Czasami zdarza się, że świeżo wyprane lub wyciągnięte po jakimś czasie z szafy ubrania wydzielają nieprzyjemny zapach stęchlizny. Taka sytuacja może być niezwykle problematyczna, na szczęście istnieją skuteczne sposoby pozbycia się odoru z odzieży. Warto je znać, aby w razie potrzeby mieć możliwość uratowania ulubionych bluzek czy spodni. Dobrze jest też wiedzieć, co może być przyczyną pojawienia się stęchłego zapachu i jak zapobiegać jego wystąpieniu.
Spis treści
Dlaczego ubrania zaczynają wydzielać odór stęchlizny?
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Często zdarza się tak wtedy, kiedy wyprane ubrania zbyt długo leżą w pralce przed ich rozwieszeniem lub gdy jeszcze wilgotne zostaną schowane na swoje miejsce.
Bywa też, że odzież nabiera zapachu stęchlizny, gdy przez jakiś czas leży nieużywana w szafie – często chowa się letnią garderobę zimą i odwrotnie – takie praktyki mogą przyczyniać się do wystąpienia stęchłej woni. Za powstanie takiego odoru nierzadko odpowiedzialna jest pleśń – zdarza się, że pojawia się ona na opakowaniu proszku do prania albo płynu do płukania – jeśli się tego nie zauważy i wypierze odzież w tak skażonych preparatach, może ona przesiąknąć nieprzyjemnym zapachem. Winowajczynią bywa też wilgoć – jeśli jest ona w zbyt dużym stopniu obecna w pomieszczeniach, w których przechowywane są ubrania, istnieje spore ryzyko wystąpienia na nich odoru stęchlizny.
Podstawowe sposoby radzenia sobie ze stęchłym zapachem
Czasami najprostsze sposoby są najskuteczniejsze. W wielu przypadkach, na przykład wtedy, kiedy przyczyną pojawienia się zapachu stęchlizny jest przechowywanie nieużywanych ubrań w szafie przez dłuższy czas, wystarczy po prostu wyprać odzież. Aby zwiększyć skuteczność tej metody, do prania warto dodać kilka kropli olejku sosnowego – nie tylko doskonale odświeży on spodnie czy koszule, ale też usunie ewentualne zarodniki pleśni. Preparatu tego można też użyć nieco inaczej – wymieszać go z wodą, a następnie przy użyciu butelki z atomizerem spryskać ubrania gotową mieszaniną. Sojusznikiem w walce z odorem stęchlizny może być też temperatura – bardzo wysoka lub bardzo niska. Często skuteczne jest bowiem po prostu wyprasowanie zatęchłej odzieży lub umieszczenie jej na kilka godzin w zamrażarce.
Pomocna chemia
Bywa, że aby pozbyć się zapachu stęchlizny, należy sięgnąć po domowe środki chemiczne – tak dzieje się w sytuacji, kiedy za pojawienie się odoru odpowiedzialna jest pleśń.
Doskonałym sposobem jest na przykład dodanie do prania małej ilości sody oczyszczonej – zmienia ona odczyn na zasadowy, a co za tym idzie pozwala na dokładne oczyszczenie ubrań i usunięcie z nich przykrej woni. Można też spryskać odzież wódką albo spirytusem salicylowym – alkohol skutecznie zabije odpowiedzialne za rozwój pleśni bakterie. Inną metodą jest moczenie przesiąkniętych zapachem stęchlizny bluzek czy spodni przez kilka godzin w wodzie z octem, a następnie ich wypranie – to również powinno pomóc uporać się z problemem.
Co robić, kiedy winna jest pralka?
Zdarza się, że na niektórych częściach pralki powstaje pleśń, czego przyczyną może być wilgoć lub gromadzące się na nich niedoczyszczone resztki preparatów do prania. W takiej sytuacji ubrania brzydko pachną nawet wtedy, gdy są świeżo wyprane, sprawnie wysuszone i odpowiednio przechowywane. Aby pozbyć się takiego problemu, należy na jak najwyższą temperaturę nastawić puste pranie, do którego warto dodać trochę wybielacza – można wlać go do miejsca przeznaczonego na płyn zmiękczający. Następnie trzeba bardzo dokładnie wyczyścić pralkę, ze szczególnym uwzględnieniem uszczelek i ścianek. Po zakończeniu czyszczenia konieczne jest zostawienie klapy lub drzwiczek otwartych, aby wszystko dobrze wyschło. W ten sposób da się odkazić pralkę i rozwiązać problem przykrej woni stęchlizny.
Jak zapobiegać pojawianiu się stęchłego zapachu ubrań?
Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada sprawdza się również w przypadku walki z pojawiającym się na ubraniach zapachem stęchlizny.
Aby uniknąć występowania tego rodzaju problemu, powinno się przede wszystkim dbać o kondycję pralki, a także sprawdzać, czy na pojemnikach z proszkiem do prania albo płynem do płukania nie powstała pleśń. Trzeba też jak najszybciej wyciągać wyprane ubrania i odpowiednio je rozwieszać – niezbyt gęsto i w mało wilgotnym miejscu. Odzież należy składać i chować dopiero wtedy, kiedy jest całkowicie sucha. Warto też od czasu do czasu robić pranie z dodatkiem sosnowego olejku, a także umyć i przewietrzyć szafę. Stosując się do tych wskazówek, można zminimalizować ryzyko wystąpienia zapachu stęchlizny na ubraniach i oszczędzić sobie kłopotów.