AZS – atopowe zapalenie skóry jest uznawane za chorobę cywilizacyjną. Dotyczy zarówno niemowląt, dzieci jak i osób dorosłych, a przyczyny wystąpienia mogą być zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Sprawdź, co musisz wiedzieć o AZS i jak sobie radzić z tą przypadłością.

Atopowe zapalenie skóry – jak się objawia?

Zmiany skórne, które niepokoją pojawiają się najczęściej bez wyraźnej przyczyny, są intensywne i wywołują nieprzyjemne objawy. Atopowe zapalenie skóry (AZS) zwane też egzemą może rozpocząć się swędzącą wysypką. Na skórze, zwłaszcza w okolicy zgięć kończyn, na plecach i klatce piersiowej pojawią się zmiany, przypominające pęcherze po ukąszeniu komara. Zmiany te są bardzo swędzące, może towarzyszyć im łuszczenie się skóry i zaczerwienienie. Objawy AZS mogą pojawić się u niemowląt, małych dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Nasilają się wiosną, jesienią i zimą. Pod wpływem ekspozycji słonecznej latem zmniejsza się ich nasilenie. AZS wpływa na znaczny dyskomfort, który poza swędzeniem związany jest z nieestetycznymi podrażnieniami skóry, łuszczeniem się, zaczerwienieniem.

Skóra atopowa – jakiej pielęgnacji wymaga?

Wrażliwa skóra, skłonna do atopii nie może być poddawana standardowemu oczyszczaniu i pielęgnacji. Jej uwrażliwienie może zwiększyć się w wyniku kontaktu ze składnikami środków chemicznych, stosowanych do oczyszczania i nawilżania skóry oraz prania odzieży. Atopia skóry wymaga stosowania kosmetyków do skóry wrażliwej, skłonnej do przesuszenia oraz zmian, charakterystycznych dla AZS. Emolienty nie zawierają substancji zapachowych oraz konserwujących, wpływając jednocześnie na utrzymanie prawidłowej bariery ochronnej. Skóra atopowa wymaga regularnej pielęgnacji kosmetykami, dedykowanymi konkretnie dla jej potrzeb i nie należy stosować standardowych kosmetyków, mogących dodatkowo ją podrażniać.

Jak minimalizować objawy AZS?

Zmniejszenie objawów AZS oraz pozbycie się ich na długi okres możliwe jest dzięki stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Poza emulsją emolientową do kąpieli oraz żelem pod prysznic warto stosować regularnie natłuszczające kremy, pozwalające zachować prawidłowy poziom lipidów na wiele godzin. Skóra atopowa dobrze czuje się w kontakcie ze słońcem, jednak przy ekspozycji koniecznie stosuj kosmetyki ochronne, przeznaczone do skóry skłonnej do alergii. Słońce może ograniczyć objawy, związane z atopią, dlatego latem są one u wielu osób najmniej intensywne. Objawy AZS mogą być związane z brakiem dostępu skóry do świeżego powietrza lub wystąpieniem zakażenia bakteryjnego. Prowadzenie zdrowego, higienicznego trybu życia oraz odpowiednia dawka aktywności sportowej na świeżym powietrzu znacznie wpływa na ograniczenie objawów atopii.

Czy atopowe zapalenie skóry jest nawracające?

Tak, AZS jest schorzeniem nawracającym. Mutacje genetyczne oraz czynniki zewnętrzne, powodujące powstanie objawów atopii w dzieciństwie prawdopodobnie będą oddziaływały na zmiany skórne przez całe życie. Atopowe zapalenie skóry będzie nawracało w różnych sytuacjach i regularna, właściwa pielęgnacja oraz unikanie zakażeń skórnych pozwala minimalizować występowanie objawów. Atopię można ograniczyć poprzez zastosowanie ogólnodostępnych emolientów, warto jednak zgłosić się do dermatologa, który na bieżąco będzie monitorował stan skóry, dobierając właściwą terapię.

Oceń nasz artykuł: