaj znajduje się na gwarancji).

Jeśli Twoje buty są przemoczone w środku, możesz nasypać do nich ryżu. Ma on właściwości absorpcyjne, to znaczy, że szybko pochłania wodę. Jeśli akurat nie masz w domu ryżu, możesz użyć starych gazet.

Aby buty podczas suszenia zachowały kształt, zaleca się używanie prawideł.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak suszyć buty?

Jak wywabić sól z butów?

Nie oszczędzamy na butach, ale miasto oszczędza na odśnieżaniu i wszystkie chodniki wysypane są solą. Sól zostawia na butach brzydkie ślady, które sprawiają, że wyglądają one wyjątkowo nieestetycznie. Co zrobić, aby wyczyścić buty z soli?

Najlepszy sposób to przemywanie butów wodą z octem. Do jego wykonania potrzebujemy 1/2 szklanki octu spirytusowego i taką samą ilość wody. Mieszamy. Delikatną gąbkę lub czystą szmatkę namaczamy w mieszaninie, po czym przecieramy buty tak długo, aż sól zniknie. Po całym zabiegu buty suszymy i pastujemy.

Jak impregnować buty i sprawić, by już nie przemakały?

Stary, tradycyjny sposób zaleca impregnację skóry za pomocą wosku pszczelego. Wosk trzeba podgrzać (pojemnik stawiamy na kaloryferze lub stosujemy “kąpiel wodną” – słoik wosku podgrzewamy w garnku z wodą). Następnie wcieramy wosk w buty i odstawiamy do wyschnięcia. Dla pewności można kilkakrotnie powtórzyć zabieg. Szczególnie mocno powinno się wcierać wosk w szwy, ponieważ tamtędy najczęściej przedostaje się wilgoć.

(Do impregnacji zamszu poszukaj specjalistycznych preparatów w sklepach obuwniczych.)

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z butów?

To proste – wystarczy wsypać do środka około szklanki sody oczyszczonej i zostawić na noc. Pamiętaj, aby przed ponownym założeniem dobrze wytrzepać buty!

Można również wsypać do śmierdzących butów goździki, ziele angielskie – w dużych ilościach.

Oceń nasz artykuł: