Każdy z nas boryka się z problemem rosnących cen i nierosnących pensji. Często zdarza się, że do końca pieniędzy zostaje bardzo dużo miesiąca. Jest na to sposób. Sprawdź nasze domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy i obserwuj rosnące… oszczędności.

Płać gotówką

Płacenie gotówką zamiast używania karty kredytowej czy debetowej sprawia, że wydawanie staje się bardziej realne. W niektórych sytuacjach będziesz musiała dokonać wyboru najpotrzebniejszych towarów, tak aby móc za nie zapłacić posiadaną przy sobie gotówką i zrezygnujesz ze zbędnych produktów często przyczyniających się do powstawania wysokich rachunków.

Kup(b/k)owe zarządzanie

Pusty portfel domowe sposoby na oszczędzaniePodziel posiadane pieniądze na kupki. Nie musisz wypłacać ich z konta, możesz podzielić je wirtualnie. Określ mniej więcej jak dużo pieniędzy będzie Ci w następnym miesiącu potrzebne na rachunki, jedzenie, ubrania, rozrywki, wydatki związane z chorobami, itp. Staraj się trzymać wyznaczonych limitów i nie podbierać z kupek przeznaczonych na inny cel. Jeżeli wolisz widzieć upływ pieniędzy, gotówkę podziel na kubki czy słoiki opisane zgodnie z kategoriami wydatków. Pieniądze, które zostaną w kubku pod koniec miesiąca, zachowaj jako oszczędności lub środki rezerwowe na nieprzewidziane wypadki. Nie dokładaj ich do poszczególnych kupek w następnym miesiącu.

Zostań w domu!

Spróbuj ograniczyć wychodzenie na jedzenie poza domem. Możesz przecież zaprosić przyjaciół i wspólnie przygotować prawdziwą ucztę. Będziecie się świetnie bawić i nauczycie paru rzeczy.

Zamiast spotkania ze znajomymi w pubie wybierzcie się na spacer. Możecie ustalić sobie konkretny cel, np. obejrzenie wszystkich pomników w Twoim mieście, lub też spacerować po parku, lesie, starych uliczkach.
Możesz także zaprosić przyjaciół czy partnera na seans filmowy w domowych pieleszach. Przygotuj świece, popcorn, ulubiony napój i ciesz się intymnością bez konieczności upominania przeszkadzających widzów.

Zrezygnuj z katalogów

Jeżeli otrzymujesz newslettery lub katalogi od firm, które próbują Ci coś sprzedać, zrezygnuj z nich. Większości z oferowanych przez nie produktów tak naprawdę nie potrzebujesz, a błyszczące katalogi z pięknymi aranżacjami tylko rozbudzą niepotrzebnie Twoje zachcianki. Poluj jednak na promocje. Większość dużych sklepów posiada strony internetowe, na których obejrzeć możesz produkty w specjalnych cenach sprzedawane w konkretnym tygodniu/okresie. Rozważ czy oferowany produkt jest Ci naprawdę niezbędny, a następnie postaraj się go zdobyć.

Zrób listę zachcianek

Świnka na oszczędności - domowy sposób na oszczędzanie pieniędzyJeżeli poczujesz nagłą potrzebę kupienia czegoś, mówimy, oczywiście, o rzeczach niekoniecznych, postaraj się zdusić ją w zarodku i umieścić upragniony przedmiot na specjalnej liście wraz z datą pojawienia się zachcianki. Jeżeli po tygodniu/miesiącu dalej będziesz go chciała, wtedy kup.

Dbaj o kondycję

Utrzymywanie dobrej kondycji, regularne ćwiczenie jest najlepszym sposobem unikania wizyt u lekarza i w aptece, a co za tym idzie ogranicza związane z tym kosztem. Dbając o swoją kondycję, dbasz także o kondycję swojego portfela.

Zapisuj wydatki

Stwórz specjalną listę, na której zapisywać będziesz wydatki. Możesz podzielić ją na kategorie (jedzenie, ubrania, leki i inne). Pozwoli Ci ona na większą kontrolę nad wydatkami, a także da motywację do oszczędzania. Widok wydłużającej się listy pieniędzy, których już nie ma, nie jest przyjemny.

Pozbądź się zbędnych rzeczy

Zrób dokładne porządki, pozbądź się rzeczy zalegających niepotrzebnie na półkach, blatach, stole. Łatwiej będzie wtedy obserwować pojawiające się nowe przedmioty i decydować o ich potrzebności, użyteczności. Przy bałaganie trudno jest zauważyć nowe nabytki, a także znaleźć przedmioty naprawdę potrzebne będące już w naszym posiadaniu a ukryte pod warstwami innych rzeczy.

Zapisz się do biblioteki

Jeżeli lubisz czytać a przerażają Cię ceny książek, zapisz się do biblioteki. Pamiętaj jednak o terminowym oddawaniu książek lub wydłużaniu terminu (większość bibliotek posiada taką możliwość), żeby uniknąć płacenia kary.

Wykorzystaj sąsiadów i znajomych

Zepsuty kran? Powrót ciemną nocą? Być może poprosić można o pomoc znajomych. Zamiast opłacać hydraulika czy taksówkę dogadaj się ze znajomymi, którzy potrafią rozwiązać tego rodzaju problemy. W zamian możesz upiec im ciasto, uszyć poszewkę na poduszkę, popilnować dziecka. We wspólnocie siła, postarajcie się samodzielnie wykonywać prace, do których w innym wypadku trzeba by było angażować osoby trzecie.

Znajdź sobie hobby

Zamiast oglądać telewizję, która karmi nas wciąż reklamami kolorowych, wspaniałych i z reguły niepotrzebnych przedmiotów, znajdź sobie hobby. Szydełkowanie? Zbieranie pięknych butelek? Lepienie z gliny? Wszystkie powieści Dostojewskiego? Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. W ten sposób rozwiniesz swoje talenty i umiejętności, a także ograniczysz czas poświęcany na myślenie o rzeczach nieważnych.

Powodzenia życzymy i Tobie i Twojemu portfelowi!

Oceń nasz artykuł: