Jeżeli jednak chcemy uniknąć zatkania tętnic – powinniśmy je oczyszczać, obniżać stężenie cholesterolu we krwi. Nie każdy cholesterol jest szkodliwy. To cholesterol o niskiej gęstości (LDL) odkłada się w naczyniach krwionośnych i może prowadzić do ich zatoru. Natomiast cholesterol o wysokiej gęstości (HDL) jest dobry, bo pomaga usunąć LDL z krwi. Aby utrzymać poziom cholesterolu na bezpiecznym poziomie – zwykle wystarczy zmiana w diecie i trybie życia. Przeczytaj nasze skuteczne domowe sposoby na wysoki cholesterol.

Złe tłuszcze i dobre tłuszcze…

To tłuszcze nasycone (tzw. złe tłuszcze) są główną przyczyną problemów z cholesterolem, dlatego warto część z nich usunąć z codziennej diety. Warto spożywać chudsze mięso, mleko, sery, odtłuszczone jegourty, mniej masła a więcej tłuszczów pochodzenia roślinnego. Mniej tłustych kiełbasek, kabanosów, salami i innych przetworzonych produktów mięsnych. Unikaj oleju kokosowego czy palmowego – które zawierają bardzo dużo tłuszczów nasyconych. Warto stosować oliwę z oliwek – która skutecznie obniża LDL a podnosi HDL. Zbyt wiele słodyczy, ciastek, torcików – również jest niezdrowe. Warto do codziennej diety włączyć świeże warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Zaspokoisz w ten sposób głód, jednocześnie zawierają błonnik, który obniża stężenie LDL we krwi.

Miłośnicy czerwonego mięsa – powinni spróbować dziczyzny, szczególnie sarniny, która zawiera znacznie mniej tłuszczu niż wołowina czy wieprzowina, ma go prawie tyle co niektóre ryby! Surowa może być zbyt twarda – ale po zmarynowaniu – będzie przepyszna. Bardzo przydatne w usuwaniu złego cholesterolu są orzechy, awokado a nawet… kaloryczne masło orzechowe! (zawiera niemalże same tłuszcze nienasycone)

Błonnik, więcej błonnika…

Płatki owsiane, suszone śliwki, jęczmień, fasola, szparagi, siemię lniane, bakłażany… pewnie nie należą do codziennej diety większości ludzi. A szkoda, bo są doskonałym źródłem błonnika, który w przewodzie pokarmowym tworzy specyficzną warstwę ochronną, która utrudnia wchłanianie tłuszczów. Zalecane również jest spożywanie nasion i łupin nasion babki płesznik – dostępne np. w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich i aptekach. Łyżka takich nasion zawiera tyle błonnika, co talerz płatków śniadaniowych!

Ryby – tradycyjnie najlepsze źródło kwasów omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w rybach pomagają obniżyć poziom LDL w organizmie. Jedz ryby minimum 3 razy w tygodniu – choćby makrelę i sardynki z puszki. Najlepsze są oczywiście świeże, nieprzetworzone, np. łosoś czy tuńczyk.

Nie każdy jednak przepada za rybami. Tym osobom polecamy kapsułki z olejem z tłustych ryb, które zawierają oba typy kwasów omega-3, czyli EPA i DHA.
Warto używać w kuchni dużo cebuli, szczególnie czerwonej, która jest bogata w związki siarki, co pomaga podnosić poziom HDL. Zawiera również silne przeciwutleniacze – kwercetynę oraz flawonoidy, które obniżają poziom LDL.

Kieliszek wina i alkohole w walce z cholesterolem?

Alkohol (każdy rodzaj) podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL. Może więc pomóc – ale pod warunkiem że jest spożywany z umiarem. Przyjmuje się, że “z umiarem” to jedna porcja dziennie jeśli jesteś kobietą, dwie jeśli jesteś mężczyzną. Porcja – to mały kieliszek mocnego alkoholu lub duży kieliszek wina, szklanka piwa. Spożywany w większych ilościach – zdecydowanie wyrządzi więcej szkód niż przyniesie pożytku. Czerwone wino zawiera silne przeciwutleniacze, które obniżają stężenie LDL we krwi.

Ruch na wysoki cholesterol

Tak, ruch jest niezbędny, nie tylko w walce ze złym cholesterolem. Półgodzinny spacer, krótka przejażdżka rowerem, godzina na siłowni czy basenie, jogging, proste ćwiczenia – to wszystko działa na korzyść naszego zdrowia!

Badania potwierdzają, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zawałów, chorób serca i udarów! Przeciwdziała nadciśnieniu, cichemu zabójcy XXI wieku.

3 szklanki soku pomarańczowego dziennie

Sok pomarańczowy (świeżo wyciśnięty lub z kartonu) pomaga uzyskać równowagę cholesterolu. W pewnym badaniu uczestnicy pili dziennie 3 szklanki soku pomarańczowego. Zanotowali wzrost dobrego cholesterolu HDL o 21 procent oraz obniżenie stosunku LDL do HDL o 16 procent.

Pyszny koktajl na cholesterol

Do szklanki waniliowego mleka sojowego dodaj 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego oraz trochę mrożonych owoców (maliny, jagody, truskawki itp). Całość zmiksuj lub zmieszaj. Białko, błonnik i witaminy zawarte w takim roztworze obniżają stężenie LDL, jednocześnie podnosząc HDL.

Kontroluj poziom cholesterolu

Badania krwi pozwolą zorientować się, czy nie dotyczy nas problem nadmiaru cholesterolu. Jeśli znamy ten poziom i przekracza on dopuszczalne normy – warto zwrócić się do lekarza, który może zalecić leki obniżające stężenie cholesterolu (statyna), lub zaleci zmiany w diecie, zmotywuje do większego ruchu na co dzień. Reszta zależy już tylko od nas, stosując opisane tutaj domowe sposoby – zadbamy o nasze zdrowie!

Oceń nasz artykuł: