Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce każdego domu i mieszkania. Pełni zwykle kilka funkcji, okazjonalnie zamienia się w miejsce imprez, salę telewizyjną, świetlicę, świątynię dumania, klub dyskusyjny, a nawet w jadalnię. Dlatego każdy aspekt wyposażenia salonu powinien być dokładnie przemyślany i przeanalizowany, tak by wszystkie te funkcje można było wprowadzić w życie bezkolizyjnie dla użytkowników.

Firany do salonu – jak je wybierać? 

Najczęściej okno w salonie należy do największych w całym mieszkaniu. Salon potrzebuje bowiem dużo światła i to zarówno dziennego jak i sztucznego. A to z kolei oznacza, że okno w salonie jest ważną częścią projektu wyposażenia wnętrz. Nie uda się bowiem nikomu nie zauważyć okna i jego wystroju. Firany do salonu na Eurofirany.com.pl to przykład możliwości jakie daje współczesna moda oraz technologia. 

Pierwszym pytaniem, na jakie sobie należy odpowiedzieć wybierając firany do salonu jest ich długość. Czy powinny to być firanki sięgające tylko parapetu, ponieważ przestrzeń pod oknem należy starannie wykorzystać czy też preferuje się firany długie, do samej podłogi a nawet takie, które układają się miękko i leżą na podłodze. Równie istotną cechą firan jest przepuszczalność światła. Inny splot i wzór wybierze osoba, która posiada piękny i rozległy widok z okien salonu a inny, gdy sąsiedzi mają dokładny przegląd wnętrza pomieszczenia.

Struktura, splot i wzór firan do salonu

Optymalnym rozwiązaniem jako kryterium wyboru firan do salonu w pomieszczeniu, w którym należy odgrodzić się nieco od świata są firany o strukturze pajęczej sieci. To popularne określenie dla stosunkowo gęstej struktury splotu firanek a jednocześnie dobrze przepuszczającej światło. Tkanina chroni wnętrze ale też pozwala na korzystanie w pełni z dziennego światła i słońca. Doskonale nadaje się do wysłonięcia całej ściany okiennej i sięgnięcia podłogi. Tego rodzaju firanki można upinać na wiele sposobów, delikatna struktura tkaniny umożliwia jej fałdowanie. Firanki pajęcza sieć pierze się w pralce, w programie przeznaczonym do tego rodzaju działania i w specjalnym worku, który ochroni materiał choćby przed nadmiernym gnieceniem. 

Etamina na stylowe firanki

Ciekawą tkaniną do wykorzystania jako firanki jest etamina. Ten rodzaj tkaniny idealnie pasuje do aranżacji salonu w stylu boho czy glamour. Firany z etaminy posiadają dość gęstą strukturę splotu, ale są niezwykle lekkie. Sama etamina jest materiałem, który łatwo się gniecie, ale tę cechę bardzo łatwo zniwelować obciążając dół firany falbankami w kilku rzędach. Zabieg ten jeszcze mocniej wpisuje firany w aranżację przestrzeni a jednocześnie dodaje mnóstwo uroku. Tergo rodzaju firanki zwykle zawiesza się wykorzystując taśmę, która idealnie marszczy tkaninę. Firanki z etaminy najlepiej prać w worku a po wypraniu delikatnie wyprasować. 

Połyskujące firanki dodają światła

Zabiegiem, który wprowadza mnóstwo elegancji, a jednocześnie rozjaśnia przestrzeń, jest zastosowanie firan połyskujących. Efekt ten osiąga się albo za pomocą srebrnej nici, moherowej błyszczącej nici czy też zastosowania srebrnych dżetów tworzących wybrany wzór. Lśniąca nitka, odbijając sztuczne światło rozjaśnia przestrzeń i czyni ją optycznie większą. Tego rodzaju tkaniny również pierze się w pralce, najlepiej w torbie. Po wypraniu wystarczy zawiesić je jeszcze wilgotne, by uzyskać optymalny kształt. 

Oceń nasz artykuł: