W momencie, kiedy w domu pojawia się dziecko, rodzice zastanawiają się nad tym, jak zareaguje ono na domowego czworonoga. Pojawiają się automatycznie pytania: Czy pies nie będzie dla niego niebezpieczny? Czy dziecko nie będzie się go bało? Tymczasem nowy współlokator to wielka zmiana także dla naszego czworonożnego przyjaciela. Jak oswoić psa z małym dzieckiem? Podpowiadamy!

Nie od dziś wiadomo, że zwierzaki mają niezwykle korzystny wpływ na rozwój dzieci. Także i dzieci pozytywnie wpływają na czworonogi. Aby jednak współpraca zasadzała się na obopólnych korzyściach, trzeba pod nią przygotować dość solidny grunt. Przygotowania takie warto rozpocząć jeszcze zanim na świecie pojawi się dziecko.

Sypialnia jest dla ludzi

Na początek warto oduczyć zwierzaka, o ile miał tego typu zwyczaje, wylegiwania się w sypialni domowników bądź też w pokoju, który ma być docelowo przeznaczony dla dziecka. Nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę, bo jeśli pies będzie „kojarzył” swoją ewakuację z sypialni z momentem pojawienia się dziecka, może reagować na malca niekorzystnie.

Pokój jest dla dziecka

Jeżeli postanowiliśmy, że w pierwszym okresie po narodzinach w ogóle nie zamierzamy wprowadzać psa do pokoju dziecka, za każdym razem, kiedy tam wchodzimy, każmy zwierzakowi grzecznie czekać pod drzwiami.

Niech czeka razem z nami!

Warto przygotować psa na pierwsze spotkanie z maluchem. Jak to zrobić? Na początek powoli przyzwyczajajmy go do widoku dziecięcych akcesoriów, takich jak np. łóżeczko, wózek oraz do nowych zapachów, jak oliwka czy puder. Pokażmy psu dziecięcy kocyk albo śpioszki przeznaczone dla maleństwa. Węch to u zwierzęcia najbardziej rozwinięty zmysł – za jego pomocą możemy zdziałać najwięcej!

Pierwsze spotkanie

Jeśli zwierzak jest mocno związany ze swoimi właścicielami, a widok długo niewidzianej pani może zacząć skakać z radości, ciągnąć ją za ubranie itp. Z uwagi na to, że mama będzie miała na rękach dziecko, lepiej takiej sytuacji uniknąć. Najlepiej wiec, aby matka weszła do mieszkania pierwsza i przywitała się z psem jak należy, a dziecko wziósł do domu tatuś.

Nie udawajmy, że go nie ma!

Z uwagi na to, że pierwszy dzień obecności dziecka w domu to wielkie wydarzenie, często w takiej sytuacji zapominamy o zwierzęciu, które może rozzłościć zupełny brak uwagi i zainteresowania, może się poczuć odrzucone, zapomniane, nieważne. Nie dopuśćmy do tego! Nie izolujmy maleństwa od pieska i nie zostawiajmy ich spotkania na lepszy moment. Jeśli chcemy, by dziecko szybko stało się dla psiaka kolejnym członkiem rodziny, pokażmy mu maleństwo, pozwólmy je dokładnie obwąchać i poznać.

Pierwsze dni razem

Pozwólmy psu towarzyszyć nam w tych pierwszych, najważniejszych dniach z maluszkiem. Nie odganiajmy podczas przewijania, karmienia czy nawet usypiania. Nie zabraniajmy psu przebywać w naszym towarzystwie i przyglądać się z uwagą temu, co robimy. To bardzo ważne – kiedy pies zobaczy, z jaką delikatnością, czułością i ostrożnością obchodzimy się z nowym lokatorem zrozumie, że to ktoś niezwykle ważny, kolejny domownik, którego należy chronić.

Oceń nasz artykuł: