Jaka powinna być temperatura wody do prania?

Pranie ubrań to coś, co regularnie robi każdy z nas. Pomimo tego często nie zastanawiamy się nad wszystkimi funkcjami, jakie oferują nam nowoczesne pralki i nad parametrami całego procesu. To spory błąd, gdyż podczas prania szczegóły takie jak temperatura wody mają ogromne znaczenie dla stanu i żywotności naszych ubrań. Właśnie z tego powodu dzisiaj wspólnie zastanowimy się, jak wybrać odpowiednią temperaturę wody do mycia odzieży i czy skuteczne pranie w chłodnej wodzie jest możliwe. Zapraszamy do czytania! 

Temperatura wody podczas prania – dlaczego ma znaczenie?

Temperatura wody w pralce podczas prania ubrań ma kluczowe znaczenie dla całego procesu czyszczenia ubrań. Dlaczego? Jest to nierozerwalnie związane z użyciem detergentów. Proszek do prania czy płyn do płukania mają za zadanie jak najgłębiej wniknąć do włókien naszych tkanin i tym samym odpowiednio je zmiękczyć i wyczyścić. Przy cieplejszej wodzie jest to łatwiejsze, gdyż struktura ubrań się rozszerza i chemia myjąca może wykonać swoje zadanie znacznie skutecznej. 

Nie oznacza to jednak, że ciepła czy gorąca woda to jedyna alternatywa podczas prania i skuteczne pranie w chłodnej wodzie jest niemożliwe. Wiele zależy od gatunku i stanu odzieży, natomiast sama gorąca woda to kij, który ma dwa końce –  z jednej strony pozwala na skuteczniejsze czyszczenie w większości wypadków, jednak z drugiej może trwale uszkodzić nasze ubrania, odbarwić je czy skurczyć. 

Jaka temperatura wody będzie optymalna do prania?

Na pytanie z powyższego nagłówka nie da się niestety odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż tak jak zdążyliśmy już nadmienić, największe znaczenie w kwestii wyboru temperatury ma konkretna tkanina, jej kolor i stan. Niektóre materiały lepiej radzą sobie w cieplejszej wodzie, inne natomiast potrzebują chłodniejszej, żeby się zniszczyć podczas czyszczenia. Nie bez znaczenia są także same zabrudzenia – niektóre rodzaje plam, takie jak plamy po winie czy po krwi, należy prać jedynie w zimnej wodzie i dopiero po ich wywabieniu. 

Gorąca woda do prania (czyli w przypadku większości pralek taka, której temperatura przekracza pięćdziesiąt stopni) powinna być zarezerwowana do najbardziej zabrudzonej odzieży, która jest szczególnie narażona na rozwój bakterii. Przykładem może być tutaj strój do ćwiczeń na siłowni czy bielizna. Pamiętajmy jednak o tym, że pranie w takiej temperaturze negatywnie wpływa na kolory, więc bezpieczniej będzie prać tylko przedmioty o zbliżonej kolorystyce. Gorąca woda może też nam posłużyć okazyjnie do dezynfekcji tkanin, takich jak prześcieradła czy ręczniki. 

Ciepła woda (w okolicach trzydziestu stopni) to w większości wypadków najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które pomoże nam odpowiednio wyczyścić nasze tkaniny, bez jednoczesnego narażania ich na uszkodzenia. Stosując podczas prania ciepłą wodę, jesteśmy w stanie wyczyścić niemal każdą tkaninę i każde zabrudzenia, o ile oczywiście nie są one zbyt rozległe i stare – w takim wypadku gorąca woda będzie bardziej wskazana. 

Skuteczne pranie w chłodnej wodzie?

W dzisiejszych czasach względy ekologiczne powinny mieć ogromne znaczenie dla każdego i każdej z nas, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli poradzić sobie ze zmianami klimatu. Z tego powodu sporo osób zaleca wykorzystywanie do prania chłodnej wody, żeby zużycie energii i tym samym szkoda dla środowiska, były nieco mniejsze. Czy skuteczne pranie w chłodnej wodzie jest możliwe?

Odpowiednie pranie w chłodniejszej wodzie jest jak najbardziej możliwe, jednak zależy to od modelu pralki, na jaki się zdecydujemy. Opcja prania w chłodniejszej temperaturze dopiero zyskuje na popularności i wprowadzają ją w swoich urządzeniach tylko niektórzy producenci. 

Jednym z nich jest marka Electrolux i ich pralka UltraCare 800 ze specjalną szufladą UviversalDose. To właśnie ona odpowiada za to, że pranie w chłodnej wodzie w tej pralce może być tak samo efektywne, jak pranie w ciepłej, jednocześnie nie niszcząc ubrań. Można tam umieścić każdy rodzaj detergentu, który następnie będzie rozprowadzony w jej wnętrzu dokładnie tak, jak wymagają tego nasze tkaniny. Jest to możliwe dzięki wielu systemom, które czuwają nad pracą urządzenia i przykładowo rozpoznają materiały i ich potrzeby. 

Jak widać po lekturze tego artykułu, temperatura wody w pralce ma znacznie większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Dobrze być tego świadomym i zawsze dobierać taki tryb prania, który będzie łagodny dla naszych ubrań. 

Oceń nasz artykuł: