Moda ma to do siebie, że często się zmienia. Modyfikacji ulega styl ubrań oraz butów, a także ich kolorystyka. Aby nadążyć za zmianami musielibyśmy dysponować sporymi funduszami oraz posiadać pojemną garderobę. Istnieją jednak sposoby na zrobienie ze starych lub niepodobających nam się pod względem kolorystycznym butów, całkowicie odmienione elementy odzienia. Jak tego dokonać? Wystarczy wykonać kilka nieskomplikowanych czynności by cieszyć się całkowicie nowym wyglądem butów. Dzięki temu artykułowi dowiecie się w jaki sposób zafarbować buty.

Odwieczny dylemat – farbować czy nie farbować?

Wielu z nas zastanawia się czy warto poświęcić czas na malowanie butów czy też lepiej jest postawić na gotowe rozwiązania, czyli kupić odpowiadające nam obuwie w sklepie. Problem z nabyciem butów ze sklepu zaczyna się wówczas, gdy nie możemy odnaleźć odpowiedniego odzienia w wymarzonym kolorze. Wówczas malowanie jest jedynym rozwiązaniem.

Nasza garderoba bywa zróżnicowana pod względem kolorystycznym. Jeśli jednak nie posiadamy obuwia do niej pasującego, wówczas nie możemy nacieszyć się niektórymi kombinacjami ubrań. To właśnie kolor butów niejednokrotnie przełamuje jednolite kolorystycznie kompozycje i nadaje im wyjątkowego charakteru. Dlatego warto przefarbować buty, które do niczego nie pasują na inny kolor i cieszyć się ich drugim życiem.

Zmiana koluru butów bywa również przydatna w przypadku, gdy mamy sentyment do naszych butów, a ich kolor uległ przebarwieniu lub gdy kupiliśmy buty bo myśleliśmy, że będą nam do czegoś pasować i nie mamy serca ich wyrzucać ze względu na cenę jaką z a nie zapłaciliśmy.

We wszystkich tych przypadkach zmiana koloru butów może okazać się strzałem w dziesiątkę, który pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy oraz odnowienie ich wizerunku. Jak więc zafarbować buty?

Farbowanie butów – jak to zrobić samemu?

Farbując buty nie trzeba mieć doświadczenia, a wiedzę można nabyć z internetu lub od znajomych, którzy już przeprowadzali tego typu działania. Wymaga ono jednak skupienia i poświęcenia odrobiny wolnego czasu. Malowanie wykonane pochopnie oraz bez dbałości o detale może spowodować całkowite zniszczenie obuwia. Dlatego warto najpierw dowiedzieć się jak prawidłowo zafarbować buty, zaplanować wszystkie czynności i przygotować odpowiedni asortyment, a dopiero później rozpoczynać prace.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do farbowania obuwia. Można je z łatwością nabyć za pośrednictwem stron internetowych sklepów lub na różnego rodzaju aukcjach. Przystępując do malowania ważne jest, by w pierwszej kolejności oczyścić obuwie. Jeśli tego nie uczynimy – po odpadnięciu zaschniętego brudu – mogą na nim zostać niepofarbowane fragmenty, które zepsują efekt. Tak więc najlepiej będzie jeśli do usunięcia zabrudzeń użyjemy szczotki z twardym włosiem (w przypadku butów materiałowych) lub szczotki z miękkim włosiem (do butów skórzanych). Można uprzednio zamoczyć buty w wodzie, by brud był „zmiękł” i stał się łatwiejszy do usunięcia. Przygotowując obuwie do farbowania należy pamiętać także o wyjęciu sznurówek – chyba, że chcemy aby i one zmieniły kolor. Jednak w takim przypadku zaleca się oddzielne farbowanie sznurowadeł, gdyż jeśli są farbowane razem z butami, pigment może nie pokryć ich w całości.

Następnym krokiem jest zabezpieczenie podeszwy butów i ich krawędzi specjalną taśmą np. malarską albo wazeliną. Nie ma konieczności nakładania dużo wazeliny – wystarczy cienka warstwa nałożona szczoteczką lub czubkiem palca. Do wnętrza butów można włożyć gazety lub prawidła, aby ich powierzchnia była gładka – bez załamań, do których mogłaby nie dotrzeć farba. Do farbowania butów niezbędne jest posiadanie grubszego i cieńszego pędzelka. Przydatne mogą okazać się również patyczki do uszu i gąbka. Zwykle odpowiednie akcesoria dostępne są w kupowanych zestawach do malowania butów. Farbę należy wstrząsnąć przed użyciem.

Rozpoczynamy jej nakładanie na miejsca trudno dostępne, czyli szwy albo załamania. Do tego celu wykorzystujemy bawełnianą część patyczka do uszu. Następnie można przystąpić do malowania pozostałej powierzchni. Nakładanie drugiej warstwy barwnika również rozpoczynamy od pomalowania miejsc trudno dostępnych. Na koniec – po wyschnięciu drugiej warstwy farby – warto zabezpieczyć buty specjalnym impregnatem. Czekamy do całkowitego wyschnięcia butów, a następnie możemy cieszyć się ich odmienionym i oryginalnym wyglądem. Szacunkowy czas
wykonania tego zabiegu to około godziny.

Farbowanie butów w stylu „ombre”

Podobnie jak w przypadku malowania butów pędzelkiem, przy farbowaniu w celu uzyskania efektu „ombre” należy odpowiednio zabezpieczyć gumowe elementy obuwia oraz wyjąć z nich sznurówki. Idealne do takiego zabiegu są buty w jasnych odcieniach, zwłaszcza białe. Przy innych kolorach, efekt końcowy może różnić się od oczekiwanego. Zakupiony barwnik mieszamy z ciepłą wodą – w stosunku podanym przez producenta. Potrzebne będzie nam do tego głębokie naczynie lub miska. W pierwszej kolejności zamaczamy w nim czubki butów (do 1/3) długości. Zanurzone w barwniku obuwie należy szybko wyjąć z naczynia. Następnie do mieszanki dodajemy większą ilość wody i ponownie zamaczamy buty, tym razem głębiej. Czynność możemy powtarzać kilkukrotnie. Na koniec wilgotną ścierką rozcieramy powstałe za sprawą zamaczania obuwia w różnym stężeniu wody z farbą linie w celu zniwelowania różnicy.

Niezależnie od tego jakie obuwie chcemy pomalować, musimy wykonywać te czynność ostrożnie, w skupieniu oraz przeznaczyć na nią odpowiednią ilość wolnego czasu. Warto pamiętać, iż przy jasnym obuwiu jest dużo łatwiej o zmianę koloru aniżeli przy ciemnym.

Oceń nasz artykuł: