Jeśli na twojej twarzy często pojawia się rumieniec, widoczne są małe naczynka lub nawet „pajączki”, to posiadasz cerę naczynkową. To znaczy, że skóra jest bardzo wrażliwa i wymaga ostrożnej pielęgnacji. Nie należy wystawiać ją na działanie zbyt wysokich oraz zbyt niskich temperatur. Nie można używać kosmetyków zawierających alkohol, mentol; nie można też stosować peelingów. Za to zaleca się łagodne nawilżanie oraz wybieranie tych preparatów, które pomogą wzmocnić cerę i ochronić ją przed promieniowaniem UV i nagłymi zmianami temperatur.

Poniżej podajemy kilka domowych sposobów na pielęgnację cery naczynkowej. Są w 100% naturalne i z pewnością okażą się cenną pomocą w pielęgnacji tego typu cery.

Okłady z rumianku

Przy skłonnościach do rozszerzania się naczynek krwionośnych na twarzy, powinno się stosować okłady z rumianku.

1/2 szklanki suszu z rumianku zalewamy 1,5 szklanki wody i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut.

Odwar odstawiamy do ostygnięcia. Gdy będzie już chłodny zamaczamy w nim gazę i kładziemy na twarz na 10 minut.

Inne zioła na cerę naczynkową

Na podobnej zasadzie możemy wykonać kompres nasączony naparem z innych ziół, o podobnych właściwościach, jednak znacznie trudniejszych w zdobyciu. Takimi ziołami są:

  • Oczar wirginijski (w Polsce znany jako roślina ozdobna, w USA i Kanadzie zbierany jest ze względu na swoje lecznicze właściwości. Działa łagodnie ściągająco, przeciwzapalnie i kojąco. Dodatkowo zmniejsza kruchość kapilar, uszczelnia naczynia krwionośne i reguluje krążenie podskórne.)
  • Miłorząb japoński (wśród jego licznych dobroczynnych właściwości wymienia się także wzmacnianie naczyń krwionośnych. Należy jednak stosować z rozwagą, ponieważ możliwe jest przedawkowanie.)
  • kwiat Dzikiego mirtu (wykazuje właściwości obkurczające i wzmacniające naczynia krwionośne).

Picie naparu z arniki górskiej

Arnika górska znana jest od stuleci jako ważna roślina zielarska. Za popularność przyszło jej słono zapłacić – obecnie znajduje się w Czerwonej księdze jako jeden z gatunków zagrożonych wyginięciem. W sklepach zielarskich znajdować się mogą tylko rośliny pochodzące z upraw.

Przepis na napar z arniki górskiej jest następujący: łyżkę suszu zalewamy szklanką wrzątku, po czym odstawiamy na 20 minut. Po tym czasie napar odcedzamy. Nie pijamy częściej niż raz na 1-2 dni.

Zaleca się również stosowanie okładów z arniki.

Naturalna maseczka z siemienia lnianego

Do wykonania tej domowej maseczki do cery naczynkowej, potrzebujemy łyżkę siemienia lnianego (całe nasiona lub mielone). Siemię lniane zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu. W momencie, gdy woda zgęstnieje i będzie miała konsystencję „papki”, zdejmujemy garnuszek z ognia i odstawiamy do ostudzenia. Na twarz nakładamy zwilżoną gazę (najlepiej zwilżyć ją tonikiem do cery naczynkowej), a na gazę nakładamy rozgotowane siemię lniane. Po 20 minutach zdejmujemy.

Domowa maseczka z twarożku na cerę naczynkową

Przepis na maseczkę z twarożku, która ma właściwości odżywcze i wspomaga naturalne bariery ochronne skóry twarzy, brzmi następująco:

1 łyżeczkę twarogu mieszamy z 1 łyżeczką tłustej śmietany homogenizowanej. Powstałą maseczkę nakładamy na umytą i osuszoną twarz. Zmywamy po 20 minutach.

Przeczytaj również: Co na suchą cerę? Domowe maseczki na suchą cerę!

Owocowa maseczka z kiwi

Do wykonania tej odżywczej maseczki dla cery naczynkowej potrzebujemy owoc kiwi, niewielką ilość soku z cytryny (ok. niepełnej łyżeczki) oraz łyżkę mąki ziemniaczanej.

Kiwi obieramy ze skórki i drobno siekamy. Dodajemy sok z cytryny i mąkę ziemniaczaną, całość dokładnie mieszamy. Nakładamy na umytą i osuszoną twarz. Zmywamy po 20 minutach.

Można również stosować tę maseczkę do pielęgnacji skóry dekoltu.

Ziołowa maseczka łagodząca na cerę naczynkową

Maseczka ta łączy kojące właściwości dwóch wcześniej wymienianych składników: rumianku i siemienia lnianego i doskonale nadaje się do pielęgnacji cery naczynkowej.

Łyżkę suszu Rumianku pospolitego oraz łyżkę siemienia lnianego (może być mielone) zalewamy szklanką wrzątku. Odstawiamy do ostudzenia. Kiedy napar będzie miał temperaturę pokojową, dodajemy kilka kropel witaminy A. Maseczkę równomiernie rozprowadzamy po twarzy. Można przykryć gazą lib chusteczkami higienicznymi. Zmywamy po 20 minutach.

Przeczytaj również: Co na tłustą cerę? Domowe maseczki na tłustą cerę!

Maseczka z rumianku i szałwii lekarskiej

Trzy łyżki zmielonego suszu Rumianku pospolitego i łyżkę zmielonego suszu Szałwii lekarskiej zalewamy ½ szklanki wrzątku. Odstawiamy do ostudzenia. Gdy napar osiągnie temperaturę pokojową, dodajemy kilka kropel witamin A i E (opcjonalnie). Na twarz nakładamy zwilżoną gazę, a na gazę maseczkę.

Po 20 minutach zdejmujemy. Resztki maseczki na twarzy można zmyć tonikiem do cery naczynkowej.

Maseczka odżywcza z miodu i śmietanki na cerę naczynkową

Miód od prawieków był wykorzystywany do pielęgnacji urody. Nic w tym dziwnego, jako że posiada on właściwości odżywcze. Stosowany na skórę pozytywnie wpływa na jej nawilżenie, dodaje jej blasku.

1 łyżeczkę miodu ucieramy z 1 łyżeczką słodkiej śmietanki. Tak powstałą papkę nakładamy na umytą i osuszoną twarz. Zmywamy po 20 minutach

Oceń nasz artykuł: