Niekiedy stopy bolą z tak oczywistych powodów, jak grzybica, odciski czy wrastające w skórę paznokcie. Jeśli jednak przyczyną dyskomfortu jest zwykłe zmęczenie lub niewygodne buty, może się okazać, że najlepszymi lekarstwami są woda (zimna lub ciepła, z ziołowymi naparami lub bez nich) i masaż. Jeśli nie mamy nikogo, kto zechciałby wymasować nam stopy – poniżej zamieszczamy proste i skuteczne domowe sposoby na ból stopy.

Dopieść stopy wodą i olejkami

Przeprowadź odświeżającą i stymulującą kurację dla stóp, napełnij jedną miskę zimną wodą, drugą – tak gorącą, jak tylko jesteś w stanie to wytrzymać. Usiądź wygodnie na krześle i włóż stopy do zimnej wody. Po 5 minutach przełóż do gorącej. Powtarzaj tę czynność kilkakrotnie. Taki wodny masaż powoduje na zmianę kurczenie i rozszerzanie naczyń krwionośnych, poprawiając krążenie w obrębie stóp.

Olejki eteryczne stosowano już w czasach biblijnych jako metodę na bolące stopy. Napełnij miskę gorącą wodą i dodaj do niej 2 krople olejku miętowego i po 4 krople olejków eukaliptusowego i rozmarynowego. Mocz stopy przez 10 minut. Jeśli nie masz w domu olejków eterycznych, zaparz szklankę bardzo mocnej miętowej herbaty i dolej ją do wody.

Do miski ciepłej wody dodaj 15 gramów nalewki z arniki górskiej. Substancje zawarte w arnice poprawiają krążenie krwi i przynoszą niemal natychmiastową ulgę.

Około 80% czasu w ciągu dnia spędzamy na nogach. Dorosły człowiek robi dziennie od 8 do 10 tysięcy kroków! Trudno się zatem dziwić, że stopy czasami bolą. Przyczyn bólu może być mnóstwo – niedopasowane buty, zapalenie stawów, słabe krążenie krwi, a nawet cukrzyca.

Odkryj zalety masażu

W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym i w niektórych sklepach ze zdrową żywnością można kupić rolki na uchwycie, zaprojektowane specjalnie do masażu podeszew stóp. Możesz także masować podeszwy przez kilka minut tocząc nimi po podłodze piłkę tenisową lub golfową albo… wałek do ciasta. Wykonaj masaż z olejkiem, który przyniesie ulgę obolałym stopom. Dodaj 3 krople olejku goździkowego (pobudza krążenie) do 3 łyżek olejku sezamowego. Wymieszaj dokładnie i masuj nim obolałe stopy. Inna skuteczna receptura to 3 krople olejku lawendowego, kropla rumiankowego i kropla olejku geraniowego (z liści pelargonii) wymieszane w łyżeczce oliwy z oliwek.

Na płaskostopie

Płaskostopie lub obniżony łuk stopy także mogą być przyczyną bólu przy chodzeniu. Tu pomóc mogą indywidualnie dobrane i wykonane wkładki ortopedyczne. Powinny być dokładnie dopasowane – żeby je zamówić, idź najpierw do ortopedy.

Ćwicz stopy

Rozłóż na podłodze kilka ołówków i próbuj podnieść je palcami stóp. To proste ćwiczenie przynosi naprawdę szybką ulgę bolącym stopom.

Ściśnij razem palce stopy mocną, szeroką gumką. Potem spróbuj – pokonując opór gumki – rozczapierzyć palce i utrzymać je w tej pozycji przez 5 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy z każdą stopą – to pomoże rozluźnić stopę długo ściskaną butem.

Bolesne na-pięcie…

Ból pięty – zwłaszcza jeśli daje o sobie znać rano – może sygnalizować zapalenie powięzi podeszwowej, łączącej kości pięty z nasadą palców stopy. Aby zmniejszyć ból, naciągnij ścięgno Achillesa. Stań metr od ściany. Połóż dłonie na ścianie, po czym przesuń prawą nogę do przodu, zginając kolano. Lewą nogę trzymaj wyprostowaną, nie odrywając pięty od podłogi. Powinieneś poczuć napięcie na łuku stopy i pięcie. Wytrzymaj tak 10 sekund a następnie zmień nogi.

Postaraj się przykładać do obolałej pięty lód 3 razy dziennie przez 20 minut.

Kup specjalną wkładkę, która zamortyzuje wstrząsy i uderzenia piętą w czasie chodzenia.

Przede wszystkim profilaktyka

Kiedy musisz przez dłuższy czas stać w jednym miejscu (na przykład w kolejce), staraj się stać na miękkim podłożu (na przykład na dywanie czy gumowej macie).

Jak najczęściej noś buty do biegania – nawet jeśli wcale nie biegasz. Sportowe obuwie ma sprężystą konstrukcję, nie uciska, a jednocześnie podtrzymuje łuk stopy. Jeśli nie lubisz takiego obuwia – kupuj przynajmniej buty o grubych podeszwach.

Kupuj buty po południu, kiedy stopy są nieco spuchnięte. Jeśli nosisz wkładki – koniecznie weź je ze sobą i przymierzaj buty z wkładkami.

Oceń nasz artykuł: