Łupież

Łuszcząca się skóra głowy i białe „wiórki” na ubraniach są zmorą wielu z nas. Przedstawiamy poniżej zbiór kilkunastu domowych sposobów na pozbycie się łupieżu. Być może pomoże i tobie; a przekonać się o tym możesz nie wychodząc z domu i, co najważniejsze, nie wydając większych pieniędzy.

Poniżej przedstawiamy liczne domowe sposoby na łupież.

łupież
fot. flickr.com/photos/karpov85

1OLEISTE KOMPRESY NA ŁUPIEŻ :

Do wykonania kompresu tego typu potrzebujemy dobrego gatunkowo oleju, najlepiej, aby to był olej sezamowy lub

oliwa z oliwek. ¼ szklanki wylewamy na dłonie i okrężnymi ruchami wsmarowujemy w skórę głowy. Pozostawiamy na 10 minut. Następnie znów przystępujemy do masażu, przy okazji delikatnie drapiąc skórę głowy. Zmywamy łagodnym szamponem, który obficie spłukujemy wodą.

Sposób ten sprawdzony przy łupieżu suchym.

2 MASECZKA NA WŁOSY Z ZIELONEJ GLINKI

Do przygotowanie maseczki, która pomoże nam pozbyć się łupieżu, potrzebujemy ok. 2 łyżki zielonej glinki i trochę wody – po wymieszaniu powinna powstać gęsta konsystencja. Głowę myjemy codziennym szamponem, a po umyciu wcieramy „papkę” we włosy i skórę głowy. Trzymamy około 15 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Nie myjemy ponownie szamponem! Zaleca się regularne stosowanie, najlepiej przy każdym myciu.

Glinka zielona, ze względu na dużą ilość zawartych w niej dobroczynnych składników (m.in. krzemu, magnezu, cynku, fosforu, wapnia), ma właściwości antyseptyczne, ściągające i odżywiające. Pomaga też odzyskać właściwą równowagę pH skóry. Dlatego też taką samą maseczkę (tylko nieco mniej gęstą) możesz z powodzeniem nałożyć na twarz.

3 NACIERANIE PLASTRAMI CYTRYNY

W umytą i opłukaną skórę głowy wcieramy plasterki cytryny przez około 3-5 minut. Następnie spłukujemy i przemywamy delikatnym szamponem. Zabieg powtarzać codziennie aż do ustąpienia objawów.

4OLEJEK RYCYNOWY NAJLEPSZY NA ŁUPIEŻ!

Wiele osób cierpiących przez łupież, potwierdza dobroczynne działanie olejku rycynowego na skórę głowy.

Po umyciu włosów i dokładnym ich wypłukaniu wcieramy w skórę ¼ szklanki olejku. Czekamy pół godziny (można dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem, aby kompres się lepiej wchłaniał). Po tym czasie przemywamy szamponem i spłukujemy obficie wodą. Zabieg powtarzać co 2-3 tygodnie.

Okłady z olejku rycynowego są najpopularniejszym i najczęściej polecanym środkiem na łupież. Warto też nadmienić, że sam olejek często jest jednym z głównych składników szamponów przeciwłupieżowych.

Olej rycynowy nie może być stosowany przez kobiety w ciąży.

5SPOSÓB BABUNI

Znany ze swych cudownych właściwości odkażających CZOSNEK jest też uważany przez wielu za cudowne lekarstwo na łupież. Dwa ząbki czosnku rozgniatamy dokładnie i dodajemy do szklanki ciepłej przegotowanej wody. Dokładnie mieszamy.

Powstałą substancję wcieramy w skórę głowy, zostawiamy na chwilę (ok. 5 minut) i spłukujemy. Ze względu na brzydki zapach można potem użyć delikatnego szamponu. Zabieg powtarzamy raz w tygodniu, jednak nie powinno się stosować go częściej – czosnek ma silne działanie drażniące i przy częstym kontakcie ze skórą może wywołać zaczerwienienia i podrażnienia.

6 PRZECIWGRZYBICZNE DZIAŁANIE OCTU

Już nasze prababcie wiedziały, czym najlepiej potraktować grzybicze zmiany na skórze. Być może Twój łupież też nie oprze się sile octu...

Po umyciu włosów szamponem płuczemy głowę płukanką octową, przygotowaną z przegotowanej wody z dodatkiem octu (około 1-2 łyżeczek). Można stosować każdorazowo, przy każdym myciu.

7 PŁUKANKA Z POKRZYWY

Kilka łyżek suszu pokrzywy zwyczajnej zalewamy wrzącą wodą i zaparzamy. Następnie odstawiamy do wystudzenia. Głowę myjemy szamponem i obficie spłukujemy wodą, na koniec mycia płuczemy wywarem z pokrzywy. Zabieg powtarzamy regularnie i przez długi czas – w przypadku ziół na pierwsze efekty trzeba czasem czekać bardzo długo, nawet 3-4 miesiące.

8MASECZKA Z JEDNEGO JAJKA

Jedno kurze jajko rozbijamy i oddzielamy żółtko od białka. Białko ubijamy na sztywną pianę, do której dodajemy żółtko. Całość mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Włosy myjemy delikatnym szamponem i obficie spłukujemy wodą. Na lekko odsączone włosy nakładamy maseczkę, zamiast odżywki. Dokładnie wmasowujemy, zostawiamy na głowie do 30 minut. Można dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem, wtedy maseczka lepiej się wchłonie. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą.

Maseczka ta ma działanie ściągające i jest dobra do włosów przetłuszczających się (patrz analogiczna maseczka ściągająca do twarzy z kurzego białka), natomiast zawarte w żółtku substancje odżywcze dodatkowo działają odzywiająco na skórę głowy, a co za tym idzie i na włosy.

9MASECZKA Z JOGURTU NATURALNEGO

Wykorzystaj ogromne pokłady składników odżywczych znajdujących się w zwyczajnym jogurcie! Wystarczy, że po umyciu i delikatnym podsuszeniu włosów wetrzesz w nie jogurt zamiast odzywki, owiniesz głowę ręcznikiem i odczekasz około godziny. W tym czasie skóra głowy wchłonie dobroczynne substancje, a bakterie jogurtowe przywrócą jej zachwianą równowagę. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą (oczywiście polecamy przegotowaną), następnie myjemy delikatnym szamponem.