Fantazja stwórcy nie zna granic – z pozoru małe, kruche zwierzątko, okazuje się być jawnym krwiopijcą i najbardziej upierdliwym wrogiem człowieka. Domowe sposoby na komary mają długą i kolorową tradycję. Człowiek z czasem zaczął obserwować przeciwnika i poznawać jego słabości. A komary mają ich wiele: pierwsza, i najmroczniejsza, to słabość do ludzkiej krwi.

Gdzie możemy się ich spodziewać? Komary wybierają zdecydowanie tereny podmokłe, okolice jezior i lasów. Człowieka rozpoznają dzięki termodetekcji – rozgrzani i spoceni najbardziej przyciągamy komary. Dlatego najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem jest porządnie się ubrać, zakrywając możliwie jak największą część ciała.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się moli spożywczych?

Obowiązkowo ubierz długie rękawy i nogawki, możesz też ubrać lekkie rękawiczki i czapkę, owinąć szyję lekkim szalem. Co jednak w przypadku, gdy jest za ciepło, by się tak ubierać? Jak nie dać się pokąsać tym paskudnym stworzeniom? Zobacz co zrobić, aby komary nie kąsały, czym smarować skórę po ukąszeniu, oraz jak sprawić, aby komary omijały Twój dom szerokim łukiem.

Czym smarować skórę, by komary nie kąsały?

Szare mydło na komary

Niektóre źródła podają, że mycie skóry szarym mydłem skutecznie odstrasza komary. Jest to bardzo tani sposób – 200 g mydła nie kosztuje obecnie więcej niż 2 zł. Ponadto, szare mydło jest bezzapachowe i hypoalergiczne, zdecydowanie rzadziej wywołuje jakiekolwiek reakcje skórne. Tak więc szare mydło na komary jak najbardziej polecamy.

Olejek waniliowy skutecznym sposobem na komary

Zapach wanilii skutecznie odstrasza komary. Dlatego, jeśli wybierasz się na spacer, delikatnie wetrzyj w skórę niewielką ilość olejku waniliowego (takiego do ciast) – uważaj przy tym, aby nie pobrudzić ubrania! Drażniący zapach sprawi, że komarom odechce się kosztować Twojej krwi, a Ty zaznasz spokoju spacerowania bez nieproszonych gości.

Na podobnej zasadzie można używać olejku do ciast o zapachu cynamonowym

Ocet na ukąszenia, ocet jako środek odstraszający

Cierpki i nieprzyjemny zapach octu skutecznie odstrasza komary. W połączeniu z zapachem liści orzecha włoskiego tworzy nieznośną mieszankę, której nie wytrzyma nawet najwytrwalszy krwiopijca.

Aby wykonać tę miksturę, potrzebujesz niepełną szklankę octu dwa liście orzecha włoskiego. Ocet przelej do garnuszka. Liście orzecha włoskiego dokładnie umyj i wytrzyj, następnie posiekaj i dorzuć do garnuszka z octem. Całość gotuj przez 10 minut. Po tym czasie przecedź i odstaw do wystygnięcia. Przed wyjściem posmaruj te części ciała, które są najbardziej narażone na ukąszenia.

 

Cebula i czosnek – zapach odstraszający komary

Podobno zapach, jaki wytwarza ludzkie ciało po zjedzeniu dużych ilości cebuli lub czosnku, jest tak nieprzyjemny, że nie znoszą go nawet komary. Na podobnej zasadzie skutecznym odstraszaczem może być smarowanie skóry przekrojoną na pół cebulą. Niestety, możemy się domyślać, że sposób ten nie sprawdzi się na spotkaniach towarzyskich.

Jeśli natomiast nie razi nas ten zapach, możemy przekrojoną na pół cebulę postawić na spodeczku i pozostawić na kilka godzin na stoliczku. Dzięki temu zniechęcone komary opuszczą to pomieszczenie i polecą szukać szczęścia gdzie indziej.

Liście z bazylii na komary

Olejki eteryczne zawarte w liściach bazylii działają odstraszająco na krwiożercze szkodniki. Wystarczy kilka świeżo zerwanych liści tego zioła utrzeć w moździerzu (lub drobno posiekać), a następnie delikatnie wsmarować w skórę. Rześki zapach świeżej bazylii zmyli komary; nie powinny na nas zwracać najmniejszej uwagi.

Witamina B6 – wewnętrzna ochrona przed komarami

Niektóre źródła podają, że osoby, które regularnie przyjmują witaminę B6, są omijane przez komary z daleka. Jak to możliwe? Podobno pod wpływem tej witaminy zmienia się zapach naszego potu, co zniechęca komary. Bądźmy jednak rozważni, gdyż przyjmowanie tej witaminy w nadmiarze (jak zresztą i każdej innej) może być szkodliwy dla organizmu. Witaminy B6 nie mogą przyjmować niemowlęta i małe dzieci.

Czym smarować skórę po ukąszeniu

Komar - co odstrasza komary - domowe-sposoby.plNa pewno znasz to nieprzyjemne uczucie swędzenia, które nie pozwala się skupić na jakiejkolwiek innej czynności niż ciągłe drapanie. Jest to reakcja Twojej skóry na ślinę komara – zawiera ona podrażniającą substancję chemiczną, która w niektórych przypadkach może nawet powodować reakcje uczuleniowe.

Opuchniętego miejsca nie można drapać, ponieważ możemy kaleczyć się w nieskończoność, a to i tak nie przyniesie ulgi. Dlatego lepiej użyć jakiegoś środka o miejscowym działaniu łagodząco-kojącym.

Plasterki surowego ziemniaka

Przekrojony ziemniak, przyłożony w miejscu podrażnienia, skutecznie zneutralizuje reakcję skórną. Szybko przestaniesz odczuwać swędzenie, a bąbelek prędzej się zagoi. Aby mieć pewność, że ziemniak nie zsunie się z miejsca ukąszenia, możesz przykleić go plastrem.

Cebula na opuchliznę

Jak już mówiliśmy, cebula charakteryzuje się nieznośnym zapachem, który skutecznie odstrasza komary. Co ciekawe, można z niej wykonać okłady, neutralizujące podrażnienia w miejscach niechcianych ukąszeń.

W tym celu kroimy cebulę na drobne kawałki – dokładnie takie, aby wielkością odpowiadały danemu miejscu ukąszenia. Przykładamy je na bąbel i zaklejamy plastrem.

Ze względu na zapach, nie polecamy tego sposobu przed żadnym spotkaniem towarzyskim.

Amoniak przeciw ukąszeniom komara

Sposób ten jest zupełnie nieskomplikowany i prosty: amoniak rozcieńczamy z wodą, a następnie delikatnie wsmarowujemy w swędzące miejsce. Po jakimś czasie objawy zaczerwienienia i opuchnięcia powinny ustąpić, a po swędzeniu zostanie tylko nikłe wspomnienie.

Spirytus, ocet, perfumy

Na podobnej zasadzie możemy zneutralizować uporczywe swędzenie poprzez smarowanie bąbli spirytusem salicylowym lub octem. Nie mając w danej chwili żadnego z nich pod ręką, wystarczy opuchnięte miejsce spryskać perfumem – i spokojnie czekać, aż przestanie swędzieć.

Olejek eukaliptusowy przeciw swędzeniu

Co ciekawe, olejek eukaliptusowy, o przyjemnym, orzeźwiającym zapachu, może załagodzić objawy ukąszenia przez komary. Jeśli na skórze masz czerwonego bąbla, który okropnie Cię swędzi, posmaruj go olejkiem i przestań się drapać. Za chwilę swędzenie powinno ustąpić, a podrażnienie z pewnością szybciej się zagoi.

Znieczulające goździki

O znieczulającym działaniu goździków słyszeli już pewnie wszyscy Ci, którzy kiedykolwiek w życiu szukali jakiegoś sposobu na ból zęba. Jeden goździk z łatwością radzi sobie z takim bólem, dlaczego więc z pospolitym swędzeniem miałoby być inaczej?

2-3 pałeczki goździków rozetrzyj w moździerzu, lub rozgnieć łyżką. (Można też od razu kupić goździki mielone.) Otrzymasz proszek, który delikatnie wsmarujesz w skórę w zmienionym miejscu. Po chwili swędzenie powinno ustąpić.

Sok z cytryny

Kilka kropel soku z cytryny powinno pomóc w zagojeniu miejsca ukąszenia. Nie polecamy osobom ze skórą wrażliwą – sok z cytryny może okazać się dla nich drażniący.

Domowe sposoby na komary w domu!

Terpentyna – środek nasenny dla komarów

Jeśli w Twoim pokoju panoszy się mnóstwo komarów, a Ty nie masz siły biegać za każdym z nich z gazetą, wykorzystaj broń chemiczną – terpentynę. Ta substancja jest popularnym rozpuszczalnikiem do farb i lakierów, posiada charakterystyczny, drażniący zapach. Na komary działa usypiająco.

W pokoju zamknij wszystkie okna. Na mały spodeczek wlej trochę terpentyny, zgaś w pokoju światło, wyjdź i zamknij drzwi. Po około 20 minutach wejdź do pokoju – komary powinny już leżeć na ziemi. Zamieć je i wrzuć do kominka.

Jeśli zamierzasz położyć się spać w tym pokoju, pamiętaj, aby wcześniej go wywietrzyć, gdyż terpentyna jest szkodliwa również dla ludzi. W tym celu zgaś światła w domu i na kilka minut otwórz okna.

Świece i kadzidełka na komary

Jeśli przygotowujemy przyjęcie na świeżym powietrzu, na pewno nie życzylibyśmy sobie tych wrednych, nieproszonych gości. Na szczęście dobrze się składa, że komary nie znoszą dymu – ze świec, kadzideł, i tym podobnych. Możesz to wykorzystać, tworząc nowy, intrygujący design Twojego ogrodu. Rozstawione w różnych punktach świece dodadzą miejscu tajemniczości, stworzą klimat, który zainspiruje Twoich gości do wyśmienitej zabawy.

Mięta, cytryna, lawenda – zapachy przeciw komarom

Nie jest tajemnicą, że komary nie znoszą takich zapachów jak mięta, cytryna czy lawenda. Dlatego koniecznie zaopatrz się w olejek zapachowy, po to, aby w różnych miejscach domu ustawić spodki z kilkoma kroplami intensywnego aromatu. Odurzone komary będą szukały ucieczki i z pewnością nie zabawią już dłużej w Twoim domu.

Rośliny w domu – wybierz te, które odstraszają komary

Komary nie lubią obecności takich roślin, jak

  • pomidory (można zawieszać pojedyncze listki przy oknach)
  • pelargonie. Ustaw je zaraz przy oknie, a komary będą omijać Twój dom szerokim łukiem
  • kocimiętka i komarzyca (Plectranthus coleoides). Komary nie tolerują ich zapachu

Domowe odstraszacze komarów

Komary nie znoszą zapachu goździków, kamfory, eukaliptusa i anyżu. Dlatego jeśli zadbasz o to, aby te zapachy były obecne w Twoim domu, komary na pewno nie będą Cię dręczyć.

Oceń nasz artykuł: