Duży wybór mebli wbrew pozorom nie jest ułatwieniem dla kogoś, kto poszukuje prostych rozwiązań i niespecjalnie zna się na dekorowaniu wnętrz. Poniżej podajemy kilka prostych wskazówek na temat doboru mebli do różnego rodzaju wnętrz.
Spis treści
Czym kierować się przy wyborze mebli
Na pewno własnym gustem, bo meble w domu powinny nam się podobać. Ale sam wygląd to nie wszystko. Liczy się dopasowanie mebli do wnętrza i siebie nawzajem. Ważne jest też, jakie wnętrze urządzamy. Inaczej podejdziemy do meblowania salonu, inaczej będziemy kompletować meble do pokoju dziecinnego.
Jak umeblować pokój dziecinny
Umeblowanie pokoju dziecinnego to prawdziwe wyzwanie. Nie tylko dlatego, że oferta skierowana do dzieci jest bardzo szeroka. Przede wszystkim pokój dziecięcy pełni kilka różnych funkcji. Jest jednocześnie sypialnią, bawialnią, salonem do przyjmowania gości i gabinetem do nauki.
W pokoju dziecięcym nie powinno zabraknąć pojemnych szaf, ale też komód z szufladami i pojemników (najlepiej na kółkach), na zabawki. Bardzo przydatne są meble z otwartymi półkami. Małe dzieci to wzrokowcy, lubią mieć swoje skarby w zasięgu wzroku.
Wybierając meble do pokoju dziecinnego, trzeba zwrócić baczną uwagę na ich wykonanie i wykończenie. To chyba jedyne pomieszczenie w domu, gdzie nie możemy się zgodzić na żaden kompromis. Im mniej wystających kantów, tym lepiej. Warto też sprawdzić, z czego zostały wykonane meble i jakim farbami pomalowane. A skoro już jesteśmy przy farbach – kolorystyka mebli nie jest bez znaczenia. W pokojach dziecięcych najlepiej sprawdzają się uniwersalne białe meble, ewentualnie z dodatkiem pastelowych wstawek. Na meble odwzorowujące drewno przyjdzie czas trochę później.
Jakie meble wybrać do kuchni
Kuchnia to miejsce, gdzie funkcjonalne meble toczą bój z modnymi i dekoracyjnymi wzorami. Najlepiej więc iść na kompromis. Kuchenne meble muszą być pojemne, funkcjonalne, poręczne, jednym słowem takie – by dobrze nam się w kuchni pracowało. Sprawdzają się pojemne szuflady, szafki wiszące otwierane do góry, szafki typu cargo i obrotowe półki w szafkach narożnych. Warto zaopatrzyć się w sprytne organizery, które ułatwią utrzymanie porządku.
A jak z wyglądem? Szafki kuchenne oferowane są w bardzo różnych wersjach. Dużo zależy od tego, jaką kuchnię chcemy stworzyć. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się gładkie fronty szafek i minimalistyczne blaty. W stylu rustykalnym dopuszczalne są klasyczne drewniane meble z rzeźbionymi zdobieniami. W każdym przypadku styl i kolor szafek muszą pasować do aranżacji kuchni, a więc do ścian, podłogi, rodzaju oświetlenia, aranżacji okna itp.
Meble do salonu – jak urządzić wygodny salon
Salon pełni w domu funkcję reprezentacyjną. Co w praktyce oznacza, że meble do salonu muszą być stylowe i eleganckie. O ile w gabinecie możemy stawiać na wygodę i przy staroświeckim biurku po dziadku postawić całkiem nowoczesne, designerskie krzesło gamingowe, o tyle w salonie takie wpadki są niedopuszczalne.
Salon w wielu domach pełni jednocześnie funkcję jadalni, sali kinowej i pokoju, w którym przyjmujemy gości. Warto zadbać, by każda z tych funkcji była pełniona w innej strefie. Do ich wydzielenia przydadzą się właśnie meble. Część jadalną od kinowej można wydzielić chociażby odpowiednio ustawioną kanapą.
Koniecznie trzeba pamiętać, że mimo stref wszystkie meble muszą być utrzymane w jednolitej stylistyce, zależnej od ogólnej aranżacji salonu. Meble w stylu glamour nie zaprezentują się ładnie przy meblach skandynawskich.
Salon z natury rzeczy powinien być przestronny, dlatego trzeba unikać mebli wysokich, znajdujących się na linii wzroku. Lepiej postawić na pojemne komody niż wąskie szafy. Często popełnianym błędem jest zastawianie narożników salonu trójkątnymi etażerkami lub dużymi kwiatami w donicach. Można tak robić tylko w naprawdę dużych pomieszczeniach. Powód jest prosty – taki trick optycznie pomniejsza wnętrze.
Meble do sypialni – czego poza łóżkiem nie może zabraknąć
Na pewno dużej i pojemnej szafy, szczególnie gdy w domu lub mieszkaniu nie udało się wygospodarować garderoby. Wygodnym rozwiązaniem jest szafa wnękowa lub szafa z przesuwanymi drzwiami. Można w nich zamontować lustro od podłogi do sufitu.
W sypialni, jak w żadnym innym pomieszczeniu, niezbędne są szafki nocne. To nie zbytek luksusu i nie wygodnictwo. Po prostu trzeba mieć gdzie postawić lampkę nocną, odłożyć książkę, przygotować butelkę lub szklankę z wodą. W szafkach nocnych przechowuje się najbardziej potrzebne drobiazgi, które w innym przypadku po prostu leżałyby na wierzchu i wprowadzały do wnętrza chaos.
Jeśli chodzi o samo łóżko, to ono jest tu najważniejsze. Jego wielkość to kwestia wygody. Można zrezygnować z szerokiej szafy na rzecz obszernego łóżka, ale nigdy odwrotnie.