Odpoczynek jest niezwykle istotnym elementem naszego życia. Obecnie coraz więcej pracujemy, studiujemy, zajmujemy się domem, rodziną. Wszystko to wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Podczas tej codziennej gonitwy potrzebna jest nam odpowiednia dawka odpoczynku. Jednak czasem warto się zastanowić co tak naprawdę nas odpręża, a co daje jedynie takie złudzenie.

“Relaks”, który męczy i kradnie nasz czas

Niestety bardzo często oddajemy się rozrywkom, które zamiast regenerować nasze siły, dodatkowo nas męczą i po nich potrzebujemy kolejnego odpoczynku. Do takich rozrywek należą np. gry komputerowe. Kilkugodzinne przesiadywanie przed komputerem i namiętne oddawanie się grom jest bardzo męczące dla całego naszego organizmu oraz dla naszych oczu. Kiedy wstajemy od komputera czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni niż zanim przy nim usiedliśmy. Poza tym granie jest niezwykle wciągające, wiec często zamierzona godzina przerwy przeradza się w całe popołudnie lub wieczór. Podobnie oglądanie telewizji. Jest to bardzo popularny sposób na odpoczynek, jednak po nim również nie czujemy się do końca wypoczęci. Po takim wpatrywaniu się w ekran często chce nam się spać i nie mamy chęci ani sił do dalszej pracy.

Jak mądrze organizować sobie czas wolny

Odpoczynek powinien nieść za sobą wiele korzyści. Do bardzo skutecznych form relaksacji po ciężkim dniu zalicza się spacer po świeżym powietrzu. Warto wybrać się do lasu lub parku, gdzie jest dużo zieleni. Jeśli mamy w domu psa, możemy zabrać go ze sobą. Dzięki temu nasz organizm się dotleni, poczujemy się odpowiednio odprężeni, a nasz pupil będzie szczęśliwy. Możemy także zaprosić na taką przechadzkę kogoś z rodziny lub przyjaciół, przy okazji miło spędzimy czas z drugą osobą. Innym doskonałym rodzajem rozrywki jest sport. Mogłoby się wydawać, że po ćwiczeniach fizycznych będziemy się czuli jeszcze bardziej zmęczeni, ale wbrew pozorom sport znakomicie dodaje sił. Odrobina dawki ćwiczeń pomaga nam zyskać uczucie doskonałego odprężenia, a poza tym poprawia humor.

Mimo, iż powyższe metody znakomicie pomagają odpocząć, najlepszym lekarstwem na zmęczenie jest sen. Aby nasz organizm odpowiednio funkcjonował powinniśmy mu zapewnić ok. 8 godzin nieprzerwanego, zdrowego snu.

Oceń nasz artykuł: