Spodnie garniturowe stanowią ważną część męskiej garderoby. Nadają się zarówno na wyjątkowe okazje, takie jak ślub, jak i na co dzień do pracy. Jednak nawet idealnie dopasowane spodnie nie zrobią na nikim wrażenia, jeżeli nie będą odpowiednio wyprasowane. W jaki sposób to zrobić, żeby miały charakterystyczny kant? Między innymi o tym w niniejszym artykule.

Czy kant w spodniach jest potrzebny?

Dobrze dobrane spodnie do garnitury poznamy po tym, że kieszenie się nie otwierają, ani nie rozchodzą na boki. Muszą mieć również odpowiednią długość. Każdy mężczyzna powinien pamiętać o starej zasadzie, że jeżeli spodnie garniturowe mają szeroką nogawkę, to powinny kończyć się równo z piętą.

W przypadku, gdy nogawka jest wąska, wówczas właściwą długość powinna wyznaczać góra cholewki buta. Nieodłącznym elementem spodni garniturowych jest kant, który z jednej strony stanowi elegancki ozdobnik, a z drugiej pomaga optycznie wydłużyć i wysmuklić sylwetkę. Podkreśla również schludność oraz staranność ubioru. Przy odpowiednio skrojonych i dopasowanych spodniach, kant powinien się znajdować dokładnie na samym środku nogawki.

W jaki sposób prasować spodnie od garnituru?

Zanim rozpoczniemy prasowanie spodni od garnituru musimy zadbać o odpowiedni sprzęt. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie żelazko. Najlepiej sprawdzą się wszelkie żelazka parowe, które pozwolą rozluźnić włókna spodni i ułatwią prasowanie. Można również pomyśleć o żelazku z generatorem pary, dzięki któremu możliwe jest dużo szybsze prasowanie.

Kiedy mamy wybrane odpowiednie żelazko, to warto przygotować sobie bawełnianą szmatkę albo kawałek miękkiego płótna. W jakim celu? Pomogą zabezpieczyć materiał przed działaniem wysokiej temperatury. Przed prasowaniem należy sprawdzić oznaczenie na metce spodni i zgodnie z zawartymi tam wskazówkami należy rozgrzać żelazko. Żeby sprawdzić czy temperatura jest odpowiednia, należy przeprowadzić próbę, najlepiej na wewnętrznej stronie spodni.

Jak wyprasować spodnie w kant?

Prasowanie spodni garniturowych zaczynamy od wyprasowania kieszeni. Spodnie należy pozostawić na lewej stronie, a kieszeni ułożyć płasko do powierzchni deski i dokładnie wygładzić. Następnie przechodzimy do wyprasowania rozporka i przeszycia obu nogawek. Po wykonaniu tej czynności przewracamy spodnie na prawą stronę.

Należy teraz naciągnąć materiał na deskę w taki sposób, żeby jej wąsko zakończona część znalazła się wewnątrz spodni. Kolejno prasujemy pas, który należy stopniowo obracać na desce. W tym miejscu szczególnie trzeba uważać na okolice kieszeni, prasując je delikatnie uniesionym żelazkiem nad materiałem. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych zagnieceń.

Następnie układamy spodnie w kant wzdłuż deski tak, aby szwy znajdowały się dokładnie pośrodku nogawek. Podnosimy jedną z nich i zaczynamy prasować wewnętrzną stronę drugiej nogawki. W tym celu przesuwamy żelazko od dolnej krawędzi do krocza. Później obracamy nogawkę na drugą stronę oraz wygładzamy jej zewnętrzną część. W celu uzyskania idealnego kantu musimy prowadzić żelazko tuż przy krawędzi, uważając przy tym, żeby nie doszło do bezpośredniego kontaktu z miejscem zgięcia materiału.

Powtarzamy tę czynność w przypadku drugiej nogawki. Na samym końcu utrwalamy powstałe kanty za pomocą funkcji wyrzutu pary.

Jak prawidłowo powiesić spodnie w kant?

Jeżeli nie mamy możliwości założenia spodni bezpośrednio po wyprasowaniu, to musimy zadbać o ich właściwe przechowywanie. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie wieszaki.

Te z zaciskami co prawda stabilnie trzymają materiał, ale powodują, że w miejscach zamknięcia klipsów na nogawkach pojawiają się wyraźne zagniecenia. Z kolei zawieszenie spodni na tradycyjnym wieszaku może skutkować ich ześlizgiwaniem z drążka. Dostępne na rynku są również wieszaki z drążkiem, który pokryty jest antypoślizgowym materiałem.

Jeżeli jednak dysponujemy tylko tradycyjnymi wieszakami, to powinniśmy zastosować metodę opracowaną przez brytyjskich krawców. Polega ona na wieszaniu nogawek spodni na tak zwaną zakładkę. W tym celu należy umieścić wieszak pomiędzy nogawkami, a następnie założyć na niego pierwszą z nich. Należy przy tym cały czas trzymać drugą nogawkę, dbając o to, żeby materiał się nie pomarszczył, ani nie pozaginał. Później nakładamy drugą nogawkę na pierwszą. Na końcu należy w taki sposób wyregulować nogawki, aby spodnie wisiały równo. Zawieszenie ich w ten sposób sprawi, że nie będą się ześlizgiwać z wieszaka.

Oceń nasz artykuł: