Zdarza się, że elegancki mężczyzna w zależności od sytuacji, założyć musi krawat. Oczywiście w wyniku wielu zdarzeń może on ulec wybrudzeniu. W takim razie, jak prać krawat, aby zachował on swój odpowiedni wygląd i nie tracił na wyglądzie oraz jakości? Istnieje kilka sposobów, które w doskonały sposób sprawią, że krawat będzie jak nowy! Warto mieć tutaj na uwadze fakt, iż krawaty są bardzo delikatne i dlatego należy traktować je z ostrożnością.

Jak często należy prać krawat?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak często taki krawat w ogóle trzeba prać? Czy istnieją ku temu jakieś konkretne wytyczne? Podstawową zasadą jest to, że krawat należy uprać zawsze, wtedy gdy się on ubrudzi. Noszenie krawata, który ma na sobie tłuste lub nieestetyczne plamy, z całą pewnością nie będzie postrzegane jako eleganckie, a taki mężczyzna, jak i jego ubiór na pewno stracą w oczach osób, które się z nim spotykają. Dobrym pomysłem jest także odświeżanie krawata nawet, wtedy gdy nie ulegnie on poważniejszym zabrudzeniom. Bowiem, gdy jest on często noszony, może utracić swój odpowiedni wygląd.

Jak sprać tłuste plamy z krawata?

Zastanawiając się, jak prać krawat, z całą pewnością warto wiedzieć, w jaki sposób usunąć również tłuste plamy, które mogą się na nim znaleźć. Takie plamy mogą pojawić się na przykład po tłustym posiłku i nieuważnym jedzeniu, ale także na skutek zetknięcia z tłustymi olejkami lub kremami. Wiadomo bowiem, że najmniej estetycznie wyglądają właśnie tłuste plamy. Głównie dlatego, że nie da się ich zaprać wodą, nawet tymczasowo, a do tego od razu odznaczają się na tkaninie. Czy dobrym pomysłem będzie wypranie krawata w pralce? Otóż nie, ponieważ posiada on delikatny materiał i może się zniszczyć. Najlepszym pomysłem będzie zastosowanie tutaj typowo domowych metod. Na przykład odtłuszczania takiej plamy przy pomocy mąki ziemniaczanej lub talku. Obie te rzeczy potrafią wyciągnąć tłuszcz i sprawić, że plama znacząco się zmniejszy, a już przynajmniej będzie wyglądała doskonale wizualnie. Ważne jest jednak, aby po takim praniu nie wyciskać energicznie krawata. Materiał jest delikatny i podatny na tego typu zabiegi. Z łatwością się odkształca. W związku z tym krawat powinien pozostać do samodzielnego wyschnięcia.

Proste triki, które ułatwią pranie krawata w warunkach domowych

Tak, jak było już wspomniane, pranie krawata wymaga szczególnej ostrożności i delikatności. To dlatego warto wiedzieć, jak prać krawat, aby zachował on odpowiedni kształt oraz kolor. Przede wszystkim na samym początku koniecznie należy sprawdzić, z jakiego materiału wykonany jest krawat. Nie każdy bowiem może być prany w takich samych warunkach. Niektóre tkaniny krawatów można prać tylko w 30 stopniach i na pewno należy tego przestrzegać. Natomiast tkaniny typu poliester na pewno pozwalają na upranie ich w wyższej temperaturze, niż na przykład tkaniny typu jedwab, które muszą być czyszczone ręcznie, aby nie zostały trwale zniszczone. Najlepszym pomysłem jest więc czyszczenie jedynie tej części krawata, na której pojawiły się plamy. W tym celu wypróbować można wspomnianą już mąkę ziemniaczaną, talk lub płyn do mycia naczyń, czy specjalne środki do czyszczenia delikatnych materiałów. Wiele zależy od tego typu. Jeśli krawat jest drogi i jedwabny, w takim przypadku najlepiej będzie go zanieść do pralni.

Jak wyprasować krawat po upraniu?

Wiedząc już, jak prać krawat, warto zastanowić się także nad sposobami jego suszenia, które są również bardzo istotne! W teorii prasowanie krawata nie jest najlepszym pomysłem. Krawaty jedwabne powinny być prasowane przez delikatną szmatkę, która pomoże wygładzić zniekształcenia, ale jednocześnie nie będzie działać wysoką temperaturą bezpośrednio na materiał. W większości przypadków najlepiej jest po prostu pozostawić krawat do samodzielnego wyschnięcia. Warto jednak pamiętać, aby wcześniej delikatnie go wyprostować i postarać się usunąć drobne zagniecenia.

Oceń nasz artykuł: