Prasowanie jest jedną z tych prac domowych, które nigdy się nie kończą, ale nie sposób ich zaniedbać. Nieważne jak byś się starała, sterta ubrań czekających na prasowanie zawsze będzie rosnąć. Zarówno dla tych, którzy prasowania nie znoszą, jak i tych, którzy prasują z lubością mamy kilka rad ułatwiających wykonanie tego zadania. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jak się prasuje!

Utrzymuj żelazko w czystości

Mówiąc o zabrudzeniach żelazka mamy na myśli nie tylko te na jego powierzchni, ale także te w środku. Brudne żelazko, jak łatwo się domyślić, nie prasuje należycie wymuszając na Tobie konieczność dłuższego prasowania czy przykładania w jego trakcie większej siły. Zadbaj zatem o czystość swojego sprzętu. Aby usunąć kamień z żelazka, możesz użyć specjalnie dedykowanych temu celowi środków, lub też po prostu wypełnić żelazko octem i włączyć na najwyższą temperaturę. Kiedy już ocet rozpuści kamień, wylej go i przelej żelazko czystą wodą. Jeżeli chodzi o wodę, najzdrowszą dla żelazka jest woda destylowana, w nią jednak trzeba by było dodatkowo inwestować. Dobrym rozwiązaniem jest ostudzona przegotowana woda, która w procesie gotowania wytraciła już większość powodujących osad minerałów lub deszczówka, która po prostu ich nie zawiera.

Aby oczyścić powierzchnię prasującą, również skorzystać możesz z roztworu wody i octu i koniecznie miękkiej szmatki. Używanie twardych, drapiących przedmiotów porysuje taflę żelazka tym samym jej niszcząc.

Przygotuj ubrania do prasowania

Podczas gdy ocet działa cuda rozpuszczając kamień, zabierz się za podzielenie swoich ubrań na trzy kupki. Warto jest wyznaczyć sobie konkretny dzień na prasowanie. Nie prasuj codziennie, zbierz kupkę rzeczy wymagających prasowania. Oszczędzisz nie tylko czas, ale i prąd, a także samo żelazko. Ubranie posortuj na trzy rodzaje w zależności od temperatury, w jakiej będziesz je prasować. Informacje o temperaturze znajdziesz na metkach. Zacznij od ubrań wymagających niskiej temperatury, przejdź przez te wymagające średniej i dokończ dzieła na ubraniach wymagających wysokiej temperatury.

Zainwestuj w dobre żelazko!

Truizmem byłoby powiedzenie, że warto mieć dobrej klasy żelazko. Warto jednak także zainwestować w takie pokrycie deski do prasowania, które odbija temperaturę. Ułatwi to znacząco prasowanie, a także skróci jego czasu. Ubrania będą niejako jednocześnie prasowane z obu stron.

Prasuj w okolicach szafy

Znowu jest to rozwiązanie nastawione na oszczędność czasu i pracy. Prasując w pobliżu szafy będziesz miała wieszaki i półki pod ręką, nie będziesz musiała kilkakrotnie chodzić po domu w poszukiwaniu potrzebnych przedmiotów lub aby schować wyprasowane już ubrania.

Prasuj na lewej stronie

Ubrania opatrzone aplikacjami zawsze dobrze jest prasować na lewej stronie lub przez bawełnianą szmatkę. Zapobiegnie to ich zniszczeniu. Również ubrania wykonane z dwóch warstw materiału najpierw prasuj na lewej stronie. W innym przypadku Twoja praca pójdzie na marne.

Użyj deski do krojenia

W przypadku ubrań z fałdkami i zakładkami możesz pomiędzy warstwy materiału wsadzić drewnianą deskę do krojenia, która zabiegnie rozprasowywaniu lub marszczeniu się fałdek na drugiej warstwie materiału.

Prasowanie zaczyna się od wieszania

Proces prasowania zaczyna się tak naprawdę już podczas wieszania ubrań po wyjęciu z pralki. Wieszając ubrania strzepnij je, wyprostuj i wygładź. Lepiej jest suszyć w pełni rozłożone ubrania wieszając jedną rzecz na drugiej, aniżeli składać je tak, aby każde wisiało osobno, ale było zgięte. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie wieszaków, nie tylko do koszul, ale także t-shirtów, spodni czy bluzek. Wtedy w prasowaniu pomoże nam grawitacja, a Ty będziesz musiała jedynie dokończyć jej pracę.

Polecamy zastosowanie naszych sposobów i spożytkowanie zyskanego czasu na czynności przyjemniejsze 🙂 Powodzenia!

Oceń nasz artykuł: