Wywabianie plam z farby jest o tyle kłopotliwe, że istnieje wiele rodzajów pigmentów oraz wiele rodzajów tkanin, gdzie niektóre z nich wyjątkowo dobrze chłoną barwnik, przez co niełatwo jest wywabić go z włókien. Nie traćcie nadziei! Znając nasze domowe sposoby na plamy z farby, będziecie w stanie usunąć większość uciążliwych zabrudzeń bez konieczności kupowania nowych ubrań czy dywanów. Zatem jak usunąć plamy z farby emulsyjnej, olejnej, plakatowej, a jak z farby do włosów i wielu innych? Sprawdźcie!


Czego potrzebujecie do usunięcia plam z farby?

Przed przystąpieniem do dzieła warto zaopatrzyć się w zestaw małego usuwacza plam. Będą potrzebne Wam:

  • łyżka,
  • alkohol używany do przemywania, odkażania ran,
  • miękka szczotka oraz stara szczoteczka do zębów,
  • środek do prania (niezależnie od tego, czy będzie to płyn, proszek, czy też kapsułki),
  • zmywacz do paznokci,
  • lakier do włosów,
  • środek do usuwania tłuszczu,
  • środek do mycia okien,
  • miękka ściereczka (a najlepiej kilka) lub zmywak,
  • patyczki do uszu lub waciki kosmetyczne,
  • lignina;
  • woda.

Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej?

Gdy podczas remontu lub innych renowacji mieszkania zauważycie plamę z farby emulsyjnej – od razu zabierzcie się do jej usuwania – stare i zaschnięte plamy są dużo trudniejsze do wyeliminowania. Zatem jak usunąć plamy z farby emulsyjnej? Jeśli ucierpiała Wasza garderoba, sięgnijcie po łyżkę lub kuchenną szpatułkę i zbierzcie nadmiar farby. Następnie przygotujcie materiał, jakim jest lignina i dokładnie zetrzyjcie farbę z tkaniny – zróbcie to delikatnie, aby nie wciskać barwników do środka włókien.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z kawy?

Większość farb emulsyjnych nie wymaga sięgnięcia po drażniące detergenty, dlatego kolejnym krokiem będzie namoczenie ubrania w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania. Całość pozostawcie do namoczenia na kilka godzin, a po ich upływie włóżcie odzież do pralki i wstawcie na odpowiedni program. Pamiętajcie, aby nie bagatelizować sprawy i od razu zareagować na zabrudzenie farbą, ponieważ, gdy zaschnie, będziecie musieli użyć drażniących środków do usuwania plam z farby emulsyjnej, które mogą odbarwić kolorowe tkaniny.

Jak usunąć plamy z farby olejnej?

Zanim zastosujecie wskazany przez nas preparat, zbierzcie łyżeczką z tkaniny, mebli, podłogi czy dywanu nadmiar farby, aby nie dostał się do włókien materiału. Usuwanie plam z farby olejnej, w porównaniu z pozbywaniem się zabrudzeń z farby emulsyjnej, wymaga użycia środka rozpuszczającego tłuszcz, który to jest nośnikiem cząsteczek pigmentu. Aby to zrobić, należy przygotować odpowiedni rozpuszczalnik – przyda Wam się do tego zmywacz do paznokci, który każdy z Was na pewno posiada w domu. Jeżeli chcecie usunąć plamę z farby olejnej z ubrania, powinniście wylać na nią znaczną ilość zmywacza do paznokci, po czym namoczyć w ciepłej wodzie z proszkiem do prania. Możecie posiłkować się również gotowym preparatem kupionym w markecie budowlanym.

W obydwu przypadkach polecamy najpierw zrobić tak zwaną próbę i nasączyć rozpuszczalnikiem mało widoczne miejsce – środki te są bardzo mocne i mogą odbarwić tkaninę. Natomiast jeśli chcecie usunąć plamy z farby olejnej, które znajdują się na panelach, płytkach czy meblach, namoczcie ściereczkę w zmywaczu do paznokci i pocierajcie nią zabrudzoną powierzchnię. Podobnie jak w wypadku z poplamionymi ubraniami – uważajcie, by nie zniszczyć warstwy lakieru na meblach czy drewnianych deskach.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z trawy?

Jak usunąć plamy z farby plakatowej?

Na szczęście usuwanie plamy z farby plakatowej nie jest tak trudne, jak wywabianie plamy z farby olejnej i nie wymaga użycia drażniącego zmywacza do paznokci, benzyny czy gotowego rozpuszczalnika. Aby usunąć plamy z farby plakatowej wystarczy woda oraz ewentualnie szare mydło.

Jeżeli plama nie zdążyła jeszcze zaschnąć, wypłuczcie tkaninę pod zimną bieżącą wodą, a następnie ubranie włóżcie do pralki i włączcie odpowiedni program. Jeżeli zabrudzenie okaże się dużo bardziej uporczywe – natrzyjcie je szarym mydłem i pozostawcie w misce z zimną wodą na całą noc. Po upływie kilku do kilkunastu godzin wypłuczcie mydło i wypierzcie element garderoby w pralce. Przede wszystkim pamiętajcie o tym, że im świeższa plama z farby – czy to z emulsyjnej, olejnej czy plakatowej, tym będzie łatwiejsza do usunięcia. Dlatego, gdy zauważycie, że pigment wylądował na Waszej garderobie, sofie czy dywanie, reagujcie od razu.

