Wielokrotnie słyszałaś: „Nie rób tego, bo zrobi Ci się zastrzał!”? Wyjaśniamy czym zastrzał tak naprawdę jest oraz jak sobie z nim radzić. Najczęściej przez pojęcie „zastrzał” rozumie się zapalenie opuszki palca tworzące się zwykle w okolicy paznokcia. Zastrzał jest wynikiem przerwania ciągłości skóry, uszkodzenia jej przy zawadzeniu o gwóźdź, drzazgę czy podczas niewłaściwego usuwania skórek. Objawia się ropnym zapaleniem, bolącym, rosnącym bąblem wypełnionym płynem, który stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii grzybiczych. Sprawdź nasze domowe sposoby na zastrzał i poradź sobie z problemem!

Rodzaje zastrzałów

Istnieją różne rodzaje zastrzałów, nie wszystkie są równie łatwe do wyleczenia i dlatego wymagają pomocy lekarza. Wyróżnić można także zastrzał kostny, ścięgnisty czy stawowy, w których do zapalenia dochodzi od strony dłoni. Tego rodzaju zastrzały powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci kurację antybiotykową.

Jednak w przypadku zwykłego zapalenia okołowłosowego, istnieją proste sposoby na poradzenie sobie z nim w domu.

Objawami zastrzału są:

  • zaczerwienienie w okolicach opuszki,
  • wysypka,
  • opuchlizna wokół paznokcia,
  • zwiększona wrażliwość opuszki na ból,
  • odciskopodobna narośl w okolicach paznokcia,
  • a nawet gorączka i dreszcze.

Jeżeli zaobserwujesz, którykolwiek z objawów i powiążesz go bezpośrednio z zastrzałem, zaognione miejsce należy przede wszystkim oczyścić używając strumienia czystej wody lub też wody utlenionej i sterylnego gazika.

Domowe sposoby na zastrzał

Twoim celem będzie obsuszenie miejsca, w którym pojawił się zastrzał, a tym samym zniszczenie pożywki dla bakterii grzybiczych. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Zrób swojemu zastrzałowi kąpiel

Umieść zainfekowany palec w misce z ciepłą wodą z solą. Pozwoli to na zmiękczenie skóry i łatwiejsze wchłanianie się kremu. Pod żadnym pozorem nie należy przekłuwać powstałego bąbla. Może to doprowadzić do rozszerzenia infekcji lub dostania się do rany innych bakterii. Po osuszeniu, wysmaruj to miejsce kremem antyseptycznym. Dobrze w tej roli sprawdza się Sudocream. Rób to bardzo delikatnie, jako że zastrzał jest bolesną przypadłością. Zakryj opatrunkiem, który nie tylko uchroni ranę przed brudem, ale będzie Ci także przypominał o unikaniu kontaktu palca z innymi przedmiotami, co powodować może ból. Powtarzaj czynność aż do pełnego wyleczenia uszkodzonej skóry.

Stara dobra jodyna

Ranę możesz także osuszać jodyną. Przemyj dokładnie zainfekowane miejsce gazikiem z jodyną, a następnie załóż opatrunek. Powtarzaj aż do wyleczenia.

Wizyta u lekarza

Jeżeli przedstawione sposoby nie przyniosą rezultatów, udaj się do lekarza, który najprawdopodobniej zaleci krótką kurację antybiotykową.

Najważniejsze to nie zlekceważyć problemu

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też unikaj poniższych:

  • nie korzystaj z ręczników używanych przez osobę mającą zastrzał,
  • utrzymuj dłonie w czystości,
  • nie obgryzaj paznokci i skórek, w ten sposób podrażniasz skórę, która staje się bardziej podatne na schorzenia powodowane przez bakterie,
  • używaj rękawiczek podczas pracy w wodzie, np. zmywania, mycia podłóg, itp., zmiękczona skóra jest bardziej skłonna do pękania,
  • zachowaj ostrożność wycinając skórki i obcinając paznokcie.

Choć mamy nadzieję, że nie będziesz musiała radzić sobie z bolesnym zastrzałem, teraz już przynajmniej wiesz jak z nim postępować. Stosuj się do naszych rad, a łatwiej uda Ci się go uniknąć.

Oceń nasz artykuł: