Poprzedniej nocy była impreza a teraz boli Cię głowa, cały świat wiruje, nie możesz wstać z łóżka i najchętniej przytuliłbyś muszlę klozetową lub miskę? Masz kaca! Tak potocznie nazywa się efekt uboczny upojenia alkoholowego. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na kaca, które pomogą naszemu organizmowi wrócić do normy, a Tobie stanąć na równe nogi.

Jakie śniadanie na kaca?

Gdy dzień po imprezie boli głowa, świat wiruje dookoła, a oddechem moglibyśmy powalić byka, zafunduj sobie megaodżywcze śniadanie.

Sprawdzonym i skutecznym zestawem śniadaniowym na kaca jest gorzka herbata, grzanki z jasnego pieczywa, jajecznica lub jajka na miękko i twarożek. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w momencie, gdy trudno jest się jeszcze utrzymać na nogach, przygotowanie takiego śniadania może sprawić spory problem.

Dlatego drugą propozycją na śniadanie jest zjedzenie kefiru, czerstwej bułki oraz banana. Takie śniadanie likwiduje pragnienie i zmniejsza sensacje żołądkowe. Kefir wspomaga wchłanianie cukrów wypłukanych przez alkohol.

Pamiętajmy także o bogatym w potas soku pomidorowym oraz soku z kapusty kiszonej, które mogą się okazać zbawienne na kaca. W ten sposób uzupełnimy witaminy i minerały, które zostały wypłukane przez alkohol.

Kawa na kaca

Udało Ci się wstać i nawet zjadłeś śniadanie? To już coś! Następną skomplikowaną czynnością, która może spowodować, że wszystko wokół nas przestanie się kręcić, będzie zaparzenie kawy.

Czarna kawa jest jednym z najpopularniejszych sposobów na kaca. Napój ten pobudza i potrafi postawić na nogi po imprezie. Niestety kawa powoduje, że pragnienie się powiększa. Dlatego warto potem wypić szklankę soku owocowego, do którego dodamy wyciśniętą cytrynę lub miód pszczeli.

Napój izotoniczny na kaca

Po całonocnej libacji nasz organizm jest odwodniony i pozbawiony mikroelementów oraz witamin.

Dlatego rano warto sięgnąć po napój izotoniczny dla sportowców, który szybko uzupełni te niedobory.

Egzotyczny napój

Napój ten zalecamy przyrządzić przed spożyciem alkoholu! Poziom skomplikowania oraz okropne dźwięki powstające przy jego sporządzeniu mogą spowodować trwały uszczerbek na naszym zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym!

Żółtko z jajka miksujemy z 1 łyżką cukru 3 łyżkami śmietany, gałką muszkatołową i 2 łyżkami 40% wódki. Odstawiamy na pól godziny po czym dodajemy kolejne 2 łyżki wódki oraz ubitą pianę z białka jaja kurzego. Napój trzymamy w lodówce i wypijamy, gdy dopadnie nas kac. Jak widać złożoność tego napoju oraz zabójcze dźwięki miksera wykluczają samodzielne jego wykonanie po imprezie, gdy z pewnych powodów nie jesteśmy w 100% dyspozycji.

“Klin” na kaca

Stare powiedzenie mówi: „czym się strułeś, tym się lecz”. Dla wielu poranna dawka alkoholu, to najpopularniejszy sposób na kaca. Sposób ten, zwany klinem, przynosi ulgę w “chorobie”, ale odradzamy jego stosowanie. Klin jest tylko pozorną pomocą i tak naprawdę wyrządza wiele szkód (m.in. alkoholizm).

Sposób samurajów

W kraju kwitnącej wiśni, gdzie pija się wódkę zwaną sake, kac nosi wdzięczną nazwę futsuka yoi. W tamtejszej kulturze za najlepsze remedium na kaca uważa się… flaczki!

Tak więc wzorem walecznych samurajów radzimy udać się do najbliższego baru mlecznego.

Ostre jaja

Ostre jaja to nic innego, jak kurze jaja ugotowane na twardo w sosie chilli. Tajemnica tego sposobu na kaca pochodzącego z Tajlandii, tkwi w zawartych w chilli toksynach, które pobudzają wydzielanie endorfin. Endorfiny, jak powszechnie wiadomo, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i tym samym korzystnie wpływają na zatruty alkoholem organizm.

Co jeszcze może pomóc na kaca?

 • należy pić bardzo dużo wody niegazowanej, która nawodni nasz organizm
 • do wody można dodać sok z cytryny, który uzupełni niedobory witaminy C
 • ruch na świeżym powietrzu może okazać się zbawienny
 • należy dużo spać

Zapobiegawczo przed imprezą

O brak kaca możemy zadbać przed zakrapianą imprezą, dlatego:

Zjedz TŁUSTO!

Przed imprezą powinniśmy zjeść tłusto rosołek, tłuste mięso lub inną potrawę bogatą w białko i tłuszcz. Pomoże to stworzyć zaporę przed absorpcją alkoholu.

Jedz OWOCE

Przed piciem alkoholu powinniśmy zjeść owoce i warzywa bogate w witaminy C oraz B. Alkohol wypłucze te właśnie witaminy z naszego organizmu.

Gdy libacja trwa

 • nie mieszaj alkoholi! Twój organizm sobie z tym nie poradzi a efektem będzie ogromny ból głowy!-
 • nie należy zapijać wódki napojami gazowanymi, gdyż dwutlenek węgla przyśpieszy wchłanianie alkoholu
 • jeśli masz możliwość, dużo się ruszaj np. tańcz
 • pomiędzy “kolejkami” warto wypić sok pomarańczowy lub zjeść kiszonego ogórka
 • zalecamy pić dużo wody
 • w miarę możliwości zrezygnuj z ciemnych trunków
 • unikaj chipsów, orzeszków solonych (sól podrażnia zołądek) oraz pieczywa, które działa jak gąbka
 • jeśli jest to możliwe, spożywaj warzywa, sery oraz mięsa

Pamiętaj także, żeby przed zaśnięciem wypić 2 szklanki wody niegazowanej.

Oceń nasz artykuł: