Panel logowania

Ostatnie posty na forum

O:Boli Cię ząb? Mamy na to sposób!
Goldi 06-07-14 20:18
O:KURZAJKI - powiedz im "NIE" raz na zawsze!
jadwiga 09-06-14 13:26
O:Pierwsza pomoc na kaca :)
izabela 29-05-14 12:16
O:Boli Cię ząb? Mamy na to sposób!
Jerzy C. 25-03-14 13:00
O:jakie oświetlenie pasuje do salonu
haga 23-02-14 17:00
Please enable Core Design Scriptegrator plugin.


Jak dbać o swetry?

Moda się zmienia, ale ciepły sweter co roku powraca do łask. Zimą potrzebujemy więcej ciepła, ponieważ nasz organizm jest nieustannie narażany na wyziębienie. Dzięki przytulnemu i miłemu w dotyku sweterkowi nie trzeba się o nic martwić. Można w dodatku przebierać w propozycjach - projektanci i artyści co roku prześcigają się w pomysłach na wykorzystanie dzianiny. Niestety, ten element garderoby wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeśli będziesz się z nim źle obchodzić, nie będzie Ci służył zbyt długo. Koniecznie przeczytaj, jeśli nie chcesz zniszczyć ukochanego swetra!

Jak prać swetry?

Po pierwsze, koniecznie przeczytaj, co jest napisane na metce. Zwróć uwagę, z czego wykonany jest sweter (czy jest to wełna, bawełna...) oraz jakie zalecenia odnośnie prania wymienia producent. W większości przypadków zastosowanie się do wskazań na metce w zupełności wystarcza. Dla pewności możesz prać swetry na lewej stronie lub prać je ręcznie, w delikatnym proszku, płynie do prania lub szamponie.

Jak prać sweter z wełny?

Jeśli Twój sweter jest z wełny, absolutnie nie możesz wrzucać go do pralki z innymi ubraniami, ponieważ wtedy go zniszczysz. Zamiast tego kup specjalny płyn do prania wełny i pierz w specjalnym programie do wełny. Jeśli Twoja pralka nie ma takiego programu, wtedy pierz go ręcznie. Susz w stanie rozwieszonym, aby się nie skurczył.

Co zrobić, gdy sweter z wełny się skurczył?

Istnieje prosty sposób na to, aby skurczony sweter wrócił do dawnego rozmiaru. W niektórych przypadkach, żeby osiągnąć upragniony rezultat, będzie trzeba powtórzyć zabieg.

Skurczony sweter namocz w misce ciepłej wody z dwoma łyżkami szamponu dla dzieci. Po 15 minutach go wyjmij, zawiń w ręcznik i spróbuj odsączyć nadmiar wody. Następnie przyłóż go do tablicy korkowej (taka tablica powinna być przynajmniej takiej wielkości, jakiej był sweter, zanim się skurczył) i rozciągnij do pożądanego kształtu, przymocowując go jednocześnie szpilkami lub pinezkami. Może się okazać, że nie da się tego zrobić - sweter nie pozwala się zbytnio rozciągnąć. Wtedy rozciągnijmy go tyle, ile się da.

W tym stanie zostawiamy sweter do wyschnięcia, co chwilę rozciągając go i przypinając pinezkami na nowo.

Jeśli ten sposób nie poskutkuje, namocz feralny sweter w gorącej wodzie z dodatkiem amoniaku na 1 lub 2 godziny. Po tym czasie wypłucz go w wodzie z dodatkiem delikatnego płynu. Następnie rozciągnij go i przypnij do tablicy korkowej, jak poprzednio.

Co zrobić, gdy sweter się zmechacił?

Zmechacone swetry wyglądają na schodzone i stare. Dlatego jeśli nie chcemy zostać posądzonymi o niedbalstwo, lepiej przywróćmy je do pierwotnego stanu.

Taki sweter najlepiej ogolić zwyczajną jednorazową maszynką do golenia. Zmechacenia delikatnie wycinamy, starając się nie przeciąć swetra.

Jak przywrócić kolory?

Swetry kolorowe, które poprzez używanie straciły swój kolor, można namoczyć w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżka na litr wody). Po 10 minutach sweter wyjmujemy.

Swetry białe, które pożółkły, można prostym sposobem "wybielić" i przywrócić do poprzedniego stanu. Wystarczy, że zamoczysz sweter w wodzie z dodatkiem wody utlenionej 12% (tak jak poprzednio, 1 łyżka wody utlenionej na litr wody). Po 10 minutach wyjmij sweter.
Podziel się ze znajomymi!


Zadaj pytanie na forum
Uzyskaj poradę, zadając pytanie naszym użytkownikom!