Zawsze, nie tylko w obecnej sytuacji, warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji rąk. Dzięki niemu można bez dostępu do wody odkazić ręce i pozbyć się bakterii po jeździe komunikacją miejską czy dotykaniu przedmiotów użytku publicznego jak parkomat. Dezynfekcja rąk chroni nas przed niebezpiecznymi mikroorganizmami i drobnoustrojami, które mogą mieć realny wpływ na nasze zdrowie. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak domowymi sposobami przygotować płyn do dezynfekcji rąk zwalczający wirusy i bakterie.

Płyn do dezynfekcji rąk – składniki

Środki odkażające dłonie w obecnej sytuacji rozprzestrzeniania się groźnego koronawirusa COVID-19 nie są dostępne w sklepach, a jeśli już są – ich wywindowana cena pozostawia wiele do życzenia. Nie musicie jednak poszukiwać ostatnich sztuk żelu antybakteryjnego, ani kupować go za krocie, mamy dla Was domowe sposoby na to, jak przygotować płyn do dezynfekcji rąk! W zależności od tego, który przepis wybierzecie, przyda Wam się kilka składników.

Aby samemu zrobić płyn do dezynfekcji rąk, przygotujcie:

  • spirytus/etanol
  • żel z aloesu
  • olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy lub inny o właściwościach bakteriobójczych
  • gliceryna w płynie
  • woda
  • niewielka buteleczka z dozownikiem

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk z aloesem?

Sposobów na to, jak samemu zrobić płyn do dezynfekcji rąk, który zwalczy wirusy i bakterie, jest kilka. Jeden najpopularniejszy z nich to ten składający się z:

  • około 30 ml żelu aloesowego – ten uniwersalny produkt jest coraz powszechniejszym przedmiotem damskich kosmetyczek. Jeśli jednak okaże się, że nie macie go w domu, możecie z łatwością kupić go w drogerii czy aptece
  • 2 łyżki spirytusu – alkohol powinien zawierać około 96% etanolu; dostępny jest w każdym sklepie spożywczym
  • około 30 kropel olejku eterycznego o działaniu bakteriobójczym – może być to olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, lawendowy, a także cynamonowy czy pomarańczowy

Aby zrobić płyn do dezynfekcji rąk wystarczy zmieszać wyżej wymienione składniki. Najlepiej, jeśli zrobicie to w niewielkiej buteleczce z dozownikiem, która zmieści się w torebce czy plecaku.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk z gliceryną?

W powyższym przepisie na to, jak samemu domowymi sposobami zrobić płyn do dezynfekcji rąk składnikiem przyjaznym skórze był żel aloesowy. W tym z kolei środkiem pielęgnującym, który złagodzi wysuszające działanie alkoholu, jest gliceryna w płynie. Kosmetyczną glicerynę możecie kupić w aptece już za kilka złotych. Przejdźmy do domowego przepisu na płyn do dezynfekcji rąk.

Przygotujcie:

  • około 80 ml spirytusu
  • około 15 ml wody
  • około 5 ml gliceryny kosmetycznej w płynie

Gdy zmieszacie wszystkie składniki w zasugerowanych przez nas proporcjach, otrzymacie około 100 ml płynu do dezynfekcji rąk, który dzięki wysokiemu stężeniu alkoholu, zwalczy zarówno wirusy, jak i baterie. Podobnie jak wcześniej – umieśćcie własnoręcznie wykonaną miksturę w niewielkiej, poręcznej buteleczce z dozownikiem i gdy wychodzicie z domu, trzymajcie ją zawsze przy sobie.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk bez alkoholu?

Jeśli macie wyjątkowo delikatne dłonie, które źle reagują na wysuszający alkohol, zróbcie płyn do dezynfekcji rąk na bazie olejków eterycznych. Choć nie będzie tak skuteczny, jak płyn, którego składnikiem jest spirytus, podczas rutynowej higieny powinien wystarczyć. Przygotujcie:

około 35 ml żelu aloesowego

15 kropel olejku cynamonowego

10 kropel olejku lawendowego

15 kropel olejku pomarańczowego

Wyżej wskazane składniki możecie stosować wymiennie z takimi olejkami jak eukaliptusowy czy ten z drzewa herbacianego. Najważniejsze, aby wykazywały właściwości bakteriobójcze. Pamiętajcie tylko o tym, że mają one bardzo wyraziste zapachy, które nie wszystkim muszą przypaść do gustu 🙂

Widzicie? Własnoręczne wykonanie płynu do dezynfekcji rąk zwalczającego wirusy i bakterie jest niezwykle proste. Wystarczy zmieszać wybrane składniki i… gotowe! Gdy macie już płyn do dezynfekcji rąk, pamiętajcie o ich regularnym odkażaniu!

Oceń nasz artykuł: