Jeśli zdarzyło nam się „źle spać” i rano potwornie boli nas kark, najprawdopodobniej nie będziemy najmilszymi małżonkami lub współpracownikami przez resztę dnia. Niekiedy nieprzyjemne bóle w karku zawdzięczamy tzw. „przewianiu”, czyli gdy za długo przebywamy w miejscu przeciągu. Ból ten jest nieprzyjemny, a czasem nawet nieznośny. Co zrobić, aby nie psuć innym dnia? Poniżej prezentujemy domowe sposoby na ból karku.

Aromatyczna kąpiel na ból karku

Kąpiel z dodatkiem olejków i ziół rozluźnia całe nasze ciało i zmniejsza ból w okolicy karku.

Aby wykonać kąpiel, która zniweluje ból, mieszamy łyżkę miodu z 2 kroplami olejku jałowcowego, 2 kroplami olejku imbirowego oraz 5 kroplami olejku lawendowego. Mieszankę wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Wody powinno być na tyle dużo, aby po zanurzeniu, kark znajdował się w wodzie.

Kąpiel z dodatkiem kwiatów arniki na ból karku

Kolejny sposób na ból karku, to kąpiel z dodatkiem suszu z kwiatów arniki.

5 łyżek suszu zalewamy 2 szklankami wrzątku. Parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Następnie napar przecedzamy i wlewamy do wanny napełnioną ciepłą wodą.

Masaż na ból karku

Niezastąpionym sposobem na ból karku jest masaż odpowiednią mieszanką olejków, które mają działanie pobudzające krążenie krwi oraz rozluźniające.

Mieszamy ze sobą po 5 kropli olejku z rozmarynu, kolendry, bergemoty oraz 4 krople olejku eukaliptusowego. Przygotowaną mieszanką masujemy kark przez około 10 minut.

Rozgrzewający okład ziołowy na ból karku

Mieszanka odpowiednich ziół może przynieść nam ulgę przy bólach karku.

Do małego garnka wsypujemy 8 łyżek nasion kozieradki, które zalewamy 3 /4 szklanki wody. Doprowadzamy do wrzenia i trzymamy na małym ogniu, do powstania papki.

Ciepłą papkę rozkładamy równomiernie na gazie i okładamy nią kark, który owijamy szalikiem. Po 20 minutach ściągamy. Jeśli nie przejdzie, stosujemy 3 razy dziennie.

Okład z ziołowego naparu

Łyżeczkę rozmarynu, tymianku oraz kwiatów arniki zalewamy 2 szklankami wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Napar przecedzamy i po ostudzeniu moczymy w nim gazę. Okład wyżynamy i kładziemy na kark. Szyję owijamy szalikiem. Trzymamy 20 minut.

Olejek na masaż

Litrowy słoik zasypujemy kwiatami dziurawca i zalewamy oliwą z oliwek. Słoik zakręcamy i stawiamy w ciepłym, ciemnym miejscu na 3 tygodnie. Po tym czasie olejek odcedzamy.

Olejek stosujemy do masażu bolących miejsc.

Ziołowy kompres na ból karku

2 krople olejku majerankowego, 2 krople olejku rozmarynowego oraz 1 krople olejku rumiankowego zalewamy 0.5 szklanki ciepłej wody. W przygotowanym płynie moczymy gazę i przykładamy na kark, który następnie owijamy szalikiem. Trzymamy godzinę.

Nalewka bursztynowa na ból karku

100 gram małych kawałków naturalnego bursztynu wsypujemy do słoika i zalewamy 0,5 szklanki spirytusu. Słoik zamykamy i stawiamy w ciemnym miejscu na 2 tygodnie.

Gdy wystąpi ból karku, nacieramy kark nalewką 3 razy dziennie.

Oceń nasz artykuł: