Panel logowania

Ostatnie posty na forum

O:Boli Cię ząb? Mamy na to sposób!
Goldi 06-07-14 20:18
O:KURZAJKI - powiedz im "NIE" raz na zawsze!
jadwiga 09-06-14 13:26
O:Pierwsza pomoc na kaca :)
izabela 29-05-14 12:16
O:Boli Cię ząb? Mamy na to sposób!
Jerzy C. 25-03-14 13:00
O:jakie oświetlenie pasuje do salonu
haga 23-02-14 17:00
Please enable Core Design Scriptegrator plugin.

Biegunka

Biegunka często towarzyszy różnym pospolitym chorobom. Zazwyczaj wywoływana jest przez infekcje przewodu pokarmowego; na tle wirusowym, bakteryjnym lub pierwotniakowym. Biegunka może zostać zwalczona za pomocą kilku sposobów z domowej medycyny. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza, i w razie biegunek trwających dłużej niż 4 dni to lekarz powinien decydować o sposobie leczenia. Poniżej przedstawiamy różne sposoby na biegunkę.

[number type="circle" value="1"]MARCHEWKOWA PAPKA[/number]

Biegunka może zostać zwalczona za pomocą zwykłej marchwi.

Kilo marchwi obieramy i drobno kroimy. Następnie wsypujemy do małego garnka i zalewamy litrem wody. Gotujemy tak długo, aż marchew będzie miękka. W razie potrzeby, w trakcie gotowania dolewamy wody (całość nie może być zbyt gęsta).

Po zagotowaniu marchew wraz z wodą miksujemy i tak przygotowaną papkę spożywamy.

[number type="circle" value="2"]KISIEL Z SIEMIENIA LNIANEGO[/number]

Siemię lniane jest jednym z najpopularniejszych środków medycyny domowej. Stosowane jest głównie przy łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego. Posiada działanie osłonowe oraz stabilizujące. Zawiera substancje śluzowe, a także oleiste; oraz wiele innych, cennych substancji.

Przepis na kisiel jest bardzo prosty: 2 łyżki siemienia lnianego zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy na małym ogniu przez około 15 - 20 minut. Następnie kisiel odcedzamy. Spożywamy 2 razy dziennie.

Siemię lniane praktycznie nie ma smaku, dlatego - aby kisiel nie wydawał się mdły - można do niego dodać trochę soku jagodowego.

[number type="circle" value="3"]NAPAR NA BIEGUNKĘ[/number]

Biegunka może być leczona także ziołami – na przykład Pierwiosnkiem lekarskim.

50 gram suszu z kwiatów i liści pierwiosnka lekarskiego zalewamy litrem wrzątku. Parzymy do ochłodzenia, po czym wywar przecedzamy. Pijemy po jednej szklance 3 razy dziennie.

[div class="note" class2="icon"] Nie stosować przy ostrym nieżycie żołądka i chorobie wrzodowej.[/div]

biegunka

[number type="circle" value="4"] CZTEROLISTNA KONICZYNA[/number]

Domowe sposoby na biegunkę podają również metodę leczenia tej dolegliwości zwyczajną Koniczyną polną. Należy jednak uważać, aby nie zbierać jej z okolic ruchliwych jezdni – wtedy traci dobroczynne właściwości.

50 gram suszu z koniczyny polnej zalewamy litrem wody i doprowadzamy do wrzenia. Po zagotowaniu zostawiamy na małym ogniu na 15 minut. Następnie odwar przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie.

[number type="circle" value="5"]CZARNA JAGODA[/number]

Jednym z najlepszych naturalnych sposobów na biegunkę jest jagoda (borówka czarna). Możemy spożywać świeże jagody, dżemy, suszone owoce, albo przygotować specjalną nalewkę z jagód.

4 szklanki jagód zalewamy 4 szklankami czystej, 40% wódki. Nalewkę przelewamy do szczelnego naczynia z ciemnego szkła i odstawiamy na 2 miesiące w nienasłonecznione miejsce. Po tym czasie nalewkę przecedzamy i rozlewamy do małych butelek. Przechowujemy w lodówce.

Oczywiście przepis tylko dla dorosłych. ;-)

[number type="circle" value="6"]JARZĘBINA PRZECIW BIEGUNCE[/number]

Owoc i kwiat jarząbu pospolitego od wieków służy ludziom jako lek na różne dolegliwości. Już Grecy ok. 2300 lat p.n.e. wykorzystywali jarzębinę w celach leczniczych. Jej owoce bogate są w witaminy C, E, K, PP, garbniki i pektyny. Od lat stosowana jako lek na biegunkę.

Łyżkę rozdrobnionych suszonych owoców jarząbu pospolitego wrzucamy do małego garnka i zalewamy szklanką wody. Po zagotowaniu pozostawiamy na małym ogniu przez jeszcze 5 minut. Następnie wywar odstawiamy na 10 minut i odcedzamy. Pijemy 3 razy dziennie przed posiłkami.

[number type="circle" value="7"] MIESZANKA ZIOŁOWA I[/number]

Niektóre domowe sposoby na biegunkę mają swoje źródło w ludowym ziołolecznictwie.

Mieszamy po 50 gram suszu z koszyczka rumianku, owoców czarnej jagody, owoców poziomki oraz owoców kminku. Z tak przygotowanej mieszanki bierzemy 2 łyżeczki i zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Pijemy po jednej łyżce (lub łyżeczce w przypadku dzieci) 3 razy dziennie po jedzeniu.

[number type="circle" value="8"]MIESZANKA ZIOŁOWA II[/number]

Mieszamy po 50 gram liścia czarnej jagody, liścia poziomki oraz liścia jeżyny. Z tak przygotowanej mieszanki bierzemy 2 łyżeczki i zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Pijemy po jednej łyżce (lub łyżeczce w przypadku dzieci) 3 razy dziennie po jedzeniu.

[number type="circle" value="9"]MIESZANKA ZIOŁOWA III[/number]

Mieszamy po 50 gram ziela cząbru, korzenia mniszka lekarskiego, korzenia lukrecji, liścia pokrzywy oraz owoc czarnej jagody. Z tak przygotowanej mieszanki bierzemy łyżkę stołową i zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Spożywamy między posiłkami po 1 / 4 szklanki (dzieci po jednej łyżce).

[number type="circle" value="10"]RADY DLA CIERPIĄCYCH NA BIEGUNKĘ[/number]

  • należy myć warzywa i owoce przed spożyciem oraz ręce przed każdym posiłkiem
  • unikać jedzenia w pośpiechu
  • podczas jedzenia przeżuwać pokarm bardzo dokładnie
  • należy spożywać dużo płynów, gdyż biegunka powoduje odwodnienie organizmu
  • należy pić napoje pogate w elektrolity
  • należy wodę do gotowania zastąpić wodą mineralną, nie pić alkoholu oraz kawy