Laptopów, komputerów stacjonarnych, tabletów czy smartfonów używamy każdego dnia, dotykając ich monitorów lub narażając na osadzanie się kurzu. A że brudne plamy na wyświetlaczu przeszkadzają w oglądaniu ulubionego serialu czy pracy, radzimy, jak wyczyścić monitor i telewizor. Oczywiście domowymi sposobami 🙂

Czym wyczyścić monitor?

Zaraz dokładnie powiemy Wam, czego unikać, czyszcząc monitor, ale już teraz na wstępie możemy uprzedzić, abyście zapomnieli o chusteczkach higienicznych czy papierze toaletowym.

Musimy Was również odrobinę zaskoczyć, ponieważ w poradniku, jak wyczyścić monitor nie znajdziecie sody oczyszczonej 😉 Ale na martwcie się – sody nie będzie, ale dobrze Wam znany ocet już tak 🙂

W takim razie czym wyczyścić monitor? Przygotujcie:

  • 2 ściereczki z mikrofibry
  • wodę – najlepiej destylowaną
  • ocet kuchenny
  • waciki kosmetyczne
  • patyczki kosmetyczne

W zasadzie, aby pozbyć się kurzu i brudu z monitora, telewizora czy innych delikatnych wyświetlaczy, nie potrzebujecie niczego więcej. Oczywiście, możecie wybrać się do sklepu z elektroniką i zapytać o specjalny płyn do czyszczenia monitora. My jednak wolimy wykorzystać to, co mamy w domu i nie przepłacać.

Na co zwrócić uwagę, czyszcząc monitor?

Zanim zdradzimy Wam, jak wyczyścić monitor i telewizor, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim na to, aby wyzbyć się starych przyzwyczajeń czyszczenia monitora papierem toaletowym, chusteczkami higienicznymi, kawałkiem ubrania czy papierowym ręcznikiem kuchennym – wszystkie wymienione elementy nie nadają się do delikatnych powierzchni LCD, LED i innych, ponieważ mogą je zarysować, a w najlepszym przypadku pozostawić smugi. To, o czym zdecydowanie powinniście zapomnieć to spryskiwanie monitora płynem do mycia szyb czy czyszczenie go płynem do naczyń. Owszem, robiło się tak wiele lat temu, gdy monitory komputerów przypominały telewizory i składały się z czegoś w rodzaju wypukłej szyby.

Nowoczesne ekrany wymagają jednak delikatniejszego traktowania, dlatego, zgromadziliśmy kilka porad, o których warto pamiętać, czyszcząc monitor:
1. Chusteczki higieniczne, papier toaletowy czy papierowe ręczniki kuchenne zamieńcie na miękką ściereczkę z mikrofibry, która nie porysuje Waszych urządzeń, nie pozostawi smug, ani kłaczków.

2. Zapomnijcie także o sprayu do mycia szyb, płynie do mycia naczyń, o uniwersalnych płynach do czyszczenia wszystkich powierzchni oraz innych chemicznych środkach, zawierających alkohol, amoniak, aceton czy kwas etylu.
3. Przystępując do czyszczenia monitora czy telewizora, odłączcie urządzenia od zasilania.
4. Nie używajcie siły i nie przyciskajcie ściereczki do delikatnej powierzchni wyświetlacza – nawet gdy widnieją na nim uporczywe zabrudzenia.
5. Myjąc ekran zwilżoną ściereczką z mikrofibry lub innym sposobem, który zaraz przedstawimy, nie pozostawiajcie mokrego wyświetlacza, tylko suchą szmatką zetrzyjcie nadmiar wody.
6. Do czyszczenia monitora nie używajcie żadnych ostrych przedmiotów – noży, skrobaczek i wszystkiego, co mogłoby uszkodzić ekran – nawet jeśli zmagacie się z trudną do usunięcia plamą.

Jak wyczyścić monitor i telewizor z kurzu?

Najważniejsze środki ostrożności już za nami. Teraz pora na drugą część naszego poradnika, czyli sposoby na to, jak wyczyścić monitor i telewizor. W zasadzie Ameryki nie odkryjemy, bo metody te są naprawdę banalnie proste, a połowa sukcesu tkwi w posiadaniu ściereczki z mikrofibry, a najlepiej dwóch. Zatem gdy wyłączycie już laptop, komputer czy telewizor oraz odłączycie je od zasilania, po prostu przetrzyjcie ich ekrany wspomnianą ściereczką z mikrofibry. Uważajcie, aby nie dociskać wyświetlaczy i nie skrobać paznokciami uporczywych zabrudzeń. Jeżeli takie się pojawią, zerknijcie na nasz drugi domowy sposób czyszczenia monitora.

Jak wyczyścić monitor octem?

Jeśli odrobinę zaniedbaliście swój laptop, komputer, telewizor czy tablet, a na ich ekranach widnieją zastygłe plamy bliżej niezidentyfikowanej postaci, przychodzimy z pomocą i radzimy, jak wyczyścić monitor za pomocą octu.

Musicie jedynie przygotować mieszankę składającą się z proporcji 1:1 wody (najlepiej destylowanej) i octu kuchennego. Roztwór możecie przelać do rozpylacza – przyda Wam się nie tylko podczas czyszczenia monitora i telewizora, ale i w trakcie domowych porządków. Co dalej? Spryskajcie mieszanką octu i wody ściereczkę z mikrofibry tak, aby była delikatnie zwilżona, a nie ociekająca i przystąpcie do czynności czyszczących 🙂 Drugą, suchą ściereczką zetrzyjcie z monitora nadmiar płynu. Jeśli nie przepadacie za zapachem octu spirytusowego, możecie użyć samej wody destylowanej.

Jak wyczyścić trudno dostępne miejsca monitora?

Na pewno nie szmatką naciągnięta na ostrze nożyka kuchennego 😉 Aby wyczyścić zakamarki monitora, przydadzą Wam się do tego waciki lub patyczki kosmetyczne, które możecie zamoczyć w wodzie destylowanej lub roztworze z octu i wody. Ot, cała filozofia 🙂

Prawda, że czyszczenie monitora i telewizora to bułka z masłem? Choć przyznajemy, że zamiast walczyć ze starymi zabrudzeniami, warto na bieżąco dbać o czystość sprzętu RTV i regularnie przecierać go z kurzu 🙂

Oceń nasz artykuł: