Podczas odświeżania łazienki czy jej całkowitego remontu prędzej, czy później spotkacie się z problemem zabrudzonych silikonem płytek. Oczywiście w sklepach budowlanych dostępne są gotowe produkty, za pomocą których uporacie się z kłopotliwą substancją, my jednak stawiamy na tradycyjne rozwiązania naszych dziadków. Zatem jak usunąć silikon z płytek domowym sposobem? Zobaczcie sami!

Dlaczego tak trudno pozbyć się silikonu?

Silikon to dosyć problematyczna substancja, której niełatwo się pozbyć. Jednak od czasu do czasu ze względów higienicznych należy wymienić stary silikon na nowy. Warto wziąć to pod uwagę, gdy na materiale uszczelniającym pojawiły się ciemne, nieestetyczne plamy pleśni czy pod wpływem czasu, zaczął przepuszczać wodę.
Nasze domowe sposoby na usunięcie silikonu z płytek przydadzą się nie tylko podczas wymiany starych uszczelek na nowe, ale i podczas nakładania silikonu w miejscach, w których go dotychczas nie było.

Dlaczego stawiamy na domowe sposoby? Ponieważ dostępne w sklepach środki chemiczne są łatwopalne i żrące, a co się z tym wiąże – mogą wywołać silną reakcję alergiczną czy chociażby spowodować kłopoty z oddychaniem. Poza tym posiadanie w domu detergentów do usuwania silikonu jest niebezpieczne, zwłaszcza gdy w domu znajdują się dzieci. Dlatego sprawdźcie, jak usunąć silikon z płytek domowym sposobem!

Przeczytaj również: Jak oszczędzać prąd w domu?

Czego unikać podczas usuwania silikonu?

Zanim odpowiemy na pytanie: jak usunąć silikon z płytek domowym sposobem, musimy przestrzec przed niektórymi manewrami, które dodadzą Wam tylko niepotrzebnej pracy, a także poinformować Was o niezbędnych środkach ostrożności:

  • podczas stosowania benzyny czy rozpuszczalnika, używajcie rękawiczek i unikajcie kontaktu substancji z oczami, a przede wszystkim – z ogniem;
  • gdy ubrudzicie skórę lub włosy silikonem, nie używajcie do jego zmycia środków chemicznych takich jak rozpuszczalnik – wystarczy, że namoczycie skórę i włosy olejem kuchennym;
  • używając ostrych narzędzi, uważajcie, aby się nie skaleczyć oraz aby nie zarysować delikatnych powierzchni takich jak lustra czy okna;
  • jeżeli nie jesteście pewni, czy rozpuszczalnik nie zniszczy Waszych płytek, zróbcie próbę na małej, niewidocznej powierzchni;
  • jeśli silikon jest jeszcze mokry – nie zdrapujcie go szpatułką, ponieważ substancja rozmaże się na płytkach.

 

Jak usunąć silikon? Przygotujcie ostre narzędzie

Najprostszym, choć nie do końca niezawodnym domowym sposobem na usunięcie silikonu jest zdrapanie go ostrym narzędziem, takim jak nóż do tapet. Wystarczy ostrożnie przyciąć go, a następnie zdjąć. Do zalet tej metody należy bez wątpienia brak środków chemicznych oraz szybkie efekty. Z drugiej strony sposób ten nie gwarantuje pozbycia się całego silikonu – zwłaszcza jego niewielkich elementów – a poza tym nie należy do najbezpieczniejszych – możemy zaciąć się ostrym nożykiem, ale możemy też uszkodzić powierzchnię wanny czy nowe płytki. Jeżeli nie macie wprawnej ręki do takich zabiegów, sprawdźcie nasz drugi domowy sposób na usunięcie silikonu z płytek.

Benzyny lub rozpuszczalnika

Owszem, użycie benzyny czy rozpuszczalnika nie należy do naturalnych metod i obydwa płyny to substancje chemiczne, jednak, zamiast kupować drogie detergenty, warto zrobić pożytek z cieczy, które każdy z nas ma w domu – benzynę możemy pozyskać nawet z zapalniczki, a rozpuszczalnik w postaci acetonu to nic innego jak zmywacz do paznokci.
Zatem jak usunąć silikon benzyną lub rozpuszczalnikiem? Wystarczy nasączyć ściereczkę lub gąbkę cieczą, a następnie pocierać wybrane miejsce.

Zastosujcie ocet kuchenny aby usunąć silikon

Gdy borykacie się jedynie z niewielkim zabrudzeniem z silikonu, przydatny okaże się ocet kuchenny. Wystarczy, że namoczycie nim gąbkę lub bawełnianą ściereczkę i zaczniecie pocierać wybrane miejsce. Metoda ta jednak może nie być całkowicie skuteczna w przypadku, gdy do usunięcia są grube silikonowe uszczelki.

Jak usunąć silikon? Wykorzystajcie olej lub oliwkę

Całkowicie naturalnym domowym sposobem na usunięcie silikonu z płytek jest namoczenie go olejem kuchennym, lub oliwką dla dzieci. Rozwiązanie to jest również skuteczne w przypadku, gdy silikonem ubrudzimy skórę lub włosy. Należy pamiętać jednak, że wszystkie te metody dotyczą silikonu, który już stężał, a nie, który jest jeszcze mokry.

Jak usunąć silikon, który jeszcze nie stężał? Użyjcie płynu do naczyń

Ostatni domowy sposób na usunięcie silikonu z płytek dotyczy świeżo położonego silikonu, który nie zdążył jeszcze stężeć. Jak go usunąć? Należy nierozcieńczonym wodą, skoncentrowanym płynem do naczyń polać wybrane miejsce, a następnie całość zebrać ściereczką lub papierem toaletowym. W wypadku, gdy silikon jest nadal mokry, lecz zaczyna już tężeć, lepiej poczekać aż całkowicie stwardnieje, ponieważ próba zmycia go może zakończyć się rozmazaniem na całej powierzchni płytek.

Mamy nadzieję, że wyczerpująco odpowiedzieliśmy na pytanie: jak usunąć silikon z płytek domowym sposobem i że nasze metody ułatwią Wam remont!

Oceń nasz artykuł: