Byliście kiedyś w podobnej sytuacji – naturalny, świeżo wyciskany sok lub soczysty owoc, chwila nieuwagi i ulubiona część garderoby nadaje się do wyrzucenia? Na szczęście przez trudne do wywabienia plamy nie musicie pozbywać się najchętniej noszonego ubrania – wiemy, jak zaradzić podobnym sytuacjom! Przeczytajcie nasze domowe sposoby na to, jak usunąć plamę z soku pomarańczowego, z aronii, z soku malinowego i innych. Z poniższego artykułu dowiecie się także, jak usunąć plamy z soku na tkaninach kolorowych, bawełnianych czy wełnianych.


Jak usunąć plamę z soku pomarańczowego?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego plama z soku pomarańczowego jest tak trudna do usunięcia? Dzieje się tak, ponieważ świeżo wyciśnięty sok z owoców zawiera naturalne barwniki, które głęboko wnikają we włókna odzieży.

A z racji tego, że soki są naturalne, przedstawiamy równie naturalne domowe sposoby na to, jak usunąć plamę z soku pomarańczowego! Przede wszystkim przygotujcie atomizer oraz znaną z wcześniejszych domowych sposobów, sprawdzoną mieszankę – 100 ml płynu do mycia naczyń oraz 200 ml wody utlenionej. Wszystko to wlejcie do atomizera i wstrząśnijcie tak, aby płyny połączyły się.

Kolejnym krokiem będzie spryskanie uporczywej plamy i pocieranie jej szmatką kuchenną. Po wszystkim możecie wrzucić ubranie do pralki i włączyć odpowiedni program. Usuwanie plam z soku pomarańczowego za pomocą tej prostej mikstury opiera się na działaniu płynu do naczyń, który działa jak delikatny wybielacz oraz na wodzie utlenionej, która poprzez utlenianie, płynowi do naczyń ułatwia zadanie 🙂

Jak usunąć plamy z soku na tkaninach kolorowych (bawełna, len)?

Aby wyczyścić plamy z soku na tkaninach kolorowych, np. z lnu lub z bawełny, zanurzcie tkaninę w zsiadłym mleku na 3-4 godziny. Następnie wypierzcie ją ręcznie w wodzie z mydłem.
Jeśli natomiast nie macie zsiadłego mleka, możecie zwilżyć plamy z soku sokiem z cytryny, a po wyczyszczeniu plamy natychmiast wypłukać.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z farby?

Jak usunąć plamę z soku z aronii?

Czarne i czerwone owoce potrafią wyrządzić niemałą krzywdę naszym ubraniom, ale to nic – znamy domowy sposób na to, jak usunąć plamę z soku z aronii! W porównaniu do usuwania plam z soku pomarańczowego, zabrudzenie spowodowane ciemnymi owocami wymaga podjęcia bardziej zdecydowanych środków.

Dlatego na początku wrzućcie ubranie do miski, wanny czy brodzika i obficie obsypcie plamę solą kuchenną. Całość zalejcie wrzątkiem, a po chwili, aby Wasza garderoba nie zniszczyła się na skutek wysokiej temperatury, dolejcie chłodniejszej wody. Aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt, wlejcie do miski odrobinę płynu do mycia rąk lub kroplę płynu do naczyń i pozostawcie na około godzinę. Po całym zabiegu wypierzcie ubranie w pralce. Sposób na usunięcie plamy z soku z aronii sprawdzi się także w przypadku innych ciemnych owoców takich jak jagody czy jeżyny.

Plamy z soku – biała bawełna

Na plamy z soku wylejcie trochę wody utlenionej o stężeniu 3% i dodajcie około 5 kropel amoniaku. Następnie wypłuczcie w czystej wodzie. Po takim zabiegu plamy z soku powinny zniknąć bez śladu.

Jak usunąć plamę z soku malinowego?

Maliny, podobnie jak wyżej wspomniane owoce, pełne są pożywnego soku, którym nie tak trudno jest się pobrudzić 🙂 Na szczęście istnieją domowe sposoby na to, jak usunąć plamę z soku malinowego. Na początku wrzućcie do miski zabrudzony element garderoby, dosypcie proszku do prania, zalejcie ciepłą wodą i pozostawcie tak na około 30 minut. Po upływie wskazanego czasu zajrzyjcie, czy plama zniknęła – jeśli nie, radzimy namoczyć ją w occie i zacząć delikatnie szorować. Po wszystkim włóżcie ubranie do pralki i wstawcie pranie.

Plamy z soku – wełna i jedwab

Aby wyczyścić plamy z soku z tkanin z wełny lub jedwabiu, podłóżcie pod plamę czystą szmatkę, a splamione miejsce wyczyśćcie (nie pocierając) tamponem nawilżonym octem. Po wyczyszczeniu wypłuczcie.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z atramentu?

Jak usunąć plamę z soku z marchwi?

O tym, że sok z marchwi potrafi zabarwić lepiej niż niejeden napój wiedzą w szczególności mamy, które właśnie rozszerzają menu swoich pociech 🙂

Dobra wiadomość jest taka, że znamy domowe sposoby na to, jak usunąć plamę z soku z marchwi. W zasadzie wszystkie powyższe metody powinny okazać się skuteczne, ale jeśli boicie się, że podrażnią delikatną skórę dziecka, spróbujcie do usuwania plam z soku z marchwi wykorzystać jedynie szare mydło i… słońce! Wystarczy, że jeszcze świeżą plamę potrzecie szarym mydłem, następnie wymoczycie w misce z chłodną wodą, a następnie wrzucicie do pralki. Ale to nie koniec! Cała tajemnica polega na tym, aby ubrania wywiesić na słońcu – jego promienie to naturalny wybielacz!

Jak usunąć plamy z soku z tkanin sztucznych?

W przypadku pojawienia się plamy z soku na tkaninach sztucznych radzimy postępować podobnie jak w przypadku ubrań z wełny i jedwabiu, z tą różnicą, że zamiast octu powinniście zastosować sok z cytryny, a po wyczyszczeniu wypłukać. Plamy z soku powinny dać się całkowicie wywabić.

 

Oceń nasz artykuł: