Koszenie trawy jest czynnością nie wymagającą posiadania fachowej wiedzy i specjalnych umiejętności. Jednak by nasza trawa była gęsta i odpowiedniego koloru, należy właściwie o nią dbać. Niezwykle istotne jest odpowiednio częste przycinanie trawnika. Ogromne znaczenie ma także sposób ścinania trawy. Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie, którego wyglądem będziesz mógł się cieszyć i który będzie zachwycał Twoją rodzinę i przyjaciół – sprawdź poniższe porady dotyczące tego, w jaki sposób kosić trawnik. Z artykułu dowiesz się kiedy to robić, na jaką wysokość oraz jak kosić trawę przy obrzeżach.

Kiedy i jak często kosić trawę?

Regularne zmniejszanie wysokości trawy

Zarówno w poradnikach internetowych, telewizyjnych czy materiałach drukowanych (gazety, magazyny, ulotki) pisze się o tym, że trawę należy kosić często jednak za każdym razem ścinając jedynie niewielką część źdźbła. Co do tego, nie ma żadnych wątpliwości. Częste koszenie zapewnia idealny wygląd trawie oraz przyczynia się do jej prawidłowego i szybkiego rozrostu, a także eliminacji chwastów. Zaleca się koszenie raz w tygodniu. Należy pamiętać o tym, by unikać wykłoszenia (zakwitnięcia) trawy, gdyż wówczas po jej ścięciu zostanie jedynie rżysko.

Znaczne zmniejszenie wysokości trawy

W przypadku radykalnego ścięcia trawy – gdy dopuściliśmy do jej przerostu i chcemy przywrócić jej stan używalności oraz ładny wygląd – nie należy ścinać jej jednorazowo. Warto rozłożyć tę czynność na dłuższy czas i kosić co 2-3 dni mniejsze ilości trawy (mniejszą wysokość).

Pierwsze i ostatnie koszenie trawy w danym sezonie

Częstotliwość koszenia trawy zależy od pory roku. Pierwsze koszenie powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Nie należy jednak sztywno trzymać się tego terminu, gdyż o tym, kiedy po raz pierwszy w danym roku zetniemy trawę, decyduje głównie pogoda. Przedłużające się zima i związane z nią niskie temperatury mogą wpłynąć na opóźnienie tej daty nawet o kilka miesięcy. Trawę po raz ostatni w roku kosimy zwykle w październiku. Jednak, podobnie jak w przypadku pierwszego koszenia w roku, decyzja o ścięciu trawy na koniec sezonu powinna być podjęta w oparciu o warunki atmosferyczne. Informacje na temat tego na jaką wysokość należy skrócić trawę przy pierwszym oraz ostatnim koszeniu znajdują się w podpunkcie poniżej.

Koszenie w zależności od pory dnia i roku

Szybki wzrost trawy spowodowany jest dużą wilgotnością oraz odpowiednio wysoką temperaturą. Dlatego też trawa najszybciej rośnie wiosną oraz pod koniec lata. Z kolei w miesiącach charakteryzujących się wysokimi temperaturami oraz niskimi ilościami opadów – trawa całkowicie wstrzymuje wzrost lub jest on mało dostrzegalny. Najbardziej efektywne jest koszenie trawy suchej, zwykle wieczorną porą.

Odpowiedź na pytanie na jaką wysokość powinno się kosić trawę, znajduje się dalszej części artykułu.

Na jaką wysokość kosić trawę?

Pierwsze koszenie nowej trawy

Koszenie młodego trawnika (dopiero założonego) po raz pierwszy powinno się odbyć w momencie, gdy trawa osiągnie wysokość 8-10 centymetrów. Jak już wspomniano wcześniej, nie należy ścinać całej wysokości trawy za jednym razem – pierwsze ścięcie powinno pozostawić źdźbła na wysokości 5,5 – 6 cm. Kosząc następnym razem, możemy zostawić trawę o wysokości 3,5 cm.

Pierwsze i ostatnie koszenie trawy w sezonie

W przypadku koszenia trawy po raz pierwszy w sezonie, źdźbła powinny zostać ścięte, gdy osiągną 6-8 cm. Jeśli chodzi o ostatnie koszenie w roku to wysokość trawy po ścięciu powinna wynosić około 4 cm. Pozostawienie wyższych źdźbeł niż 4 cm może powodować gnicie trawy pod warstwą śniegu oraz jej załamywanie. W przypadku, gdy skosimy ją na wysokość mniejszą niż 4 cm, korzenie mogą ulec przemarznięciu.

Regularne koszenie

Jak zaznaczono już wcześniej, optymalny odstęp między koszeniem trawy to tydzień. Wówczas jej wysokość nie powinna przekraczać 8 cm. Generalnie przyjmuje się, iż ścinanie wykonuje się, gdy źdźbła przekroczą 1/3 pożądanej wysokości (optymalnie jest to od 4 do 8 centymetrów).

Koszenie przy obrzeżach

Czasami koszenie obrzeży trawników bywa problematyczne. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu tj. nożyc do cięcia trawy lub kosiarki żyłkowej, na granicy styku trawnika z płotem lub roślinnością mogą pozostać niedokoszone kępy trawy. Podkaszarki eliminują ten problem. Są stosowane w miejscach trudno dostępnych, w których swojej roli nie spełniają tradycyjne kosiarki. Alternatywę w obcinaniu trawy w takich miejscach stanowią nożyce, jednak chcąc ich użyć należy pamiętać o tym, że ręczne przycinanie trawy jest procesem czasochłonnym. Podkaszarki są urządzeniem niezwykle prostym w obsłudze, ale nie zaleca się ich stosowania na większych powierzchniach, gdyż za ich pomocą nie ma możliwości ścięcia trawy na jednakowej wysokości.

Piękny wygląd trawnika zależy od częstotliwości koszenia oraz wysokości, na jaką ścinana jest trawa. Warto pamiętać o tym, że skracana w odpowiedni sposób trawa jest gęsta oraz ma intensywny, zielony kolor. By móc cieszyć się estetyką własnego ogrodu, należy stosować porady zaprezentowane w tym artykule. Warto także zainwestować w sprawdzone i doceniane przez wielu klientów sprzęty, dzięki którym koszenie trawy staje się przyjemnością.

Oceń nasz artykuł: