Cytryny używać można nie tylko do herbaty. Podobnie jak ocet ma ona wiele alternatywnych zastosowań, które ułatwią Ci życie, pozostaną w zgodzie z naturą i Twoim portfelem. Poniżej przedstawiamy niektóre możliwe jej użycia!

cytryna domowe sposoby
http://www.flickr.com/photos/81583603@N00
 1. Wybielacz do paznokci.

  Zawarty w soku z cytryny kwas świetnie nadaje się do usuwania żółtego nalotu na paznokciach. Sprawdza się jako wybielacz lepiej niż niejeden środek z drogerii.
 2. Sposób na pryszcze.

  Niesłodzony sok z cytryny sprawdzi się także jako środek pomagający w pozbyciu się pryszczy. Namocz w nim ręcznik papierowy i delikatnie potrzyj miejsce z wypryskami. Będą uciekać, gdzie pieprz rośnie. Nie polecamy tego sposobu do skóry suchej i bardzo wrażliwej na podrażnienia.
 3. Chłopak z gitarą.

  Abstrahując od gitar wykonanych z drewna klonowego, sok z cytryny świetnie wypada jako środek do czyszczenia strun, gryfu i pudła rezonansowego. Namocz szmatkę w soku z cytryny i przystąp do odświeżania instrumentu. Zaproś znajomych i urządźcie sobie śpiewanki przy herbacie z … cytryną.
 4. Bolące gardło.

  Przygotuj własną miksturę na bazie cytryny jako remedium na bolące gardło. Do wyciśniętego soku z cytryny wkrój jej skórkę (pokrojoną w małą kostkę). Zagotuj miksturę, a następnie dodaj tyle miodu, ile potrzebujesz do zniesienia kwaśności napoju. Wypij. Cytryna naturalnie zabija zarazki powodujące zapalenie, zaś miód działa cuda na podrażnione gardło.
 5. Mydło cytrynowe.

  Jeżeli przygotowujesz mydło samodzielnie, dodaj do niego kilka kropel cytryny zanim zastygnie. Możesz to także zrobić w przypadku kupnych mydeł w płynie. Cytryna działa antybakteryjnie i niesie śmierć czyhającym na Ciebie zarazkom.
 6. Mięsna pożywka.

  Przed przygotowaniem mięso należy umyć, aby pozbyć się wszelkich bakterii. Do wody dodaj kilka kropel soku z cytryny, żeby uczynić ten proces jeszcze bardziej efektywnym.
 7. Sio! Robaki!

  Cytryna zawiera składniki nielubiane przez większość insektów, jak komary, muchy, meszki. Możesz przygotować własny środek przeciw komarom gotując sok z cytryny i umieszczając go w miseczce w pokoju czy namiocie. Robaki nie będą chciały się do Ciebie zbliżyć.
 8. Sposób na plamy.

  Już wspominaliśmy o wybielając właściwościach cytryny mówiąc o paznokciach. Teraz czas na uciążliwe plamy, z którymi sam proszek może sobie nie poradzić. Krew, herbata, kawa? Namocz plamę w soku z cytryny rozcieńczonym delikatnie wodą z dodatkiem proszku do prania, potrzyj kilkakrotnie i po plamie.
 9. Uciążliwa tarka.

  Masz problem z usunięciem resztek sera z tarki? Potrzyj ją połówką cytryny i patrz jak rozpuszcza trudny do umycia brud.
 10. Wspomóż metabolizm.

  Codzienne picie lemoniady samodzielnej produkcji wpływa korzystnie na przyspieszenie metabolizmu. Jest to tańszy, łatwiejszy i zdrowszy sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów niż liczne, często reklamowane produkty.
 11. Odkażanie.

  Przygotuj miksturę zawierającą płyn do mycia naczyń, wodę i sok z cytryny, aby pozbyć się zarazków z kuchennych blatów, szafek, półek lodówki i innych powierzchni. Cytryna jest zabójcza dla gromadzących się bakterii.

Spróbuj naszych rad już teraz! Powodzenia!