Nie ma chyba w naszych szafach jednocześnie tak praktycznego, a zarazem uciążliwego przedmiotu, jakim jest prześcieradło z gumką. Z jednej strony jest niezastąpione – mamy pewność, że nie zsunie się z łóżka, z drugiej – wyjątkowo uciążliwe podczas prasowania, składania, a nawet suszenia. Ale nie martwcie się, zaraz wyjaśnimy Wam, jak prasować prześcieradło z gumką i tym samym, jak zaoszczędzić czas i nerwy. Spójrzcie na nasze domowe sposoby na nie tylko uporządkowanie garderoby, ale i wyeliminowanie bakterii!

Po co prasować prześcieradło z gumką?

Zanim przejdziemy do tego, jak prasować prześcieradło z gumką, wyjaśnijmy, po co w ogóle to robić. Niewątpliwie czynność tę kojarzymy z naszymi mamami i babciami, które potrafiły całymi dniami prasować pościel, wielorazowe chusteczki do wycierania nosa, a nawet bieliznę.

Obecnie zauważyć można, że prasowanie wychodzi z mody i nie ma już tylu zwolenników, co kiedyś, a mimo to, wciąż wiele osób mierzy się z rozgrzanym żelazkiem. Zatem po co prasować prześcieradło z gumką i czy to w ogóle konieczne? Jedną z odpowiedzi jest – dla względów estetycznych, a drugą, ważniejszą – dla zabicia bakterii i wyeliminowania wilgoci. Rodzice małych dzieci, a także alergicy wiedzą, o czym mowa – prasowanie prześcieradła, pościeli czy nawet bielizny pozwala dzięki wysokiej temperaturze uporać się z bakteriami i alergenami. Ponadto prasowanie prześcieradła pomaga doschnąć tkaninie, która w miejscach łączenia gumek może być jeszcze wilgotna. Podsumujmy – prasowanie prześcieradła docenią zarówno zwolennicy nienagannego porządku w mieszkaniu, ale przede wszystkim – alergicy i opiekunowie dzieci.

Jak prasować prześcieradło z gumką?

Przejdźmy do tego, jak prasować prześcieradło z gumką – uwierzcie, to wcale nie jest trudne! Wystarczy, że przygotujecie deskę do prasowania oraz żelazko, a następnie położycie prześcieradło z gumką centralnie na środku deski i… rozpoczniecie prasowanie właśnie od środka tkaniny. Gdy uporacie się z tym zadaniem, przesuwajcie materiał ku jego rogom tak, aby miejsca łączenia się gumek wyprasować na końcu. Jak to zrobić? Polecamy fragment prześcieradła z gumką naciągnąć na krawędź deski, aż do całkowitego wyprostowania się gumek. To wszystko!

Sposób na prasowanie prześcieradła z gumką

Niebanalnym sposobem na to, jak prasować prześcieradło z gumką jest naciągnięcie go na łóżko i… zabranie się do prasowania!

Tę dosyć oryginalną metodę pokochają osoby ceniące sobie jednocześnie estetykę i oszczędność czasu. Takie prasowanie prześcieradła z gumką najlepiej zda egzamin, gdy zamiast chować tkaninę do szafy, pozostawicie ją rozciągniętą na łóżku i przygotowaną do spania 🙂

Co zrobić, aby nie prasować prześcieradła z gumką?

Kolejna metoda na to, jak prasować prześcieradło z gumką polega na… nieprasowaniu go, a umiejętnym rozwieszeniu tak, aby nie pozostawić zagnieceń. W tym celu polecamy rozwiesić prześcieradło na przykład na drzwiach, uprzednio materiał strzepując. Niewielki mankament tego sposobu jest następujący – musicie mieć nienagannie czyste drzwi, aby na tkaninie nie pozostał kurz 😉

Jak złożyć prześcieradło z gumką?

Jeśli wypraliście swoje prześcieradło i stosując się do naszych wskazówek, wyprasowaliście je, przyszedł czas na złożenie tkaniny i schowanie jej do szafy. To jednak w przypadku prześcieradła z gumką nie jest takie proste. Zresztą sami wiecie – próba złożenia go zazwyczaj kończy się zwiniętą kulką wepchniętą w zakamarki szafy. Jeśli jednak chcielibyście uporządkować garderobę i wiecie już, jak prasować prześcieradło z gumką, zobaczcie, jak je złożyć!

Przedstawiamy to w kilku prostych krokach:

  • Rozłóżcie prześcieradło na dużej powierzchni – może być to czysty stół kuchenny lub łóżko.
  • Chwyćcie róg prześcieradła i nałóżcie go na drugi róg tego samego boku. W efekcie otrzymacie nałożone na siebie dwa boki tkaniny.
  • Zróbcie to samo z drugim bokiem materiału – nałóżcie na siebie szwy jednego i drugiego rogu.
  • Następnie złapcie złożone rogi jednego i drugiego boku i wszystko to nałóżcie na siebie. Powinniście otrzymać podłużny prostokąt, ale nie martwcie się – nie będzie on na tym etapie idealnie prosty.
  • Waszym kolejnym zadaniem będzie ułożenie otrzymanego prostokąta na płaskiej powierzchni i wygładzenie go dłońmi.
  • Wyrównany prostokąt wystarczy już tylko złożyć w kostkę i gotowe!

Prasowanie prześcieradła z gumką

Wiecie już, jak prasować prześcieradło z gumką, a poza tym, jak je składać? Świetnie! Pozwoli Wam to na wyeliminowanie wilgoci i szkodliwych dla alergików bakterii, na zorganizowanie swojej garderoby i zaprowadzenie w niej porządku, a także pozwoli Wam utrzymać swoją sypialnię w nienagannym stanie – bez zagnieceń! Sen w pachnącym praniem i prasowaniem prześcieradle jest wyjątkowo przyjemny! Zresztą sprawdźcie sami!
Jeżeli spodobał Wam się nie tylko artykuł o tym, jak prasować prześcieradło z gumką, ale i wszystkie inne porady na ułatwienie codziennych obowiązków, podzielcie się naszymi domowymi sposobami ze swoimi przyjaciółmi!

Oceń nasz artykuł: