Bez fug nie byłoby mowy o błyszczących kafelkach w łazience czy kuchni. Podczas mycia glazury warto zadbać również o fugi właśnie. Dość często gromadzi się na nich nieprzyjemny dla oka osad lub po prostu brud. Dzieje się tak zwłaszcza w okolicach umywalki, wanny i prysznica, jako że właśnie te miejsca narażone są na najczęstszy kontakt z wodą, pianą mydlaną itp. Dziś pokazujemy jak wyczyścić fugi za pomocą domowych sposobów!

Przeczytaj również: Jak posprzątać łazienkę?

Prosty domowy środek czyszczący

Fugi w cegle - jak wyczyścić fugi - domowe-sposoby.plIstnieją preparaty chemiczne dedykowane konkretnie fugom. Nie trzeba jednak po nie sięgać, gdy można wykorzystać sposób nie tylko tańszy, ale także bardziej przyjazny dla środowiska. Przygotuj własny środek do czyszczenia fug. Będziesz potrzebować:

  • butelki z atomizerem (np. po zużytym już płynie do mycia okien),
  • perhydrolu (jak źle by to nie brzmiało. Jest to 30% roztwór nadtlenku wodoru. Jeżeli masz problemy z jego zdobyciem, możesz go z powodzeniem zastąpić wodą utlenioną, która również stanowi roztwór nadtlenku wodoru o stężeniu od 3-5%).

Sporządź roztwór wodny na bazie na bazie perhydrolu (pół szklanki na szklankę wody) lub wody utlenionej (w równych proporcjach), przelej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj fugi. Nie spłukuj. Środek sam rozpuści zalegający brud i ewentualną pleśń. Regularne spryskiwanie tak przygotowanym roztworem zapewni również ochronę przed ponownym pojawianiem się pleśni. Jest to sposób zdecydowanie lepszy niż użycie do czyszczenia wybielacza. Z jednej strony wybielacz czy bielinka są bardzo szkodliwe dla środowiska, z drugiej zaś mogą wpłynąć na żółknięcie białych fug, zmianę koloru fug barwionych.

Przeczytaj również: Czym i jak posprzątać po remoncie?

Zabij pleśń

Niezłym sposobem na usunięcie pleśni nagromadzonej na fudze jest przygotowanie mieszkanki olejku z drzewa herbacianego i wody (dwie łyżki stołowe na dwie szklanki wody). Jest to naturalny środek przeciwgrzybiczny, który sprawdzić się może w łazience.

Pamiętaj o wietrzeniu

Problem narastającej pleśni zmniejszy się, a tym samym ograniczy konieczność jej usuwania, jeżeli pamiętać będzieszPłytki i fugi - domowe sposoby na czyszczenie fug o regularnym wietrzeniu pomieszczeń wyłożonych płytkami i mających kontakt z wodą.

Jeżeli pleśń wciąż nie odpuszcza

Może okazać się, że problem pleśni nie jest jedynie problemem powierzchniowym. Jeżeli mi usilnych starań wciąż nie możesz usunąć pleśni zgromadzonej na fudze, okazać się może, że zagnieździła się ona pod nią lub wręcz pod płytkami. Najpierw spróbuj usunąć pleśń z fugi. Przyłóż się do swojego zadania. Obserwuj. Jeżeli rzeczywiście nie da się w żaden sposobów oczyścić fug, zdejmij je i sprawdź co dzieje się pod nimi. W przypadku gdy pleśń zagnieździła się również pod płytkami, jej usunięcie wymagać będzie od Ciebie znacznie większego nakładu sił i środków. Warto zwrócić się wtedy do fachowca, który umie nie tylko położyć płytki, ale także właściwie je usunąć i zabezpieczyć ścianę pod nimi.

Mamy nadzieję, że czarny scenariusz nie sprawdzi się w przypadku Twojej łazienki. Czy nasze rady okazały się pomocne?

Oceń nasz artykuł: