Nieodpowiednia pielęgnacja lub po prostu brak pielęgnacji, stosowanie za mocnych mydeł – to wszystko może sprawić, że nasza cera stanie się sucha. Wtedy będzie się ona łuszczyć, czerwienić, a na nieodpowiednie kosmetyki od razu zareaguje bolesnym ściągnięciem. Wszystko z powodu za małej ilości sebum i lipidów – tłuszczy. Nasza cera nie ma odpowiedniej warstwy ochronnej. Musimy więc zadbać o jej regularne natłuszczanie i nawilżanie. Poniżej prezentujemy kilka naturalnych, domowych sposobów na pielęgnację cery suchej.

Podstawowa regeneracja – żółtko jaja kurzego

Od niepamiętnych czasów znane były odżywcze właściwości kurzego jaja. Co prawda początkowo uznawano je głównie za symbol religijny i pełniło ono funkcje obrzędowe. Uznawano je za metaforę wszechświata i jego narodzin, wierzono, że przywraca zdrowie i siły witalne. W tych wierzeniach jest ziarno prawdy: jajko jest bogate w wiele odżywczych składników, zawiera dużo witaminy A i cholesterol.

Aby cera sucha lepiej wchłonęła dobroczynne substancje, będziemy musieli wykonać zabieg rozgrzania i otworzenia porów. W tym celu mały ręcznik wymoczymy w gorącej wodzie, odsączymy i przyłożymy na twarz na 10 minut.

Gdy cera będzie już dostatecznie rozgrzana, nakładamy na twarz rozmieszane żółtko jaja kurzego. Pozostawiamy na 20 minut, po czym zmywamy ostudzoną, przegotowaną wodą.

Przeczytaj również: Co na tłustą cerę? Domowe maseczki na tłustą cerę!

Domowa maseczka na suchą cerę ze śmietanki i awokado

Awokado, znane także jako Smaczliwka, występuje głównie w klimatach tropikalnym i subtropikalnym. Owoce awokado zawierają dużo tłuszczów jednonasyconych, które są dla człowieka bardzo dobrze przyswajalne. W krajach obu Ameryk wykorzystywane jest często zamiast masła – polecane osobom chorym na miażdżycę lub stłuszczenie wątroby. Co dla nas najciekawsze, maseczki z awokado są jednym z tamtejszych domowych sposobów na pielęgnację skóry. Wszystko z powodu jego właściwości łagodzących i odżywiających. Podobno potrafi nawet ukoić ból związany z oparzeniem słonecznym!

Aby wykonać cudowną, łagodząco-natłuszczającą maseczkę do cery suchej, potrzebujemy pół dojrzałego (miękki, lekko brązowawy) owocu awokado. Usuwamy pestkę. Miąższ owocu wygrzebujemy ze skórki i rozgniatamy na miazgę. Dodajemy łyżeczkę słodkiej śmietanki, mieszamy. Nakładamy na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą.

Domowa maseczka na suchą cerę z miodu i awokado

Ta naturalna maseczka wykorzystuje nawilżające właściwości owocu awokado i odżywcze właściwości miodu. Poleca się do pielęgnacji cery suchej.

Pół dojrzałego awokado rozgniatamy na miazgę (oczywiście po wcześniejszym usunięciu pestki i skórki). Dodajemy łyżkę miodu, dokładnie mieszamy. Nakładamy na twarz na 20 minut, po tym czasie zmywamy ciepłą, przegotowaną wodą.

Co ciekawe: odwar ze skórki owocu awokado używany jest jako lekarstwo na rozstroje żołądkowo-jelitowe i ma właściwości przeciwrobacze. Jeśli jednak nie ufasz owocom pochodzącym z dalekiego importu, zobacz polskie domowe sposoby na biegunkę.

Domowa maseczka na suchą cerę nawilżająca z fasoli

Fasola przez wieki stanowiła podstawę polskiej kuchni ludowej. Należy do warzyw o dużej wartości odżywczej: zawiera dużo białka i witamin.

Aby wykonać tą odżywczą maseczkę do cery suchej, fasolę (dowolnej odmiany z gatunku Fasoli zwyczajnej) gotujemy na miękko. Następnie odcedzamy, rozgniatamy na miazgę. Dodajemy łyżkę oliwy z oliwek i dokładnie mieszamy. Nakładamy ciepłą maseczkę na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą.

Maseczka ma właściwości nawilżające i wygładzające.

Słodka maseczka

Naturalna maseczka z miodu pszczelego jest jednym z najczęściej polecanych domowych sposobów na pielęgnację cery. Dzięki doskonałym właściwościom odżywczym miodu cera sucha szybko staje się lepiej nawilżona i zdrowsza. Miód pomaga też utrzymać młodość skóry.

Jednak aby działanie maseczki było skuteczne, będziemy musieli skórę odpowiednio przygotować. Po pierwsze dokładnie myjemy twarz i zmywamy ewentualny makijaż. Następnie nakładamy na twarz ręcznik wymoczony w gorącej wodzie (ważne jest, aby był dobrze odsączony i nie parzył skóry). Trzymamy ręcznik około 5-10 minut, po czym zdejmujemy go, a na skórze twarzy delikatnie rozprowadzamy niewielką ilość miodu (wg uznania – około jednej łyżeczki).

Po 25 minutach zmywamy twarz przegotowaną wodą. Na koniec przemywamy zimną wodą, aby zamknąć pory.

Naturalna maseczka bananowa

Ta domowa maseczka pomoże w odbudowie naturalnej bariery ochronnej naszej skóry. Wszystko dzięki właściwościom banana, które w połączeniu ze śmietanką tworzą wspaniały duet odżywczo-nawilżający. Ponadto banan jest źródłem wielu witamin, żelaza, potasu oraz magnezu.

Dojrzałego banana rozgniatamy na miazgę i mieszamy z 2 łyżkami gęstej śmietany.

Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na 15 minut. Zmywamy letnią wodą.

Maseczka nawilżająca

Ten doskonały przepis na domową maseczkę pomoże wyeliminować przyczyny niedobrej kondycji cery suchej. Wszystko to dzięki jabłku, które posiada wiele dobroczynnych właściwości.

Jabłko trzemy na tarce, mieszamy z małym jogurtem naturalnym i dodajemy łyżkę miodu.

Maseczkę nakładamy na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą, przegotowaną wodą.

Siemię lniane

Siemię lniane cenione jest medycynie domowej za swoje dobroczynne właściwości. Polecane jest przy problemach trawiennych, a jego wywar szeroko stosowany jest do pielęgnacji cery i włosów. Dla cery suchej szczególne znaczenie mają jego oleiste właściwości (z siemienia lnianego produkuje się olej lniany). Pomoże ono natłuścić skórę, uzupełnić brakujące lipidy i odbudować jej naturalną barierę ochronną.

Do wykonania tej domowej maseczki do cery suchej potrzebujemy łyżkę siemienia lnianego (całe nasiona lub mielone). Siemię lniane zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu. W momencie, gdy woda zgęstnieje i będzie miała konsystencję „papki”, zdejmujemy garnuszek z ognia i odstawiamy do ostudzenia. Gdy maseczka będzie już wystarczająco chłodna, nakładamy ją na twarz – bezpośrednio lub na zwilżoną gazę. Po 20 minutach zdejmujemy.

Naturalna maseczka brzoskwiniowo-nagietkowa

Przepis na tę niezwykle apetyczną maseczkę brzmi następująco:

Potrzebujemy pół owocu brzoskwini, który obierzemy, pozbawimy pestki i rozgnieciemy na miazgę. Do tego dodamy 2 łyżki jogurtu naturalnego i dokładnie wymieszamy. W międzyczasie w pół szklanki wrzątku zaparzamy 2 łyżki suszu kwiatów i liści Nagietka lekarskiego. Do naszej maseczki wystarczyć będzie, jeśli dodamy tylko 2 łyżki ostudzonego naparu.

Tak przygotowana maseczkę nakładamy na twarz bezpośrednio lub na nałożoną gazę. Po 15 minutach zmywamy letnią, przegotowaną wodą.

Ziołowa maseczka z szałwii i rumianku

Zarówno Rumianek pospolity jak i Szałwia lekarska wykazują silne właściwości kojące i łagodzące. Nałożone na twarz w formie maseczki, zredukują zaczerwienienia i złagodzą reakcje skóry na czynniki zewnętrzne, takie jak zimno, ciepło, wiatr czy chlorowana woda. Dzięki temu mogą zostać wykorzystane do pielęgnacji cery suchej.

Trzy łyżeczki suszu Rumianku pospolitego mieszamy z 1 łyżeczką suszu Szałwii lekarskiej i zaparzamy w ½ szklanki wrzącej wody. Po ostudzeniu do temperatury pokojowej można dodać do naparu kilka kropel witaminy E. Na twarz nakładamy zwilżoną gazę, a na gazę napar wraz z zaparzonymi w wodzie ziołami. Po 20 minutach zdejmujemy.

Pyszna maseczka malinowo-truskawkowa

Uwaga! Zanim wykonasz tę maseczkę, sprawdź na małym kawałku skóry za uchem, czy twoja skóra nie reaguje alergicznie na maliny lub truskawki!

Trzy truskawki i 5 malin myjemy i oczyszczamy, a następnie rozgniatamy na miazgę. Dodajemy 1 łyżeczkę śmietany lub jogurtu naturalnego. Rozprowadzamy na twarzy i pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie zmywamy delikatnie przy użyciu przegotowanej, ostudzonej wody.

Domowa maseczka z marchwi i twarożku

Kawałeczek marchewki drobno ścieramy na tarce. Dodajemy 1 żółtko z jaja kurzego i łyżeczkę twarożku. Wszystkie składniki dokładnie razem mieszamy. Nakładamy na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ostudzoną, przegotowaną wodą.

Dzięki tej maseczce skóra będzie lepiej odżywiona i nawilżona. Dodatkowo, dzięki właściwościom marchwi, nabierze ładnego kolorytu.

Domowa maseczka z miodu i płatków owsianych

2 łyżeczki miodu wlewamy do szklanki, którą następnie wkładamy do garnuszka z gorącą wodą. W ten sposób miód delikatnie się podgrzeje. Po około 5 minutach wyciągamy szklaneczkę i do miodu dodajemy 1 żółtko jaja kurzego i łyżkę zmielonych płatków owsianych. Wszystko razem mieszamy dokładnie i nakładamy na twarz. Po 20 minutach zmywamy ostudzoną, przegotowaną wodą.

Ta domowa maseczka doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery suchej. Wszystko to za sprawą jej składników. Miód, żółtko jaja kurzego i produkty zbożowe od dawna były wykorzystywane do domowej pielęgnacji urody. Cenione są głównie za swoje właściwości odżywcze, nawilżające i regenerujące.

Naturalna maseczka ogórkowa

Przepis na tę cudowną, naturalną maseczkę nie jest skomplikowany; potrzebujemy jedynie pół zielonego ogórka, którego według upodobania możemy zetrzeć na tarce lub pokroić w plastry.

Jeśli zdecydujemy się wykonać maseczkę ze startego ogórka, wtedy nakładamy na twarz gazę i na nią nakładamy naszą ogórkową maseczkę. Pozostawiamy na 15 minut.

Jeśli nie chce nam się męczyć z tarką, ogórka tniemy w plastry i okładamy nim skórę twarzy. Pozostawiamy na 15 minut.

Należy pamiętać, aby nie obierać ogórka ze skóry, ponieważ najwięcej witamin występuje pod skórką.

Zielony ogórek posiada bardzo szerokie zastosowanie w naturalnej pielęgnacji ciała. Doskonale wygładza skórę dłoni, rozjaśnia plamy, piegi oraz zwęża pory.

Naturalna maseczka z zielonej pietruszki

Do wykonania tej domowej maseczki potrzebujemy 3 łyżki świeżego twarogu i garść świeżo posiekanej zielonej pietruszki.

Podobnie jak w przypadku innych maseczek, przepis na przyrządzenie maseczki z zielonej pietruszki nie jest skomplikowany: wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. Następnie nanieść na twarz na około 20 minut. Po tym czasie zmyć ostudzoną, przegotowaną wodą.

Maseczka ta ma działanie nawilżające, odżywiające, odświeżające.

Oceń nasz artykuł: