Miłość, jakkolwiek by ją określać, wszelkim określeniom się wymyka. Jest słodka, owszem, ale zawsze towarzyszą nam jeszcze inne uczucia: niepewność, zazdrość, gorycz, zaangażowanie, czułość, ambicja. Czy zgodzisz się ze mną, że jest to podobne do smakowania migdałów? Chcąc więc skusić miłą osobę ku sobie, wykorzystaj całą tę feerię barw i smaków niedopowiedzenia. Zobacz przepisy kulinarne na wyjątkowe okazje, z wyraźną nutą intrygującego smaku migdału. Zdobycie miłości nie jest łatwe, może lepiej więc wejść do czyjegoś serca od kuchni?
Spis treści
Domowe przepisy z migdałami – smakołyki
Prażone migdały – ABSOLUTNY HIT!
Składniki:
- 20 dag migdałów (najlepiej obranych ze skórki)
- białko z 1 jaja kurzego
- 2 łyżeczki curry
- szczypta soli
Przygotowanie:
Do kurzego białka dodaj sól, po czym ubij na sztywno. Następnie dodaj 1 łyżeczki curry i wymieszaj. Na koniec do powstałej masy wrzuć migdały i dokładnie wymieszaj. Prawda, że proste?
Tak przyrządzone migdały wypiekamy w rozgrzanym do 200°C. Blachę trzeba wcześniej wyłożyć pergaminem. Prażymy przez 15-20 min.
Podajemy ostudzone i pooddzielane (w piekarniku mogą się posklejać).
Palce lizać!
Smakołyk z suszonych fig i migdałów
Składniki:
- 1 opakowanie suszonych fig
- 3 szklanki dobrego jakościowo soku z pomarańczy
- 70 g obranych ze skórki migdałów (mogą być tzw. słupki)
- 1,5 szklanki mleka
- ½ szklanki wody
- 70 g cukru
- Wyciśnięty sok z połówki cytryny
Przygotowanie:
Figi opłucz w letniej wodzie, po czym delikatnie osusz ręcznikiem. W każdej fidze trzeba zrobić wgłębienie-otworek, tak żeby można było ją wypełnić migdałami.
Migdały posiekane w tzw. słupki gotuj w 1,5 szklanki mleka. Będą dzięki temu delikatniejsze, a ich smak nabierze zmysłowej subtelności.
Tak przygotowanymi migdałami trzeba nafaszerować figi.
70 g cukru rozpuść w ½ szklanki wody. Przelej to do średniego garnka, dodaj sok z cytryny i sok z pomarańczy. Do środka wrzuć figi, gotuj tak długo, aż będą miękkie.
Dla najlepszego efektu, podawaj ciepłe lub dobrze schłodzone. Pychotka!
Migdałowe pierożki z Azerbejdżanu
Składniki:
- 30 dag mąki (najlepiej takiej specjalnej do pierogów i naleśników, polecam Stoisław)
- 7 dag margaryny do ciasta + 2 łyżki margaryny do smarowania pierożków
- ½ szklanki słodkiej śmietanki
- 2 jaja kurze
- 1 dag drożdży
- 3 łyżki mleka
- 25 dag migdałów obranych ze skórki
- 20 dag cukru + 1 łyżka cukru do drożdży
- ½ laski wanilii
- łyżeczka soli
Przygotowanie:
Drożdże wkrusz do mleka, dodaj 1 łyżkę cukru i odstaw w ciepłe miejsce na 15-20 minut. (Uwaga! Drożdże nie lubią przeciągu!)
Przez ten czas przesiej całą ilość mąki przez drobne sitko do miski, w której zamierzasz wyrabiać ciasto. Wbij 2 kurze jajka i wlej ½ szklanki śmietanki. Przemieszaj składniki.
Kiedy drożdże już „wyrosną”, dodaj je do swojego ciasta, i wyrabiaj przez następne 5 minut. Dodaj łyżeczkę soli, roztopioną margarynę. Wyrabiaj ciasto tak długo, aż będzie gładkie i lśniące. Kiedy już zobaczysz, że jest takie, jak chciałeś, przykryj je ściereczką i odstaw do „wyrośnięcia” w ciepłe miejsce.
Teraz przyszła kolej na farsz. Migdały trzeba zmielić lub bardzo drobno posiekać. Wanilię posiekaj bardzo drobno, aby można ją było z łatwością ucierać.
Wszystkie trzy składniki farszu, czyli: zmielone migdały, posiekaną wanilię i cukier utrzyj razem na słodziutki, chrupiący proszek.
Jeśli ciasto już wyrosło, uformuj z niego podłużny wałek (najwygodniej to zrobić na stolnicy posypanej mąką). Odcinaj z brzegu kolejno plasterki. Każdy takie plasterek trzeba lekko spłaszczyć w dłoni, następnie nadziać farszem i zalepić.
Pierożki ułóż na wysmarowanej margaryną blasze, ponakłuwaj widelcem i posmaruj roztopioną margaryną.
Piecz w piekarniku tak długo, aż nabiorą apetycznego złocistego koloru. Po prostu pycha!
Mleczny napój migdałowy – NA ODPORNOŚĆ!
Składniki:
- 100 g migdałów obranych ze skórki
- ½ litra ciepłego mleka
- 1 lub 2 łyżki miodu
- 1 łyżeczka cynamonu (lub mniej)
Migdały rozgnieć na miazgę. Następnie wrzuć do ciepłego mleka, dodaj miód i zmiksuj. Na koniec dodaj łyżeczkę cynamonu i wymieszaj. Pyszne, a jakie zdrowe!