Czkawka to nieprzyjemna dolegliwość, wywołana przez podrażnienie nerwów przepony. Zwykle pojawia się w najmniej spodziewanych i odpowiednich momentach. Co jednak, gdy już nas dopadnie? Poniżej prezentujemy zbiór dobrych porad i sprawdzone domowe sposoby na czkawkę!

Pij wodę małymi łyczkami na czkawkę

Chyba najczęściej polecany sposób (choć jak każdy z tu opisanych – może zadziałać lub nie). Przygotuj szklankę niegorącej wody. Ściśnij jedną dłonią nos, a drugą małymi łykami lub miarą małej łyżeczki – równo i raz za razem przełykaj wodę, do momentu, gdy nie będziesz już dłużej w stanie powtarzać tej czynności lub… czkawka ustanie.

Wstrzymanie oddechu na czkawkę

Nabierz powietrza i wstrzymaj oddech na kilka minut (tak długo jak będziesz w stanie). Może nie jest to najprzyjemniejszy sposób ale często skuteczny.

Wycisz się, uspokój

Czkawkę wywołuje zwykle stresująca lub zaskakująca sytuacja, np. zakrztuszenie. Ten tik nerwowy potrafi zwalczyć skupienie myśli oraz regularny, oczyszczający wdech i wydech.

Magiczna łyżeczka cukru

Nabierz na małą łyżeczkę cukru (bez przesady z ilością), włóż pod język i zaczynamy ssać. Zaskakujące ale czkawka ustaje!

Napoje – który najlepszy?

Studiując temat natknęliśmy się na różne napoje, które mogą być pomocne w zwalczeniu czkawki: ciepła herbata, rumianek lub mięta, woda z cytryną, napoje gazowane. Niektóre przekazy sugerują również picie wody “na wspak” czy jak ktoś woli “do góry nogami”.

Regularna czkawka

Czkawka niestety występuje również pourazowo (na tle nerwowym). W przypadku trwałego uszkodzenia mięśni przepony. Kogo to spotkało ten wie, jak nieprzyjemne to powracające uczucie jest. Słyszeliśmy, że w miarę skuteczną metodą jest leżenie na lewym boku ciała. Jeśli to nie pomaga – niestety wizyta u lekarza będzie niezbędna.

Oceń nasz artykuł: