Domowe sposoby na mszyce

Mszyce - te niewielkie zielone stworzonka bywają zmorą każdego ogrodnika i miłośnika roślin. Zwalczyć je chemią czy domowymi sposobami? Zdecydowanie polecamy przetestowanie naszych naturalnych i bezpiecznych metod, mogą okazać się najbardziej skuteczne!

domowe sposoby na mszyce
http://www.flickr.com/photos/ladymolly

Mleczna mieszanka

Zdaniem wielu ogrodników - najskuteczniejsza i najprostsza metoda. Polega na przygotowaniu specjalnego płynu, składającego się w 50% z wody a w 50% z mleka (raczej chudego). Wymieszany płyn rozpryskujemy na zaatakowane przez mszyce rośliny. W ciągu kilku dni mszyca znika.

Inne mieszanki

Skutecznym sposobem może okazać się prosty oprysk z wody i szarego mydła. Inne źródła polecają różne kombinacje mieszanki wody z octem, solą, colą oraz płynem do mycia szyb (lub samodzielnie - bez mieszania z wodą).

Prewencja

Najlepiej jest zapobiec problemowi, zanim ten powstanie. Dbałe plewienie, usuwanie chwastów, utrzymanie roślin w dobrej kondycji - to zapobiegnie pojawieniu się mszycy. Pomocne są biedronki, dla których mszyce są naturalnym pożywieniem. W zadbanym ogrodzie - ryzyko pojawienia się mszyc jest zdecydowanie mniejsze.

Mięta

Dobrze posadzić w ogrodzie trochę mięty. Jej silny zapach odstrasza mszyce, te rzadziej pojawiają się w jej pobliżu

Środki chemiczne?

Gdy wszystko inne zawiedzie - pozostaje udać się do sklepu ogrodniczego i wybór jednego z wielu dostępnych środków na mszyce. Przy tej okazji polecamy uważnie czytać instrukcję oraz używać zgodnie z jej zaleceniami. Tak aby walka z mszycami nie skończyła się dla nas niepotrzebnym problemem zdrowotnym.