Na jakiej wysokości powinniśmy powiesić telewizor na ścianie? Wbrew pozorom, odpowiedź nie będzie jednoznaczna, ponieważ zależna jest chociażby od wzrostu widzów, jak i pozycji, w której będą oni oglądali np. seriale czy filmy.

Dlaczego właściwa wysokość telewizora na ścianie jest tak istotna?

Właściwa wysokość telewizora na ścianie zapewnia komfort oglądania w pozycji, która zapewnia możliwość relaksu. Jest to tym bardziej istotne, im więcej czasu w ciągu doby spędzany przed telewizorem i im dłuższy będzie seans bez żadnej przerwy. Jeżeli telewizor będzie zamontowany zbyt wysoko, widz będzie zmuszony zadzierać głowę, aby odpowiednio widzieć ekran.

Jeśli zaś umieścimy go zbyt nisko, domownicy będą oglądali telewizję w lekko pochylonej pozycji. Obie opisane pozycje w dłuższej perspektywie będą niezbyt wygodne, ponieważ są przyczyną napięcia w ramionach, barkach i szyi. Warto zatem dobrać wysokość w taki sposób, aby oglądanie ulubionych programów stanowiło przyjemny relaks w możliwie jak najbardziej naturalnej pozycji, która nie spowoduje dyskomfortu.

Od czego zależeć będzie wysokość montażu telewizora?

Wysokość montażu telewizora zależy naprawdę od wielu czynników, dlatego trudno będzie podać jedną i uniwersalną wartość. Istotny jest głównie wzrost widzów, jak i pozycja w której oglądają telewizję. To, na jakiej wysokości powinien być umieszczony telewizor, może zależeć również od odległości odbiornika od oglądających. Z takich względów, zwykle inna wysokość telewizora będzie właściwa w kuchni, a inną w salonie czy w sypialni.

Na jakiej wysokości należy powiesić telewizor w salonie?

Telewizor na ogół umieszczamy w salonie, żeby wszyscy członkowie rodziny mogli wygodnie siedzieć przed odbiornikiem. Wysokość TV znajdującego się na ścianie zależeć będzie w takim przypadku głównie od wysokości kanapy albo foteli, jak i od wzrostu osób oglądających. Ogólna zasada będzie taka, iż środek ekranu winien znaleźć się na wysokości oczu widzów.

Dzięki temu spojrzenie będzie zrelaksowane, zaś dłuższy seans nie będzie powodować nadmiernych napięć w barkach, ramionach i w szyi. Zwykle będzie to ok. 100-110 cm od powierzchni podłogi, warto jednakże zmierzyć, na jakiej wysokości znajdują się oczu różnych domowników, kiedy siedzą w miesiącu, z którego oglądają TV, przyjmując przy tym komfortową dla siebie pozycję. W wypadku sporych różnic, uzyskane wyniki mogą zostać uśrednione.

W większych pomieszczeniach, kiedy telewizor jest spory i oddalony od widza, wysokość zamontowania telewizora można trochę zwiększyć. Zyska się dzięki temu widoczność z każdego miejsca w przestronnym salonie. Jeśli odległość od telewizora jest niewielka, zauważalne uniesienie środka ekranu ponad linie wzroku widza spowoduje, iż będzie on zmuszony do zadzierania głowy, co nie jest wygodne. Kiedy odległość jest zbyt duża, kąt między spojrzeniem na telewizor, który zawieszono nieco wyżej a poziomą linią wzroku jest nieduży, co nie ma negatywnego wpływu na komfort korzystania z telewizora. Dlatego więc wysokość umieszczenia telewizora może być trochę większa. Niemniej jednak maksymalnie taka, ażeby na wysokości wzroku była dolna krawędź ekranu.

Jak wysoko zawiesić telewizor w sypialni i kuchni?

Właściwa wysokość telewizora na ścianie w kuchni albo w sypialni będzie inna, aniżeli w wypadku zamontowania telewizora na ścianie w salonie. W sypialni telewizor ogląda się zwykle w pozycji leżącej, zaś w innych pomieszczeniach na siedząco.

W sypialni telewizor powinien być zawieszony na wysokości ok. 180 cm od powierzchni podłogi, zaś w kuchni optymalna wysokość powinna być dostosowana do pozycji, w której będzie się zwykle oglądać TV. W kuchni na ogół odbiornik TV ogląda się na stojąco, w czasie przygotowywania posiłków, albo z poziomu siedziska kuchennego.

Mogą być one nieco wyższe, aniżeli kanapa, niemniej różnica wysokości może być także znaczna, przykładowo w wypadku wyższych stołków barowych. Najważniejsza zasada pozostaje jednakże taka sama: środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu osób oglądających.

Oceń nasz artykuł: