Wypadanie włosów może mieć różne podłoże, w tym zarówno związane z chwilowym osłabieniem organizmu, jak i poważniejszymi dolegliwościami, które mogą wymagać konsultacji z lekarzem. Jeśli i Ty zmagasz się z tym problemem, przede wszystkim jak najszybciej zbadaj powód, przez który Twoje włosy stają się coraz rzadsze. Tylko wiedząc, co spowodowało problem, będziesz w stanie na dobre go zażegnać.
Spis treści
Kiedy wypadanie włosów staje się problemem?
Pamiętaj, że wypadanie włosów jest całkowicie naturalnym procesem związanym z ich odbudową. Za problem uznaje się je wtedy, gdy jednego dnia traci się ponad 100 włosów. Oczywiście ich zliczenie byłoby trudne, jeśli nie całkowicie niemożliwe. Mówi się więc, że nad stanem własnego zdrowia należy się zastanowić w momencie, gdy włosy wypadają całymi garściami, na szczotce pozostaje ich znacznie więcej niż dotychczas, a na skórze głowy obserwuje się przerzedzone miejsca, zwłaszcza w okolicy przedziałka. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, skonsultuj się z dermatologiem.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
Najczęściej powodem wypadania włosów, zwłaszcza u mężczyzn, jest łysienie androgenowe. Polega ono na nadwrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron, czyli pochodną testosteronu. Mieszki włosowe reagują negatywnie na kontakt z tą substancją, stają się osłabione, a z czasem nawet całkowicie zanikają. Łysienie androgenowe często ma swoje podłoże w genetyce i może objawiać się wraz z wiekiem. U kobiet może prowadzić do przerzedzenia włosów, u panów natomiast – nawet do całkowitego wyłysienia.
Warto pamiętać, że łysienie androgenowe to nie jedyny powód, przez który można tracić włosy. Powodów tych wymienia się znacznie więcej, w tym przede wszystkim:
- zaburzenia hormonalne i wahania poziomu hormonów w organizmie;
- zła dieta;
- długotrwały stres i zmęczenie;
- niedobory cennych składników odżywczych;
- przebyte choroby i przyjmowane leki;
- nieprawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy.
Jeśli nie możesz samodzielnie stwierdzić, co doprowadza do wypadania włosów, skontaktuj się z dermatologiem. Sprawdzi on stan Twojej skóry głowy i mieszków włosowych, wykonana niezbędne badania i w razie potrzeby wdroży leczenie, by zagęścić Twoją fryzurę i wzmocnić włosy.
Jak zatrzymać gęste i piękne włosy?
Jeśli wypadanie włosów jest spowodowane łysieniem androgenowym, konieczne może okazać się zastosowanie leczenia farmakologicznego. Pacjenci otrzymują leki, których zadaniem jest zatrzymanie produkcji dihydrotestosteronu, a właściwie przemiany testosteronu w tę drażniącą dla mieszków włosowych substancję.
Jeżeli utrata dużej ilości włosów jest związana z osłabieniem organizmu i niedoborami ważnych składników odżywczych, niezbędne będzie wykonanie rutynowych badań krwi. Ukażą one, jakich dokładnie składników potrzebuje organizm do pełni zdrowia. Zapotrzebowanie możesz pokryć przez zdrową i zbilansowaną dietę oraz dobierane do niej suplementy.
Pamiętaj również o pielęgnacji skóry głowy i dbanie o jej dobrą kondycję. Nie nadużywaj silnych i drażniących kosmetyków takich jak na przykład chemiczne farby do włosów, które mogą ją podrażniać i osłabiać. Jeśli chcesz zagęścić włosy, sięgnij po kosmetyki dermatologiczne wspierające rozwój i porost włosów. Nie pomijaj także częstego czesania włosów szczotką lub grzebieniem – to swego rodzaju masaż dla skóry głowy, który działa pobudzająco na mieszki włosowe.