Jak usunąć plamy z farby do włosów?

Chyba każdy z Was miał choć raz w życiu do czynienia z podobnym problemem – jak usunąć plamy z farby do włosów? Choć zabrudzenie z farby koloryzującej z pozoru wydaje się niemożliwe do wywabienia, na szczęście jest na odwrót. Jak to zrobić? Tym razem potrzebować będziecie wyłącznie… lakieru do włosów. Wystarczy, że obficie spryskacie nim plamę, a następnie włożycie ubranie do pralki i wypierzecie je tak, jak zawsze. W przypadku usuwania plamy z farby do włosów weźcie pod uwagę tkaninę, na której znajduje się plama. Może okazać się, że pomimo najszczerszych chęci zabrudzenie nie jest skore do współpracy 😉

Jeśli natomiast podczas domowej koloryzacji włosów pobrudziliście ręce, szyję czy czoło – namoczcie wybrane miejsce sokiem z cytryny, posmarujcie je pastą do zębów lub zróbcie peeling enzymatyczny – powinno zadziałać!

Jak usunąć plamy z farby do drewna?

Drewno najczęściej malujemy farbami akrylowymi, które to, gdy wylądują na naszych ubraniach, nie są zbyt łatwe do wywabienia. Ale nie martwcie się – znamy domowe sposoby na to, jak usunąć plamy z farby do drewna! Metoda ta, jak wszystkie poprzednie, działa najlepiej, gdy plama nie zdążyła jeszcze zaschnąć, a nadmiar mokrej farby został delikatnie usunięty z powierzchni materiału. Gdy już to zrobicie, podłóżcie tkaninę odwróconą na zewnętrzną stronę pod kran i za pomocą strumienia wody starajcie się wypłukać farbę. Następnie przyłóżcie do plamy szmatkę tak, aby odcisnąć z odzieży nadmiar barwnika – unikajcie pocierania! Tarcie mogłoby spowodować jeszcze głębsze wniknięcie pigmentu we włókna garderoby. Po odciśnięciu farby akrylowej możecie na plamę nanieść odrobinę wybielacza, a po upływie około godziny, całość wrzucić do pralki i włączyć odpowiedni program.

Akrylowe farby do drewna czy te przeznaczone dla prac plastycznych, póki całkowicie nie wyschną, zmywają się w kontakcie z wodą. Dlatego też, gdy pobrudzicie się akrylową farbą do drewna, powinniście usunąć ją od razu!

Jak usunąć plamy z farby z ubrań?

Mamy nadzieję, że nasze domowe sposoby na to, jak usunąć plamy z farby z ubrań pozwolą Wam uniknąć wyrzucenia ulubionego elementu garderoby! Oczywiście skuteczność wszystkich metod zależy od wielu czynników takich jak:

  • materiału, z którego wykonana została odzież
  • czasu, który upłynął od pojawienia się plamy
  • rodzaju farby
  • zastosowanych detergentów
  • rozmiaru plamy

Mimo wszystko liczymy, że Wasza reakcja była na tyle szybka, że plamę z farby usunęliście za pomocą domowych środków i sposobów 🙂 Poniżej znajdziecie jeszcze ściągę w postaci krótkiego podsumowania. Na końcu znajduje się także dosyć nowoczesna metoda usuwania plam z farby, wykorzystująca… zobaczcie sami!

Jak usunąć plamy z farby – podsumowanie

Przedstawiane kroki wykorzystują użycie różnych środków czyszczących ze względu na rozmaite rodzaje farb.

Pamiętajcie, aby zawsze najpierw wykorzystać sposób czyszczenia na małym mało widocznym fragmencie zabrudzenia na wypadek, gdyby okazało się, że tkanina ulega zniszczeniu podczas czyszczenia.

a) Zacznijcie od próby usunięcia jak największej ilości farby z pomocą łyżki. Dotyczy to zarówno mokrej farby, jak i tej już zaschniętej. Użycie noża mogłoby od razu zniszczyć tkaninę.

b) Użyjcie wacika lub patyczka do uszu (w zależności od wielkości plamy) do nasączenia materiału alkoholem do przemywania ran.

c) Jeżeli zachodzi taka potrzeba, delikatnie potrzyjcie materiał, używając ściereczki lub zmywaka, aby usunąć farbę spomiędzy włókien.

d) Przepłuczcie czystą wodą.

e) Jeżeli plama rozgościła się już na dobre, wykorzystajcie lakier do włosów (doprowadzi do skruszenia farby), środek do okien lub usuwania tłuszczu (w zależności od zabrudzonego materiału).

f) Upierzcie w środku do prania.

g) Jeżeli plama dalej nie ma ochoty opuścić tkaniny, potrzyjcie delikatnie miękką szczoteczką.

h) Dobrze wypłuczcie, aby pozbyć się wszystkich użytych wcześniej środków chemicznych.

i) Kiedy plama zdecyduje się już zejść, upierzcie tkaninę tak jak zwykle.

j) Pozwólcie tkaninie wyschnąć w przewiewnym pomieszczeniu.

Innym sprytnym pomysłem może być wykorzystanie Coca-coli. Potrafi ona zdziałać cuda w usuwaniu plam. Wystarczy wlać puszkę coli do pralki i uprać tkaniny tak jak zwykle.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z atramentu domowym sposobem?

Oceń nasz artykuł: